Vingt et unième anniversaire de UO-11

Oscar-11, ou UO-11 est déjà en orbite 21 années. Il travaille toujours et envoie des données de télémétrie utiles à la balise VHF. Gratulovať je potrebné hlavne profesorovi Sir-ovi Martinovi Sweetingovi G3YJO a jeho tímu za dobre odvedenú prácu.

V období od 15.februára do 9.marca 2005 boli zachytávané signály z majáka na frekvencii 145,826 MHz. Od 25.februára do 9.marca boli dekódované reťazce ASCII telemetrie, pričom signály boli slabšie a QRN väčšie ako obyčajne.

Maják je riadený watchdogom, pričom pozorovania hovoria, že zapnutý je priemerne 10,3 dňa a 10,4 dňa vypnutý. Na základe týchto pozorovaní, by sa maják mal najbližšie aktivizovať 17.marca.

Vnútorná teplota sa znížila približne o päť stupňov Celzia. Teraz je 14°C na batérii, 13°C na telemetrickom bloku a 20°C na riadiacom dekodéri. V súčasnosti je satelit plne osvetlený Slnkom a teda preto tieto teplotné rozdiely. Ožiarený, čiže teplejší povrch satelitu má vplyv na niektoré časti aj vo vnútri. Na základe predikcií vychádza, že tento stav bude približne do konca apríla.

Napätie batérie sa pohybovalo od 11, 7 do 13,7V. Priemerne to bolo 12,4V, čo je nezmenené od poslednej správy. Napätie sa zníži so znížením teploty v satelite.

Peu, čo signály z UO-11 už dekódovali, vedia, že posun dátumu v nej sa zväčšil na štyri dni a odchýlka hodín je 20,6 minúty a táto chyba sa zväčšuje približne o jednu minútu ročne.

UO-11 teraz pracuje v základnom režime kontrolovanom watch-dogom. Satelit vysiela nepretržite ASCII telemtriu približne 10,3 dňa na frekvencii 145,826MHz za ktorými nasleduje 10,4 dňa ticha. To však môže kedykoľvek ovplyvniť riadiace centrum na Zemi.

blank blank

V súčasnosti maják v móde S na 2401,5 MHz a UKV maják na 453,025 MHz sú vypnuté.

Podprobnejšie informácie o tom, ako dekódovať telemetriu cez zvukovú kartu a detaily ohľadom HW demodulátorov, zvukové nahrávky nájdete na stránke www.users.zetnet.co.uk/clivew/.

blank

 

0 0 voix
Évaluation des articles
Mettre en place
Définir des alertes
invité
0 commentaires
Commentaires insérés
Voir tous les commentaires
0
Nous serons heureux de vos commentaires, S'il te plaît, commenter!X