Satelitná anténa s kruhovou polarizáciou

Jedným z najväčších neduhov satelitnej komunikácie je silný únik signálov spôsobený rotáciou satelitu pri príjme lineárne polarizovanou anténou (vertikálnou alebo horizontálnou). Úniky signálov môžu byť aj niekoľko „S“. Tento jav sa dá eliminovať použitím antén(-y) s kruhovou polarizáciou.

Jedným zo spôsobov vytvorenia kruhovej polarizácie je umiestnenie horizontálnej aj vertikálnej antény na spoločný boom a napájanie cez vhodný združovač.

Popisovaná satelitná anténa s kruhovou polarizáciou pozostáva z dvoch 3-elementových DK7ZB antén s impedanciou 50 ohm združených lambda/4 koaxiálnymi káblami dávajúcimi v mieste spojenia opäť impedanciu 50 ohm.
Konštrukcia antény je v prípade použitia profesionálnych úchytiek prvkov veľmi jednoduchá a rýchla. Bol použitý boom 15 x 15 mm a prvky (okrem žiariča) 4 mm AlMg tyče, ktoré sa predávajú v železiarstve ako elektródy pre zváračky.

Doma si môžeme vyrobiť úchytky na prvky dvoma spôsobmi:
1, Kúsok PVC (15 mm široký, cca. 30 mm dlhý) nad plameňom vytvarujeme pomocou kúska trubky tak, aby vznikla prítlačná príchytka. Na jednej strane navŕtame dierku na prítlačnú skrutku, ktorá prvok v pozícii zafixuje. Odizolovanie prvku od boom-u dosiahneme navinutím niekoľkých závitov izolepy v strede prvku.
2, Potrebujeme na to izolačnú hmotu – kváder so stranami 15 x 15 x 40 mm. Zvrchu navŕtame na krajoch dve dierky na skrutky, z boka v strede navŕtame dieru na prvok. Kváder z polovice pozdĺžne napílime. Po priskrutkovaní k boom-u sa prvok v úchytke pevne zovrie.

Sú aj ďalšie spôsoby, ako uchytiť prvky antény izolovane. V mojom prípade som použil profesionálne úchytky. V prostriedku prvku je navinutá izolepa a prvok je natlačený do úchytky.

Rozostup prvkov

Ref-Rad Rad-Dir
470mm 280mm

Dĺžky prvkov, žiarič priemeru 10mm

Priemer prvkov Reflektor Žiarič (10mm) Direktor
10mm 1040mm 980mm 860mm
8mm 1041mm 980mm 868mm
6mm 1041mm 980mm 877mm

Žiariče sú zhotovené z AlMg trubky priemeru 10 mm. Žiarič je v strede delený, medzera má 12 mm. Vývody sú na pájkovacie očká.

2x 3el.DK7ZB

SAT antény na malom stožiari T-éčko na ktorom sú uchytené antény
Pohľad zospodu Pohľad spredu na antény

 

Fázovacie úseky z koaxiálu

Spôsob pripojenia koaxiálnych káblov pre RHCP Posun medzi horizontálnou a vertikálnou anténou na boom-e pre pásmo 2m je 514 mm. Od žiaričov vedú dva 75 ohm koaxiálne káble dĺžky 3/4 lamba krát skrac.činiteľ do krabičky, v ktorej je anténny konektor. Meriame od opletenia, vývody skrátime na minimum. Polaritu koaxiálnych káblov znázorňuje obrázok (pre RHCP, pravotočivú polarizáciu). Zámerne neuvádzam presnú dĺžku, 75 ohm je množstvo druhov líšiacich sa skrac.činiteľom.

Keďže anténa je relatívne krátka a ľahká, je uchytená na konci boom-u za reflektorom na T-éčku ľahkého stožiara. Na druhom ramene je 70cm DL7KM. Obe antény maju fixnú eleváciu asi 15 stupňov. Táto kofigurácia menejziskových antén s fixnou eleváciou dáva lepšie výsledky ako práca na dlhé ziskové antény bez elevácie, kde sa pri väčšine obletov dostáva satelit do „mŕtveho bodu“ antény.

Anténa bola prakticky používaná pri práci cez satelity AO-7 a FO-29. Prínos kruhovej polarizácie bol evidentný. Pre FO-29 je však potrebné použiť väčší výkon vysielača na uplinku, pri AO-7 nie je problém počuť signál na downlinku aj s QRP do tejto antény. PSV je v celom rozsahu 2m pásma pod 1,4.

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x