CW Player v.2.8

Gabriel F6DQM je autorom viacerých voľne šíriteľných programov, z ktorých by som vám chcel dnes predstaviť CW Player, momentálne vo verzii 2.8. CW Player je učiteľ a tréner morzeovky na počítači. Vyžaduje W95 a novší plus PC so zvukovou kartou a približne 1MB na pevnom disku.

Inštalácia programu spočíva v extrahovaní komprimovaného ZIP súboru vo vhodnom programe (WinZIP, ZIPGenius, WinRAR,…). Po spustení sa objaví úvodná obrazovka. Pohyb myšou ponad aktívne oblasti vyvoláva krátku nápovedu, čo výrazne uľahčuje orientáciu v programe, ktorý sa na prvý pohľad zdá pomerne jednoduchý….
CW Player vyučuje morzeovku prehrávaním znakov (písmená a číslice), Q-kódov, skratiek, náhodných sérií znakov a celých textových súborov rýchlosťou od 5 do 50WPM. Navyše je možné nadefinovať dvadsať vlastných lekcií. Lúštenie náhodných sérií znakov je možné sťažiť pridaním šumu a QSB. Nevšednou funkciou je kvíz, kde sa dá otestovať schopnosť príjmu. CW Player zahrá znak a stanovený čas čaká od vás, že ho napíšete na klávesnici.

Prehrávanie náhodných znakov so zapnutým QSB Ešte nevšednejšou funkciou je monitoring vlastných signálov. Ak z generátora privediete na vstup zvukovej karty signál, program vám bude kontrolovať čistotu vysielania. Túto možnosť som však neskúšal podrobnejšie.

Ako som už naznačil, ovládanie programu je pomerne jednoduché. Napomáha tomu aj možnosť zvoliť si jeden zo štvorice jazykov – angličtiny, francúzštiny, taliančiny a nemčiny. Drobnou nepozornosťou autora sa občas stane, že narazíte aj v anglickom prostredí na francúzske slovíčko.

Pravá časť obrazovky programu sa mení podľa voľby na prepínači v ľavej časti. V nej si prispôsobujete aj rýchlosť a hlasitosť. Nad nimi je voľné políčko. Ak doň niečo napíšete, CW Player to ihneď odvysiela.

V menu sa nachádzajú ešte ďalšie doplnkové funkcie ako je možnosť nastavenia pomeru čiarka/bodka, vysielanie iba určitých znakov pri prehrávaní náhodných sérií, kľúčovacieho portu. Učivo je možné uložiť aj do WAV súboru, ktorý si môžu povedzme žiaci odniesť domov a trénovať aj bez CW Player-u.

Z môjho takmer laického pohľadu na CW Player by som ho ocenil ako pomerne dobrý výukový program pre začiatočníkov. Popri morzeovky sa totiž dá zdokonaliť aj v oblasti Q-kódov, skratiek a cudzom jazyku. Primiešanie šumu a QSB do signálu zlepší zmenší diferenciu medzi tréningom na multivibrátore a skutočnou prevádzkou na pásme.

Stiahnuť si ho môžete v sekcii „Na stiahnutie“ CQ.sk.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x