Domov › Diskusné Fóra › CQ HAMRADIO fórum › Krátke vlny › aku pouzivate v panelaku antenu na KV?
- Toto téma obsahuje 22 odpovedí, 10 hlasov, a bola naposledny upravená pred 13 years, 5 months od ano.
-
AutorPríspevky
-
AnonymnýNávštevník
Ahojte, potrebujem vyriesit tento problem – KV antena v panelaku.
Byvam na 6. poschodi, bytovka ma 13 poschodi.Nechcem skusat a laborovat, urcite mate mnohi tento problem vyrieseny, necham si poradit.
Prosim popiste strucne svoju KV antenu, ktoru pouzivate v panelaku.
VY TNX de Duro, OM0XA
om5naÚčastník (Participant)Ahoj Ďuro…
Dobrá otázka, ale odpoveď nemôže byť jednoznačná. Každé QTH je špecifické o to viac, keď je HAMshack v paneláku. Tiež som „panelákový“ rádioamatér. V prvom rade to je o možnosti uchytiť (natiahnuť) anténu (drôt, vertikál, beam, kompromis). Druhým faktorom sú susedia, ale to je iná kapitola. Ide Ti skôr o nadväzovanie lokálnych spojení na 3.7 MHz, alebo občas aj o nejaký DX? Rád súťažíš, alebo preferuješ skôr digitálne prevádzky? Jedno alebo viac pásiem? Mojou prvou anténou bol trojpásmový trapovaný vertikál pre pásma 20, 15 a 10 m, umiestnený na streche trojposchodovej bytovky. Neskôr, do zateplenia bytovky, som používal šesťpásmový vertikál Diamond CP-6 (80, 40, 20, 15, 10 & 6m). Po zateplení bytovky som však prišiel o možnosť umiestniť anténu na strechu a bol som nútený prijať kompromisné riešenie. Momentálne mám natiahnutý cca 12 m dlhý drôt, ktorý vyladím na 80, 40, 30, 20, 17 a 15m. Tento stav však nie je ideálny, ale vo vhodnú dobu a na vhodnom pásme ma počuť aj za oceánom… Stále hľadám najlepši kompromis a v konečnom dôsledku je to vždy len o experimentovaní.
VY 73! de Dežo, OM5NAAnonymousÚčastník (Participant)V neposlednej, no nie nepodstatnej rade sú aj financie, ktoré si ochotný na srechu „vyhodiť“, potri si antény COMET, nie sú najlacnejšie, ale sú dobré. Susedia tiež majú žiaľ „právo veta“ a ty možeš byť aj milionár a na strechu paneláku jednoducho nedáš ani štvrťku na 23cm, to ale isto nie je nič nové, želám veľa úspechov pri riešení tohto problému. Ludo, OM3WXO
AnonymnýNávštevníkSamozrejme beriem do uvahy vsetky aspekty, ktore spominate. Na strechu by som antenu mohol dostat, ale problem je napajac. Byvam na 6. posch a nadomnou je dalsich 7 poschodi, co je cca 50m koaxu. Problem je kadial dostat koax zo strechy do bytu. Po vonkajsej fasade to mozne nie je, jedina moznost je po stupacke. 50m kvalitnejsieho koaxu je tiez nemala financna zalezitost.
Od tejto diskusie ani tak neocakavam radu na konkretnu antenu, skor ma zaujima, kto co pouziva vo svojich podmienkach a z toho si ja vyberiem, to co je pre mna najvhodnejsie.
Zatial to nevidim na nic ine ako LW nejakej dlzky.
Prosim dalsich HAMov, aby strucne popisali svoju „panelakovu“ antenu.
MNI TNX
om6msÚčastník (Participant)Delta loop 84 m, vrchol trojuholníka z balkóna na 4. poschodí, základňa medzi lampami poluličného osvetlenia. Napájanie koaxom.
om6msÚčastník (Participant)poluličné = pouličné 🙂
om2ambÚčastník (Participant)LW do panelaku, hlavne ak je rieseny ako RandomWire je dobry sposob ako potencionalne nastvat vela susedou.
Ale jedna mierne OT rada ako si pomoct z rozhodovanim. Je natiahnut Fake antenu (LW ci cokolvek rovnako „nenapadne“) A aspon spoznas problematickych ludi 😉
Ja som spomenul pred susedou ze som radioamater a prve co ju napadlo je ze ci jej nebudem rusit Internet (wifi). Slusne ma tym pobavyla.
om3cvvÚčastník (Participant)Veľmi dobre napísal úvahu „panelákove“ antény Dežo OM5NA. Tam v podstate nie je čo dodať. Akurát jedna poznámka, anténa (napr. LW ale aj dipol) natiahnutý 3 m nad strechou paneláku sa chová veľmi podobne ako keď je natiadnutý 3 m nad zemou. Pokiaľ nie je KV anténa vo voľnom priestore, tak nemá požadovanú účinnosť. Preto kus drôtu zo 6. p. bude lepší ako niečo na streche, samozrejme pre KV. Jediný problém tam môže byť orientovanie domu. Ak uvažujeme použitie antény pre spojenia OK, OM, tak anténa by mala byť natiahnutá v smere sever – juh a tým by jej vyžarovací diagram bude vo smeroch východ – západ.
Lepšie by bolo natiahnuť dipol zo strechy na príslušný strom, teda šikmo a koax zviesť do bytu. Pri upevňovaní antény na strome treba zvážiť okolnosť, že strom sa pri vetre kýve, tak na jednom konci antény dať buď strunu, alebo závažie, prípadne spraviť trhovú poistku.
Na záver, ja hovorím, že zlá anténa je lepšia ako žiadna!om3cugÚčastník (Participant)Ahoj Ďuro,
vidim ze si panelakovy ham (ako ja) takze som riesil tie iste starosti a vlasne ich riesim doteraz…Pozri si pre inspiraciu moje stranky http://www.qsl.net/om3cug kde uvidis ako mam urobene drotove anteny pre 80/160m a hlavne ako mam postaveny vertikal HF9V na streche a bez problemov zakotveny. Ked si postavis vertikal na streche tak zbadas aky je to obrovsky rozdiel na hornych pasmach oproti drotu. Este jedna rada – anteny stavaj na sidlisku zasadne (fakt nezartujem) potme a ked je ludoprazdno. Rano ten drot ani nezbadaju. Chodim len s QRP 5W a pozri na mojich strankach sam co sa da s takouto antennou zostavou porobit.
Prajem vela stastia pri montazi anten, 73 Igor OM3CUGAnonymnýNávštevníkAhoj Duro,
neuviedol si, este jeden zasadny parameter. Ci je tvoj (teda v ktorom byvas) panelak ta hranata 13 poschodova veza, alebo je to nejaky dlhy viacvchodovy panelak s dlhou strechou? No ja za svojej HAM praxe prevadzkujem uz z tretieho panelaku. Ako OL som zacal z druheho poschodia sedem poschodoveho panelaku. Mal som stastie, ze oproti bol taky isty (na 40m) a tak som medzi dva stoziare spolocnych TV anten natiahol drot 40,5m a v jednej tretine vysokoimpedancny zvod priamo do okna (VS1AA). Neskor to bolo lezate V medzi tymito dvomi barakmi. Na druhom QTH som byval na 5 poschodi zo siedmich. Nebola moznost tahat ANT do priestoru mimo barak. O bocnu stenu strojovne vytahu som upevnil kovovy stoziar 9m s kladkou a na nu vytiahol stred INV VEE pre 160m band. Konce ANT boli okotvene nad strechou cca 1m. Urcite to nebolo idealne riesenie, ale zato som nebol posledny, ked sa o nieco na TOP BANDE dovolavalo. Ako druhu ANT som este na streche postavil 16m vertikal (dobre vykotveny) a ten pouzival s transmatchom na 80 – 10m. Teraz posobim z mojho tretieho panelakoveho QTH. Tak isto o stenu strojovne mam upevnenu trubku a na je vrchu je od firmy HYGAIN vertical na 40 – 10m bez radialov DX77A. Osobne som s nou nadmieru spokojny. Samozrejme nie je to 5 prvkov mono band YAGI, no aj so 100W som sa casto prekrical cez neskutocne PILE UPs. Teraz chystam este postavit jedno invertovane L pre 160 a 80m s motoricky ovladanym ANT clenom v pate. Vertikalna cast ANT bude mat asi 12m a zvysnych 29m bude horizontalne nad strechou. Plati jedno, cim lepsia ANT, tym krajsie vysledky, no aj zla ANT je lepsia ako ziadna. Takych kolegov HAM-ov je zial dost, ktory mali stale kopu „dovodov“ preco sa ta ANT neda dotiahnut do dokonalosti, az nakoniec nevysielali vobec!!!
AnonymousÚčastník (Participant)Také řeším tento problém. Zatím mám INV.V (2x cca 10m)se středem na opuštěném anténím stožáru STA. Výhodou je, že bydlím pod střechou. Celkem po EU to chodí spolehlivě ( na 7 MHz- JA, ZL, VK, LU, PY, na 50 MHz náhodou a světe div se – VO1, K1…), vše SSB s FT897. Je to provizorní řešení. V krabici je CP-6, kterou plánuji umístit na střeše na malý stožárek mezi výtahové šachty. Také jsem kdysi laboroval s LW na střeše a večer za tmy ji sundával na základě řevu sousedky, že ji nějakej vůl ruší příjem kabelové TV!!!!! Televizi měla připojenou do zásuvky dvojlinkou!!!! Pro klid jsem LW sundal a přešel na INV.V.
AnonymnýNávštevníkAhoj. Ja som typicky panelakovy HAM ktory tuzi vysielat na KV ale podmienky ma na to fakt mizerne.
Byvam na 6. poschodi. Bytovka ich ma 7. Strechu nemame plochu ale sedlovu zastresenu sindlou. Jediny spraveny stoziar ktory sluzi na spolocne TV anteny je obrasteny asi stvorma TV smerovkami a jednou WiFi antenou.
vrchom strechy sa po celej dlzke tiahne uzemneny hromozvod. Asi 300 metrov za bytovkou sa po severnej, severovychodnej az východnej strane tiahne upatie asi 300 metroveho a domami zastavaneho kopca, ktory mi totalne cloni do smerov ako je sev.EU, Rusko, Azia, a cast Australie. Byvam v podnajme takze robit nejake upravy je problem. Ale nejak vysielam.
Zo 6.poschodia som ponad vchodove dvere prevrtal stenu pre kable a potiahol som ich k stupacke. Tadial pekne az na povalu. Tam mam na pasmo 10m 2el. HEX-beam antenu a pre ostatne pasma pouzivam G5RV antenu. Ta sa tiahne asi 20 cm popod vrchom strechy pozdlz drevenych tramov, co je asi len 3m nad podlahou povaly. Rebricek by mal vysiet 🙂 ale samozrejme je to v mojom pripade vylucene tak ho mam zveseny v sikmom smere asi polovicu a druha polovica sa vracia uz vodorovne smerom ku koaxu asi 20cm na podlahou. PSV mam sice otrasne, na 15m min. 3 a na 80m tiez nieco cez 3. Musim to dost doladovat tunerom ale nejak to vysiela, a na moje pocudovanie aj celkom pekne pocuva.
Este k tomu HEX beamu. Tento typ anteny je asi to najlepsie co som mohol v mojich podmienkach pouzit a dal sa to pouzit na rotatore.
Do buducna este planujem dokupit tovarensky spravenu EH antenu na 15m pasmo.
Takze vela zdaru ti zelam a nejak si to tam uz pories 🙂 ja cakam az sa mi naskytne vhodna prilezitost a vypadnem z tohto QTH na nejake lepsie… 73 a snad aj niekedy dopocutia! Palo OM0AKW, VranovAnonymnýNávštevníkČaute vospolok!
Moje podmienky na prácu na KV sú neveselé, hoc‘ nebývam v paneláku,
ale v jednoposchodovom bytovom dome.
Pred časom som si zaobstaral YAESU FT-897D a chcel som tým pádom
vysielať, aspoň trocha, aj na krátkych vlnách. Pretože však o naťahovaní
drôtov po okolí môžem iba snívať, použil som Internet na vyhľadanie
nejakej fungujúcej minimalistickej antény na KV, ktorá by sa dala
umiestniť na streche objektu na ploche asi 10x10m. Podarilo sa nájsť
a v podstate na prvý šup aj uviesť do chodu.
Je to dipól na 3,5MHz a u mňa inštalovaný ako invertované V,
ktorého žiariče majú dĺžku iba 2x8m, do elektrickej dĺžky
a do rezonancie sú predĺžené vloženými cievkami.
Ako BALUN slúži asi 15 závitov koaxiálu navinutého na veľkom
plastovom kvetináči.
Stred antény je asi 5m a konce iba zopár centimetrov na pultovou
plechovou strechou.
Anténa je originálne navrhnutá síce len na 3,5MHz, ale s ATU ladí
na pásmach 1,8; 3,5; 21 a 28MHz; na tom najnižšom má pravdaže
veľmi nízku účinnosť.
Nie som DX-man či kontestman, ale dokážem pracovať na 80m
s OM a OK stanicami a počujem pekne celú strednú Európu.
Takže anténa „malý zázrak“ funguje pre potešenie, ako aj vlastne
celý rádioamatérsky koníček. 🙂73 a veľa úspechov! Jano OM6AXE.
AnonymnýNávštevníkJá mám také problém s anténou.Bydlím v 11 patře.Směr bych měl dobrý,ale nemám vhodnou anténu pro velké vzdálenosti (700-900Km).Mám CB Alan 78 Plus a potřeboval bych pokud možno směrovou výkonou anténu a nebo se spokojím i s Širokopásmovou – výkonou anténou.Balkon mám 5 m dlouhý a široký je 1,38m.Potřeboval bych výkres i popis stavby a ladění nové antény.SW Metr mám.
YAgi antény mají příliš dlouhé rozměry.Tak je nemohu použít,protože ji po vysílání nemohu uklidit někam na balkon.
Na internetu jsem našel zajímavou anténu,ale nemám k ní dokumentaci.Je to s velkou pravděpodobností širokopásmová.Popis 6 trubek dole po obvodu a 6 trubek na hoře po obvou,mezi je asi izolant a možná v něm schovaná cívka.Napájení je asi rozdělené dole a na hoře k trubkám spojeno .Trubky jsou na obou koncích spojené v kruhovém kroužku – držáku a ve středu jsou spojené asi pravděpodobně plastem a propojeny mezi sebou cívkou.Horní část je asi uzemnen uzemnovacím vodičem k hromosvodu.Na spodním krožku pod plastem je šest trubiček a na konci je spojený drátem.Tuto anténu jsem uvyděl nedávno a nevím jak se jmenuje.Byla někde na fotografii.Tu fotografii mám uloženou v PC.Mohl bych ti ji poslat třeba Emailem.Můj email je : PARDUBICE122@centrum.cz . Předem ti děkuji za pomoc i radu.
S pozdravem Jirka. 🙂OM0AAO (OM0A)Účastník (Participant)Jirko,
každá anténa má svoje výhody (zisk, širokopásmovosť, jednoduchú konštrukciu, odolnosť voči rušeniu, malé rozmery, realizovateľnosť, …). Zvyčajne však platí, že zdôraznenie nejakej výhody ide na konto iných.
Pre dosiahnutie tak extrémnych spojení však potrebuješ aj perfektnú anténu. Bez toho sa spojenie podarí len s obrovským šťastím.
Najvhodnejšie sa mi pozdáva polvlnný dipól umiestený do priestoru ďalej od steny domu. Do tohto smeru (rovnako ako je výhľad z balkóna) je predpoklad aj určitého zisku. Do iných smerov to samozrejme bude slabšie.
-
AutorPríspevky