Domov › Diskusné Fóra › CQ HAM fórum › Iné › APRS na Slovensku
- This topic has 23 odpovedí, 3 hlasy, and was last updated pred 10 years, 7 months by Anonymný.
-
AutorPríspevky
-
AnonymnýNávštevník
Tymto prispevkom by som chcel rozprudit diskusiu okolo APRS.
V okoli Kosic obcas vidno stanice, vacsinou vsak ide o Androidove alebo WM telefony cez Latitude napojene na aprs.fi.Ma niekto viac informacii o low-cost rieseni aprs zariadenia?
Mam na mysli nieco ine ako PC s baycom modemom.
Rado om3wyeAnonymnýNávštevníkAhoj,
chces robit digipeater alebo len ako stanica? Ja som APRS pouzil vo svojom balone Universum co som vypusil. Ak chces robit stanicu je to jednduche – staci GPS, vysielacka a modem realizovany cez AVR mega8. V pripade zaujmu mozem ponuknut viac info.AnonymnýNávštevníkV prvom rade potrebujem gate, lebo bez pokryteho uzemia niecim zmysluplnym hracickovanie sa s trackermi a stanicami nema zmysel.
V druhom rade budem riesit satnicu.
Keby stanica bola kompaktna, bolo by to fajn, zmierim sa aj s niecim z coho polezie audio do radia.
Kopa drotov na stole je len laboratorium 🙁
takze zatial tak.
Nemam predstavu co je overene a co sa da vyuzit mimo VX8 alebo PC s baycomom (lebo TNC nemam).om3wye
om1ciÚčastník (Participant)Spoj s s Petrom, OM0TM od Prešova
AnonymnýNávštevníkAhoj,
mňa by skôr zaujímala technológia mobil s Androidom, program Latitude a aprs.fi
Prosím niekoho o nejaký návod ako sa dokopem k tomu, aby sa moja poloha ukázala na aprs.fi ..
Program Latitude mám s inštaláciou Android 2.2 (nemám operátorský internet, len wifi, čo je síce na nič) aj to GP mi nejako ide, len teraz neviem, ako to dám zobraziť na aprs.fi V tejto problematike som začiatočník.
Vďaka .
73AnonymnýNávštevníkAhoj.
Mne pod Androidom spolahlivo funguje program APRSdroid.
Instalaciu stiahnes tu: http://aprsdroid.org/ alebo priamo z android marketu, len ta je platena. Ja mam nainstalovanu tu platenu verziu z marketu len neviem aky je rozdiel oproti tej neplatenej zo stranky.AnonymnýNávštevník@om1ci wrote:
Spoj s s Petrom, OM0TM od Prešova
to sa lahsie povie ako spravi.
pozri http://www.aprs.skAnonymnýNávštevník@om1ci wrote:
Spoj s s Petrom, OM0TM od Prešova
to sa lahsie povie ako spravi.
pozri http://www.aprs.skAnonymnýNávštevníkstoji to par drobnych a ziadne obmedzenia som nepocitil.
Obcas ho zapnem, cita spoty z okolitych digi, vie posielat msg a samozrejme posiela GPS suradnice.om1aegÚčastník (Participant)Rado, pokial ti ide o blbovzdorne a spolahlive zariadenie, skus Tracker2 model OT2m od Argent Data Systems. Ide ale „len“ o digipeater vhodny na odlahle miesto so zlym pristupom a s malou spotrebou. Mozes si ho postavit sam, je k tomu komplet doku a fw alebo objednat ci uz ako stavebnicu alebo hotovy vyrobok. Pokial to date na normalne miesto, tak igate nebudete potrebovat, bude stacit HA9OZD-1. Mame nasadene dva kusky a absolutna spokojnost. Raz nam zblblo zariadenie na Javorine, ale to bolo po CW 2m konteste, kde sa par metrov od digipeateru jazdil CW kontest s nie prave najmensim vykonom a len pol mega vedla… Stacil len reset napajanim a digi bezalo dalej.
Pokial chces igate, tak budes potrebovat nejake TNC spojene napriklad s Alixom alebo inym lowpower priemyselnym PC, ale tu uz je vacsie nebezpecenstvo zatuhnutia a preto ked uz, tak igate na dostupne miesto niekde na panelaku a digipeater niekde hore. Dobra studnica informacii je forum na aprs.cz, kde ti radi poradia.
S igate maju u nas tiez prakticke skusenosti OM6RU a OM1AMJ.om1ciÚčastník (Participant)@0901917388 wrote:
@om1ci wrote:
Spoj s s Petrom, OM0TM od Prešova
to sa lahsie povie ako spravi.
pozri http://www.aprs.skNaozaj je to tam mrtve…
Skus teda toto:
ICQ 161663359
SKYPE om0tm_vsAhoj Jozef
AnonymnýNávštevníkJeden PIC16F88 je dost low-cost?
Take zariadenie mam ja a funguje to perfektne. Ked chces delux tak pridas este prevodnik TTL-RS232 a jeden nizkofrekvencny filter. Aj tuto verziu som urobil, ale velky rozdiel som nezistil.
Jozef, OM3BCom1aegÚčastník (Participant)@om3bc wrote:
Jeden PIC16F88 je dost low-cost?
Take zariadenie mam ja a funguje to perfektne. Ked chces delux tak pridas este prevodnik TTL-RS232 a jeden nizkofrekvencny filter. Aj tuto verziu som urobil, ale velky rozdiel som nezistil.
Jozef, OM3BCWB8WGA alebo aj Foxdigi s PIC16F88 moze uspokojivo fungovat v miestach so slabou APRS prevadzkou. Ma vsak zasadny nedostatok a to je ze necaka, az je kanal volny a zopakuje to co prijal bez ohladu na to, ci negumuje. Taktiez sa neda prilis nastavit, co ma a co nema zopakovat, proste zopakuje takze nie je prilis vhodny na miesta, kde pocuje viacero digipeaterov.
Schopnost dekodovat slabsie signaly tiez nie je silnou strankou tohoto zariadenia.
Ale na postavenie prveho lokalnejsieho DIGI na rozbeh je to dobra volba s dobrym pomerom cena = zabavaAnonymnýNávštevníkJedna sa o digipeater od WB8WGA, ale ja som software upravil. Porovnal som s modemami TCM3105 a XR2211, ale tento modem o nic nie je horsi ako spominane specialne IO. Nemas uplne pravdu, lebo aj povodny software kontroloval volnost kanalu, ale cakal na uvolnenie len 200 ms. Ja som to upravil tak, ze caka 3 sekundy az potom zacne agresivne vysielat (normalna APRS sprava netrva dlhsie). Ta agresivita je nutna z toho dovodu, ze ked vplyvom teploty alebo inych zmien sa otvori sumova brana tak zariadenie by bolo z prevadzky vyradene trvalo. Samozrejme software microprocesora nemoze byt taky vyspely ako program v PC ale rozpravame o tom, ze treba rozbehnut prevadzku na Slovensku a na zacitok je to dobre. Je to lacne a jednoduche.
Jozefom1aegÚčastník (Participant)@om3bc wrote:
Nemas uplne pravdu, lebo aj povodny software kontroloval volnost kanalu, ale cakal na uvolnenie len 200 ms.
JozefV reale je to casto ako keby to necakalo, vela radiam pokial sa prepnu z RX na TX to trva aj viac ako 200ms. Pre APRS sa casto pouzivaju stare vyradene TRX, ktore trpia prave tymto neduhom. Cinske stanice detto.
Je mozne tebou upraveny SW zverejnit?
-
AutorPríspevky