Close Menu
    streda, 23 júla
    European Hamradio portal
    Nová téma do fóra
    • LF+HF
    • VHF+SHF
    • Technika
    • Contesting
    • Ham informácie
    • Software
    • Digitálne módy
    • DXbulletin
    • QRP
    • Recenzie
    European Hamradio portal
    Home»Diskusné Fóra»CQ HAMRADIO fórum»Krátke vlny»Remote vysielanie

    Remote vysielanie

    Posted In: Krátke vlny

    • Návštevník
      Anonymný on 23. júna 2010 o 14:30 #11225

      Na 80m pásme som mal spojenie s Milanom, 9A/OK2UR. Používal remote vysielanie, svoju amatérsku stanicu ovládal prostredníctvom internetového pripojenia v OK. Upozornil som ho na volaciu značku 9A/OK2UR, pretože vysielacie zariadenie a anténu mal v “ OK „. Vysvetlil mi to tak, že je fyzická osoba a to určuje odkiaľ s akou volacou značkou vysiela. Nesedí mi to, podľa mňa by nemal používať “ 9A „.
      Kde by som sa dočítal, akú podmienku musím dodržať, aby som mohol povedať, že vysielam z danej zeme. Bude stačiť, ak na tom území bude len moja vysielacia anténa ?

      Vy 73! Vilo, OM3CAQ

      Odpovedať
      Účastník
      IVULIK on 24. júna 2010 o 4:47 #12958

      Ano takto bude v blízké budoucnosti vypadat vysílání expedice (třeba do Pacifiku). Operátor (třeba call W) si vyjede do nějaké lokality, napojí se na „drát“ Internet a bude ovládat tcvr a antenní farmu v USA a bude tvrdit, že vysílá z Pacifiku.Konečně budou uspokojeni všichni Hamové v USA, neboť síla jeho signálu bude vynikající.Bude to „nádherné“! Jen houšť ! Budoucnost jedině REMOTE.
      Vláďa OK1IVU 73!

      Odpovedať
      Účastník
      om1ii on 24. júna 2010 o 6:35 #12959

      Vilo, máš pravdu, rig a anténa musí byť totožná s koncesiou. Pozri si napr. podmienky novej kategórie Xtreme v CQWW … http://cqww.com/CQ_WW_Xtreme_Rules.pdf …

      Odpovedať
      Návštevník
      Anonymný on 24. júna 2010 o 7:19 #12960

      Pani,

      Uz ked je diskusia o remote. Mam v plane si zriasdit remote o 40km dalej, lebo na panelaku tych moznosti nie je az tolko ako v rodinnom dome s peknou dlhou zahradou.
      Moje domace QTH ako aj remote je stale v OM2. Je nutne nahlasit druhe QTH na telekomunikacnom? Totiz budem mat 2 vysielacky a 2 QTH koniec koncov, to co uz na panelaku mam to nezrusim.
      Samo sebou ze LOC a QTH sa bude pocas QSO posielat to, odkial sa zrovna vysiela. take nieco na sposob /p akurat bez toho privlastku.

      Dakujem,

      Peter

      Odpovedať
      Návštevník
      Anonymný on 1. augusta 2011 o 20:44 #12961

      @OM2APF wrote:

      Pani,

      Uz ked je diskusia o remote. Mam v plane si zriasdit remote o 40km dalej, lebo na panelaku tych moznosti nie je az tolko ako v rodinnom dome s peknou dlhou zahradou.
      Moje domace QTH ako aj remote je stale v OM2. Je nutne nahlasit druhe QTH na telekomunikacnom? Totiz budem mat 2 vysielacky a 2 QTH koniec koncov, to co uz na panelaku mam to nezrusim.
      Samo sebou ze LOC a QTH sa bude pocas QSO posielat to, odkial sa zrovna vysiela. take nieco na sposob /p akurat bez toho privlastku.

      Dakujem,

      Peter

      Peter, podľa povolovacích podmienok môžeš prevádzkovať stanicu:

      Vysielanie mimo trvalého stanovišťa

      Držiteľ povolenia môže trvalo prevádzkovať amatérsku stanicu len na trvalom stanovišti, ktoré je uvedené v povolení.

      Držiteľ povolenia môže krátkodobo prevádzkovať amatérsku stanicu mimo trvalého stanovišťa alebo z pohyblivého prostriedku. Volaciu značku môže doplniť údajom /P (portable) alebo /M (mobile).

      Na prevádzku z lode a lietadla je potrebný súhlas ich prevádzkovateľa. Volacia značka sa môže doplniť /MM (maritime mobile) alebo /AM (aeronautical mobile).

      Trvalé stanovište – jedno alebo viac miest zapísaných v povolení, odkiaľ operátor trvale prevádzkuje amatérsku stanicu

      Amatérska vysielacia rádiová stanica (ďalej len amatérska stanica) – jedno alebo viac vysielacích a prijímacích rádiových zariadení, vrátane ovládacích zariadení a anténových systémov, pracujúcich vo frekvenčných pásmach vyhradených pre amatérsku službu a patriacich tomu istému držiteľovi povolenia, ktorým môže byť fyzická alebo právnická osoba

      Ak budeš používať REMOTE vysielane, potom umiestnenie amatérskej stanice, hlavne vysielacej antény, určuje tvoje QTH.

      Odpovedať
      Účastník
      om3cvv on 2. augusta 2011 o 12:49 #12962

      Každý bude mať svoju pravdu. Podla mňa by to povolené nemalo byť, ale technickému pokroku sa nik nevyhne a budeme sa musieť prispôsobiť. Tak ako na VKV bežia kilovaty, tak sa určite rozmonožia remote stanice, lebo je to pohodlné a bohužial aj praktické. Otázkou zostáva čo s tým v kontestoch, lebo súťažné podmienky pre všetky stanice by MALI byť rovnaké. Možno by bolo riešením, aby tieto stanice dávali lomeno R. Ale to je už nie v našej právomoci.
      V súťažných podmienkach je uvedené:
      3.5 Všetky antény a zariadenia, používané počas pretekov, musia byť fyzicky umiestnené v kruhu s priemerom 500 metrov. O operátoroch sa nič nepíše, ale ak sa link (počítač, internet a druhý počítač) počíta do zariadení, tak v kontestoch by sa tieto stanice nemali zúčastňovať.

      Odpovedať
      Účastník
      OM0AAO (OM0A) on 2. augusta 2011 o 15:48 #12963

      Screen užívateľského rozhrania mojej remote station:

      Na úvod poviem, že som nadšeným používateľom KV remote station. Je to výborná vec pre rádioamatérov, ktorí vo svojom bydlisku nemajú možnosť zriadiť anténu či pracovisko. Vybudovať remote station je náročné a klobúk dole pred tými, ktorí to dokázali.

      Predstavte si napríklad, že by ste chceli ísť contest z Lomnického štítu, KN09ce. Cena je 450 € / apartmán / noc. Slušná kôpka peňazí… keby bola však k dispozícii remote station, bolo by to lacnejšie. Bonusom by bola väčšia aktivita a či možnosť využitia stanice v tiesňovej prevádzke.

      Žiaľ najväčším problémom je neznalosť a zavádzanie. Podľa Pov.podmienok je možné prepojiť zariadenie cez dátové sieť, napr. internet a pokiaľ pôjde o trvalé umiestnenie zariadenia, je potrebné informovať TÚ SR.

      Dušan CVV vybral jeden bod z definície súťažného QTH vo VKV pretekoch. Ak si prečítate aj ostatné body, záver je, že ak zariadenie nachádza na Lomnickom štíte, je to vaše súťažné QTH a nemôžete použiť akýkoľvek iný prijímač a vysielač mimo kruhu s priemerom 500m od tejto lokality.

      Žiaľ, aj časť používateľov remote station zahmlieva (vedome či nie) odkiaľ je ich prevádzka. Blíži sa IARU REGION 1 konferencia, kde je pomerne veľa návrhov k tejto veci: http://www.iaru2011.org.za/ConferencePapers.htm Preštudujte a dajte vedieť svojím zástupcom svoj názor, aby vedeli zaujať stanovisko.

      Odpovedať
      Návštevník
      Anonymný on 21. marca 2013 o 8:20 #12964

      Remote vysielanie a ďalšie zaujímavé informácie na novej internetovej stránke :

      http://www.remoteqth.com/

      http://ok1hra.nagano.cz/

      Odpovedať
      Návštevník
      Anonymný on 25. marca 2013 o 0:47 #12965

      Skutočne až neuveriteľné, že aké tendenčné názory sa často v diskusných fórach prezentujú ako „zaručené pravdy“?!?
      Remote station = diaľkovo ovládaná stanica. A nič iného! Čiže nie 160m CQ WW Contest spôsobom, že vysielam s „Malým Jánošíkom“ do vertikálu zo strednej Európy a počúvam cez Internet na RX ktorý je umiestnený s dobrou Beverage ANT niekde na západnom pobreží „G“!!! TO JE PODVOD!!! A takýchto vychytralcov je potrebné odhaľovať!!!!!!!!!!!
      Ale prečo by malo byť zakázané používanie staníc, kde si operátor zriadi kompletné stanovisko (QTH) niekde 10-20 alebo 100-200km od svojho domu? Tam bude mať všetky vysielacie, prijímacie zariadenia a antény v okruhu 500m tak, ako to určujú podmienky Contestov. Rozdiel bude len v tom, že on konkrétne nebude sedieť priamo pri zariadení a „krútiť“ ladiacim gombíkom tam na tvári miesta, ale toto všetko zvládne na diaľku, cez internetové pripojenie! Klobúk dole pred operátorom, ktorý sa v týchto sťažených ovládacích podmienkach vyrovná tím, čo sedia priamo pri RIGu!
      A otázka určenia QTH? Jednoznačné! Miesto od kade vychádza vysielaný signál (čiže TX a TX ANT) a kde sa prijíma odpoveď (RX ANT a RX), je QTH. A je nepodstatné, či už je operátor trebárs fyzicky práve „na služobke“ aj na Mesiaci! Keď má „remote station“ umiestnenú vo „Vyšnej Nižnej pod Hornou Dolnou, niekde trebárs na brehu rieky Hron“, spravili ste si obyčajné OM spojenie!
      Čiže keď niekto vybuduje kvalitnú „remote station“ na tom „najvzácnejšom kúsku sveta“ a potom ju bude ovládať z domu, trebárs z USA, tak ako jeden z diskutujúcich napísal opačne, tak mi si určite všetci radi spravíme spojenie s tým kúskom sveta! Nakoľko ich vysielaný signál bude vychádzať od tade a my budeme mať tak dobré ANT a RXy, aby sme ich u nás počuli a opäť vďaka našim dobrým ANT, bude naša odpoveď bude „zachytená“ cez ANT a RX umiestnené tam! NIČ JEDNODUCHŠIE… A o tom je celá „poctivá“ problematika REMOTE STATION 🙂

      Odpovedať
      Návštevník
      Anonymný on 25. marca 2013 o 1:10 #12966

      Ešte možno na dokreslenie a ozrejmenie situácie!
      Keď som vlani v júni pracoval dva týždne ako TF/OM5CD, bolo to z dôvodu, že som sa skutočne a fyzicky nachádzal na TF. Nebolo to cez remote station! 🙂
      Ale! Keby som mal doma, na mojom oficiálnom QTH zriadenú „remote station“ a počas mojej neprítomnosti, by sa trebárs na TOP BANDE (ktorému som sa dlhé roky prednostne venoval) objavila nejaká „SUPER NOVÁ ZEM“, prečo by mi nemalo platiť spojenie, keď by som si ho spravil z OM z BA spôsobom cez remote station? Čiže, ja osobne síce sediac v kempe niekde pod ľadovcom na Icelande, ale ovládajúc svoje „remote QTH“ v Bratislave? Veď ja by som tú „SUPER ZEM“ počúval na moju domácu ANT a domáci RX cez Internet a prostredníctvom môjho domáceho TX ovládaného tiež cez Internet a mojej domácej ANT by som sa aj dovolal (ako keby som sedel doma)!!! Čo je koho do toho, že ja som si práve počas tohto „SUPER SPOJENIA“ práve pripíjal“ proti zamrznutiu na Icelande??? 🙂 🙂 🙂

      Odpovedať
      Účastník
      om1aeg on 26. marca 2013 o 10:24 #12967

      Ja som si zriadil reverzne remote QTH 🙂 Remote je doma a ja ho vyuzivam z mobilu / laptopu.
      Dan yo3ggx vyvija softver pre androida ktory umoznuje ovladanie TCVR za pomoci HRD nainstalovaneho doma na PC. Zvuk prenasam cez Skype. Casu je pri krpcovi malo a takto si viem potocit koleckom pri kocikovani a vyuzit drahe krabicky doma 🙂 Este to stale vyladujem ale QSO sa uz da robit, problem je ak je vysoka odozva, nad 1000ms, vtedy to lubi zahaprovat a prisiel som na to ze mne raz za cas vypadne na wifi paket, takze treba natiahnut CAT6. Pocuvanie je uz ale bez problemu a ja vacsinou nacuvam 😉
      Stranky na soft pre Androida: http://www.yo3ggx.ro/pocketrxtx/

      Odpovedať
      Účastník
      OM0AAO (OM0A) on 27. marca 2013 o 6:23 #12968

      Tóno, aké maš pingy na domácu IP adresu? Tisíc milisekúnd je neskutočný čas, lebo v reálnej prevádzke to znamená omeškanie RX sekundu plus omeškanie TX tiež sekundu.

      Moja skúsenosť je, že latencia Remote Connection HRD záleží aj periódy a údajov čítaných z rádia. Povedzme nečítať údaje každých 100ms, ale každých 300ms.

      Skype som skúšal, ale zistil som, že potláča slabé signály na hranici šumu. Silné signály idú výborne. Takže som prešiel na IP-Sound, PCM 8kHz mono, a ide to výborne.

      Dosahujem latenciu 30-70ms. Keďže je na danú linku napojených viacero užívateľov, zablokoval som v routeri niektoré porty a ostatní užívatelia majú redukovanú rýchlosť. GL!

      Odpovedať
      Účastník
      om1aeg on 27. marca 2013 o 10:41 #12969

      Vilo, necitas poriadne 🙂 Ja viem kde mam problem a ako ho odstranit 😉 ping je ok, ale obcas vypadne paket, hold wifi naskenuje cca 30 sieti v okoli…

      Nie je skype ako skype, najlepsie sa mi osvedcila stara verzia 3.8, najmenej mrsi signal a papa tretinu RAM voci terajsej. Nastaveny filter na povolene kontakty a automaticke zdvihnutie. IP Sound zatial nebezi na Androide, takze pre mna nepouzitelne.

      Odpovedať
      Účastník
      om1aeg on 25. apríla 2014 o 13:40 #12970

      Podarilo sa mi rozbehat lepsiu alternativu k Skype, konkretne Mumble.

      Vyhodou je ze je to urcene pre hracov a ti pozaduju malu latenciu.

      Dalsou vyhodou je ze si je mozne spustit vlastny zaheslovany mumble server a tak sa dalej znizuje latencia ak je server na rovnakom kompe ako klient s transcieverom. Klienti su dost konfigurovatelni, da sa nastavit latencia, datovy tok, sposob aktivacie a na rozdiel od Skype je Mumble open source.

      Dalsou vyhodou je ze klient na androide ma PTT tlacidlo a tak sa zvuk z androida do TRX prenasa len pocas vysielania (a RX sa pocas toho da umlcat), nie ako pri skype kde ide duplex nonstop a pri hluku v okoli fonu to mrsi aj RX signal a plytva datami 2x.

      Klient pre PC ma moznost pluginov, ale este nik nenaprogramoval klucovanie seriaku pocas relacie, tak na klucovanie pouzivam vox, pricom nic ine na danej zvukovke nebezi a funguje to lepsie ako pri skype, kde som klucoval cez iny program, takto je ptt aj zvuk v jednom programe co setri data a zlepsuje ergonomiu.

      Nakolko je pre mumble pre android viac klientov, tak odporucam Plumble free, skusal som dalsie 3 a mali problem so stabilitou pripadne nefungovali vobec.

      Odpovedať
    Zobrazuje sa 14 príspevkov - 1 až 14 (z celkového počtu 14 )
    Odpoveď na: Reakcia #12963 v Remote vysielanie
    Vaše údaje:




    8 + 1 =

    CQ.sk

    Ďakujeme Vám za návštevu na tomto portále určenom pre všetkých rádioamatérov z OM a OK.

    Prinášame Vám tu aktuálne informácie z rádioamatérskeho sveta, nechceme však byť iba úzko zameraní na jednu oblasť, preto na týchto stránkach prakticky denne pribudnú nové články z každého okruhu, ktorý sa nás HAM-ov týka.

    Poprosili by sme všetkých, ktorí môžu prispieť svojimi článkami, nápadmi, podnetmi, aby sa aktívne zapojili do budovania tohto portálu. Nie je to portál tých, čo ho vytvorili, ale pre Vás všetkých.

    V prípade akýchkoľvek otázok kontaktujte administrátora na adrese: admin@cq.sk. Ďakujeme a tešíme sa na stretnutie na pásme! 73 de OM0RX ES OM0AAO.

    Najnovšie odpovede
    • Meshtastic (LoRa) na Slovensku
    • Meshtastic (LoRa) na Slovensku
    • Meshtastic (LoRa) na Slovensku
    • Meshtastic (LoRa) na Slovensku
    • Meshtastic (LoRa) na Slovensku
    Nedávne témy
    • Osciloskop Tektronix 469
    • Predám Profí PSV do 3kW
    • Mobilné antény 2, 3, 4 pásma (28, 50, 144 a 433)
    • Predám FT847 + analogový zdroj 30A + KVPA ACOM 1100 + koax.kabely
    • Program VIRGO pro MS
    Rádioamatérsky portál CQ.sk
    • LF+HF
    • VHF+SHF
    • Technika
    • Contesting
    • Ham informácie
    • Software
    • Digitálne módy
    • DXbulletin
    • QRP
    • Recenzie
    • Rádioamatérske frekvencie – ako počúvať?
    • Rádioamatérske portály a stránky národných rádioamatérskych organizácií
    • Výrobcovia a predajcovia rádioamatérskej techniky
    • Zásady používania súborov cookie (EÚ)
    RSS Contesty
    • SKCC Sprint
      0000Z-0200Z, Jul 23
    • Phone Weekly Test
      0230Z-0300Z, Jul 23
    • A1Club AWT
      1145Z-1300Z, Jul 23
    • CWops Test (CWT)
      1300Z-1400Z, Jul 23
    • Mini-Test 40
      1700Z-1759Z, Jul 23
    • Mini-Test 80
      1800Z-1859Z, Jul 23
    • CWops Test (CWT)
      1900Z-2000Z, Jul 23
    • CWops Test (CWT)
      0300Z-0400Z, Jul 24
    • CWops Test (CWT)
      0700Z-0800Z, Jul 24
    • RSGB 80m Club Championship, Data
      1900Z-2030Z, Jul 24
    Značky
    6m 160m anténa anténny tuner callbook CB contest CQ WPX Contest CQ WW Contest CW diplom DK7ZB DX Elecraft EME FT8 Icom IOTA IOTA Contest Kenwood koncový stupeň kv meteor scatter N1MM OM9OT OM Activity Contest predzosilňovač prijímač QO-100 QRP QSL remote station RTTY satelit SDR SSB SSB liga subregionál SWL TCVR vkv WSJT yaesu yagi zosilňovač
    Subdomény CQ.sk
    • OM3KWZ RK
    • OM5GT Róbert
    • OM6AS Martin
    • OM7PY Ervín
    • OM9AUI Marek
    • OM5JA Tóno
    • OK1TNM Rudo
    • OK2JKD Dalibor
    • OTC SARA – OM9OT
    • OM7KW, ex OM7AAS
    • Contestový tím OM0A

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Vložiť/upraviť odkaz

    Zadajte cieľovú URL adresu

    Alebo odkaz na existujúci obsah

      Nebol zadaný žiaden hľadaný výraz. Zobrazujú sa posledné položky. Hľadajte alebo použite šípky na klávesnici pre označenie položky.