SatScape v.1.88

Zapomeňte na Váš oblíbený trackingové program z DOS-u. Jste přece majitelem výkonného počítače s obrovskými možnostmi, tak proč je nevyužít? Před pár lety, keď som sa začal o satelity bližšie zaujímať som používal TrakSat. Ten vystriedal WinOrbit. V novom PC ale grafiku S3 nahradil výkonný Matrox Millenium, s ktorou som už WinOrbit nerozchodil. A tak nastal čas pre nový trackingový program.

2D pohľad na Zem so satelitmi.

Asi každého satelitného HAM-a by napadlo pozrieť sa na stránky AMSAT-u. Tam ale rýchlo zistíte, že si môžete objednať CD, ale stiahnuť takmer nič. Vďakabohu, že existujú vyhľadávače. Tak som sa dostal na stránky www.nlsa.com A www.satscape.co.uk . Druhá menovaná stránka je domovskou stránkou programu SatScape, ktorý som si stiahol (cca.7MB).

Inštalácia prebehla bezproblémovo. Po prvom spustení sa ale vyskytol problémzemepisnú polohu je možné zadať v desatinnom aj stupňovom tvare. Pri jednom z nich (už si nespomeniem ktorom) program vyhodil chybovú hlášku. A bolo po radosti. V tom druhom tvare to ale funguje, takže to chce trošku pochopenia.

Krátkym pohľadom na menu sa zdá, že opäť nič moc. Skúsime teda 2-D (plošný) pohľad na satelitné nebo. Ááááparáda! Super grafika, informácie o satelite (frekvence, história), o polohe Slnka aj Mesiaca…. navíc, tieto informácie sa dajú ľahko skryť, aby nezavadzali.

Výpis predikcií. Skúšam dať výpis predikcií satelitova program opäť vyhadzuje chybovú hlášku. To už začínam strácať nervyTo som ťahal tie megabajty nadarmo? Skúsim niečo inéa fakt, pod položkouPass predictionsje výborný plánovač obletov. Stačí si len vybrať satelit a stlačiťcalculate”. Na aktuálny, alebo zvolený deň sa oblety hneď objavia. Čo tak AO-7 a AO-40 na mesiac a vytlačiť? Žádný problém. Stačí zvoliťPreset predictions, zvoliť satelity a obdobie, či chcem výsledky uložiť do textového súboru alebo aj vytlačiťNa konci potvrdiť a potomRun selected job…” Jednoduché…

Satelity na noční obloze. Nálada stúpapozrime sa, což je “Panoramic horizon view”. Je to pohľad na nočnú oblohu z Vášho QTH s družicami. Ak je vonku jasno a viete, kde je sever, skúste sa pozrieť tam, kam program ukazuje….

3D-view je kráľovskou vecou v SatScape. Videli ste už Zem s niekoľkými stovkami obiehajúcich satelitov? To divadlo si jednoducho nemôžete nechať ujsť.

Doplnkové služby ako aktualizáciakeplerov”, synchronizácia hodín v PC s časovou základňou či update údajov o satelitoch, možnosť hlasového upozornenia na satelit….

hodnocení “výbornýušlo programu Scota Hathera len o chlp. Nebyť tých chybových hlásení, nebolo by o čom diskutovať. Môže ísť o náhodu spôsobenú HW+SW PC. Používam K6/II-350 s 96MB RAM a spomínanou Matrox Millenium G200 a W98. Upozorním ešte, aby ste si mohli vychutnať 3D, potrebujete mať nainštalované DirectX 8.1. Ako sa teda volá Váš nový trackingový program?

0 0 hlasy
hodnocení článku
Nastavit
Nastavit upozornění
host
0 Komentáře
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
0
Budeme rádi za vaše připomínky, prosím, komentujte!X