Základy VKV/UKV prevádzky

Základy VKV/UKV prevádzky sú ďalším článkom od Zoliho, OM7AQ. Je to prehľad metód DX prevádzky na týchto pásmach, ich charakteristika a využitie. Pôvodný článok som doplnil zmienkou o nových druhoch prevádzky WSJT a JT44. K týmto mimoriadne progresívnym technológiám sa v budúcnosti vrátime ešte v samostatných článkoch.

DX prevádzka na VKV/UKV pásmach je náročná nielen z technického hľadiska , ale kladie veľké nároky i na prevádzkové kvality operátora. Na VKV/UKV pásmach na DX prevádzku využívame nasledujúce módy:

Anténa 2x16el. F9FT na 2m Troposférické šírenie

Najčastejšie sa vyskytuje v jesenných mesiacoch. Od ostatných druhov šírení sa líši tým, že niekedy trvá aj niekoľko dní. Signály DX staníc sú obvykle stabilné, ale nie sú extrémne silné. Toto šírenie môžeme využiť na VKV a UKV pásmach – 2m, 70cm, 23cm, 13cm…

 

Spojenia odrazom od sporadickej vrstvy E (ES)

Fyzikálnu podstatu mechanizmu tohoto druhu šírenia sa ešte nepodarilo dostatočne objasniť. Vyskytuje sa väčšinou v jarných a v letných mesiacoch – od mája až do augusta. Es môžeme využiť v pásmach 6m a 2m – samozrejme na vyšších frekvenciách menej často – nie sú zriedkavosťou spojenia s dosahom nad 2000 km. Počuteľnosť signálov je veľmi dobrá, avšak veľmi často kolísavá, niekedy od 0 S až do extrémnej sily nad S 9. Šírenie niekedy trvá veľmi krátko – niekoľkohodinové otváranie pásma je zriedkavosťou. Požiadavky na technické vybavenie stanice nie sú vysoké.

 

Polárna žiara - Aurora Borealis Spojenia odrazom od polárnej žiary (Aurora)

Polárna žiara je atmosférický úkaz, ktorý sa odohráva vo výške 100 až 1000 km nad zemským povrchom. Ide o ionizovanie hornej vrstvy atmosféry pôsobené preletom nabitých častíc počas slnečnej búrky. Častice sú „zachytené“ a usmernené zemským magnetickým poľom – takže sledujú magnetické siločiary Zeme k magnetickým pólom. Ionizované miesta odrážajú rádiové vlny VKV a UKV – všetky stanice pritom musia mať antény nasmerované na toto miesto – na sever. Signály, ktoré sa odrážajú od polárnej žiary majú charakteristický zvuk – pri CW nepočujeme tón, pri SSB je signál zachrapčaný.

 

MS prevádzka Spojenia odrazom od meteorických stôp (MS)

Jeden z najnáročnejších druhov DX prevádzky na VKV pásmach – rádiové vlny sa odrážajú od ionizovaných stôp, ktoré vznikajú po vznietení meteoritov pri ich prelete hornou vrstvou atmosféry. Odrazy trvajú len krátky čas, preto pri telegrafnej prevádzke sa vysiela veľkou rýchlosťou, aby sa dalo preniesť počas krátkeho času čím viac informácií. Toto šírenie môžeme využiť v pásmach 50MHz, 144MHz a 432MHz. *V poslednom čase sa veľký počet VKV DX-manov venuje MS prevádzke módom WSJT. Umožňuje aj minimálne vybaveným staniciam nadväzovať spojenia na veľké vzdialenosti.

Antény W5UN na 2m EME Spojenia Zem – Mesiac – Zem (EME)

Určite najnáročnejší druh prevádzky, používa sa od 50 MHz až po 24 GHz. Pri EME spojeniach musia byť antény korešpondujúcich staníc nasmerované s veľkou presnosťou na Mesiac. Na nižších pásmach sa používajú anténne systémy z niekoľkých antén, na vyšších pásmach sa obvykle používajú paraboly. Pri spojeniach sú signály zvyčajne slabé, len niekoľko špičkovo vybavených staníc má silný signál. Pri prevádzke je nevyhnutné používať nízkošumový predzosilňovač a čo najväčší výkon. *Vďaka novému módu JT44, ktorý umožňuje príjem extrémne slabých signálov nároky na vybavenie staníc poklesli.

gye@isternet.sk<BR
http://om7aq.host.sk

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
1 Komentár
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
1
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x