Geomagnetická búrka 6. – 8. 10. 2015

Kto zasadol za svoj TCVR-av stredu 7. 10. 2015, tak po preladení mal pocit, že buď nemá pripojenú anténu, alebo mu odišiel vstup prijímača… KV pásma boli prakticky ľudoprázdne. Slnko nám zasa predviedlo, čo dokáže občas vyparatiť.

Čo spôsobila geomagnetická búrka?

1. 10. o 18.13 UTC došlo k erupcii triedy M 5.5 a výronu koronárnej hmoty. Tá k nám po týždni doputovala a silná geomagnetická búrka, ktorá sa začala večer 6.10 a pokračovala celý nasledujúci deň na hodnotách Kp > 5 – 7 doslova vygumovala nielen spodné KV pásma (MUF bolo o 23.50 UTC rovných 2! (takže napr. na 80 metroch bolo pásmo ticha 1400 km a na 40ke vyše 5000 km!) a na grafe spojení z HRD logu to v noci vypadalo, ako keby platil zákaz vysielania… Dúfajme, že toto nám slnko nevyvedie o 2 týždne, kedy prebehne cez víkend CQ WW DX contest, SSB časť. Zato v Nórsku a severnej Škandinávii či Kanade si vychutnávajú už druhú noc nádhernú polárnu žiaru. (Viac info a zdroje: 599.cz,HRDlog.net, www.qrz.com, www.spaceweather.com a www.n3kl.org).

Paťo OM1XQ

Geomagnetická búrka

Geomagnetická búrka je prírodný fenomén, ktorý má vplyv na magnetické pole Zeme. Je spôsobená interakciou slnečného vetra s magnetosférou Zeme, čo vedie k zábleskom geomagnetického poľa. Tieto búrky môžu mať rôzne dôsledky a významné dopady na našu technológiu, komunikáciu a životné prostredie.

Príčiny geomagnetických búrok

Príčinou geomagnetických búrok sú výtrysky a erupcie slnečných škvŕn, ktoré vyžarujú slnečný vietor a slnečné častice smerujúce k Zemi. Keď tieto častice narazia na magnetosféru Zeme, môžu viesť k poruchám v jej magnetickom poli. Dôsledkom sú farebné polárne žiary a záblesky v oblastiach blízkych pólov, ako aj rušenia v rádiových komunikáciách a navigácii.

Polárna žiara

Geomagnetická búrka spôsobuje polárnu žiaru
Geomagnetická búrka spôsobuje polárnu žiaru

Jedným z najmarkantnejších aspektov geomagnetických búrok sú polárne žiary alebo auróry, ktoré vznikajú v dôsledku interakcie slnečných častíc so zemskou atmosférou. Tieto nádherné svetelné javy sú pozorované blízko pólov, kde sa slnečný vietor stretáva s magnetickým poľom Zeme, čo vyvoláva žiarivé farebné záblesky na oblohe.

Avšak, okrem estetického vplyvu, geomagnetické búrky môžu mať aj nežiaduce dôsledky. Poruchy v magnetickom poli Zeme môžu ovplyvniť elektroniku a infraštruktúru. Napríklad môžu spôsobiť prerušenia v elektrických sieťach, problémy so satelitnými komunikáciami a GPS systémami alebo poškodenie elektronických zariadení.

Vplyvy geomagnetickej búrky

Vzhľadom na rastúcu závislosť moderného sveta na technológii, geomagnetické búrky sa stali predmetom záujmu pre vedcov, technikov a aj verejnosť. Snažia sa pochopiť ich príčiny a vplyv na našu civilizáciu a snažia sa vyvinúť opatrenia na minimalizáciu ich negatívnych dôsledkov.

Existujú snahy o monitorovanie slnečnej aktivity a predvídanie možných geomagnetických búrok. To umožňuje lepšiu pripravenosť pre kritickejšie systémy, ako sú energetické siete alebo letectvo, ktoré by mohli byť zraniteľné voči týmto prírodným udalostiam.

V závere je dôležité uvedomiť si, že geomagnetické búrky sú prirodzenou súčasťou slnečnej aktivity a ich vplyv na Zem je súčasťou širšieho ekosystému našej planéty. S rastúcou technologickou závislosťou je však dôležité sledovať a pochopiť tieto búrky, aby sme mohli minimalizovať ich potenciálny vplyv na náš každodenný život.

 

 

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x