Jednoduchý GaAs FET predzosilňovač na 144 a 432 MHz

Dnes nie je problém získať solídny GaAs tranzistor, napriek tomu však konštrukcia predzosilňovača má dve úskalia – získanie kvalitných kapacitných trimrov a možné rozkmitanie sa, ktoré môže viesť až k deštrukcii tranzistora.

Kapacitné trimre dobrej kvality sa občas zohnať dajú, prípadne si je ich možné objednať zo zahraničia (aj keď za slušné peniaze).

Kým som sa dopracoval k tejto konštrukcii, podarilo sa mi dve MGF-1302 kmitaním zničiť. Po konzultácii s Makisom SV1BSX a hľadaní v internete som zmenil bežne používaný výstupný transformátor za jednoduchý, no účelný a stabilný obvod.

Makis tiež vyskúšal zapojenie DF9CY s rovnakým výsledkom – zničením tranzistora. Vyvinul preto zapojenie vlastné, ktoré je ale oproti pôvodnej konštrukcii úplne iné. Aby som sa vyhol vyrábaniu predzosilňovača, vybral som si nakoniec zapojenie Yoshira JA4BLC, ktoré je kombináciou oboch týchto predzosilňovačov. Podľa použitého tranzistora dosahuje zisk okolo 20 dB a šumové číslo 0,3 až 0,5 dB.

Mnou použité mechanické riešenie vychádza z predzosilňovača DF9CY. Škatuľka má rozmery 65 x 50 x 25 mm. Vstupný obvod ostal taktiež zachovaný z konštrukcie DF9CY. Je to 1,5 závitu vzduchonosne drôtom s priemerom 2mm na priemere 6mm v dĺžke asi 40mm.

V stredovej prepážke je navŕtaná 4mm dierka, po jej stranách sú priletované bezvývodové blokovacie kondenzátory 1nF. Rezistor v source má hodnotu 68 ohm (nutné vyskúšať, vhodný prúd tranzistorom je asi 10mA).

Jednoduchý výstupný obvod, kde sa cez rezistor 100 ohm privádza napájacie napätie a oddeľovací kondenzátor sa ukázal ako dobré riešenie. V mojom prípade nedošlo ani pri ladení, ani po nastavení ku kmitaniu. Komu sa zdá zisk 20 dB vysoký, môže na výstup pridať útlmový článok (záleží podľa aplikácie predzosilňovača, v mojom prípade sa jedná o SAT prevádzku, nie preteky).

Poznámka: uvedené parametre veľmi výrazne ovplyvňuje kvalita kondenzátorov vo vstupnom obvode (oveľa viac ako použitý tranzistor). Na skúšku som vymenil jeden z kondenzátorov za neznámy typ z UHF kanálového voliča, čím došlo k počuteľnému zhoršeniu signálu.

Ešte dve fotografie z prevedenia JA4BLC:

 

 

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x