Remote vysielanie

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Krátke vlny Remote vysielanie

 • This topic is empty.
Zobrazuje sa 14 príspevkov - 1 až 14 (z celkového počtu 14 )
 • Autor
  Príspevky
 • #11225 Odpovedať
  blankAnonymný
  Návštevník

  Na 80m pásme som mal spojenie s Milanom, 9A/OK2UR. Používal remote vysielanie, svoju amatérsku stanicu ovládal prostredníctvom internetového pripojenia v OK. Upozornil som ho na volaciu značku 9A/OK2UR, pretože vysielacie zariadenie a anténu mal v “ OK „. Vysvetlil mi to tak, že je fyzická osoba a to určuje odkiaľ s akou volacou značkou vysiela. Nesedí mi to, podľa mňa by nemal používať “ 9A „.
  Kde by som sa dočítal, akú podmienku musím dodržať, aby som mohol povedať, že vysielam z danej zeme. Bude stačiť, ak na tom území bude len moja vysielacia anténa ?

  Vy 73! Vilo, OM3CAQ

  #12958 Odpovedať
  IVULIK
  Účastník (Participant)

  Ano takto bude v blízké budoucnosti vypadat vysílání expedice (třeba do Pacifiku). Operátor (třeba call W) si vyjede do nějaké lokality, napojí se na „drát“ Internet a bude ovládat tcvr a antenní farmu v USA a bude tvrdit, že vysílá z Pacifiku.Konečně budou uspokojeni všichni Hamové v USA, neboť síla jeho signálu bude vynikající.Bude to „nádherné“! Jen houšť ! Budoucnost jedině REMOTE.
  Vláďa OK1IVU 73!

  #12959 Odpovedať
  blankom1ii
  Člen

  Vilo, máš pravdu, rig a anténa musí byť totožná s koncesiou. Pozri si napr. podmienky novej kategórie Xtreme v CQWW … http://cqww.com/CQ_WW_Xtreme_Rules.pdf

  #12960 Odpovedať
  blankAnonymný
  Návštevník

  Pani,

  Uz ked je diskusia o remote. Mam v plane si zriasdit remote o 40km dalej, lebo na panelaku tych moznosti nie je az tolko ako v rodinnom dome s peknou dlhou zahradou.
  Moje domace QTH ako aj remote je stale v OM2. Je nutne nahlasit druhe QTH na telekomunikacnom? Totiz budem mat 2 vysielacky a 2 QTH koniec koncov, to co uz na panelaku mam to nezrusim.
  Samo sebou ze LOC a QTH sa bude pocas QSO posielat to, odkial sa zrovna vysiela. take nieco na sposob /p akurat bez toho privlastku.

  Dakujem,

  Peter

  #12961 Odpovedať
  blankAnonymný
  Návštevník

  @OM2APF wrote:

  Pani,

  Uz ked je diskusia o remote. Mam v plane si zriasdit remote o 40km dalej, lebo na panelaku tych moznosti nie je az tolko ako v rodinnom dome s peknou dlhou zahradou.
  Moje domace QTH ako aj remote je stale v OM2. Je nutne nahlasit druhe QTH na telekomunikacnom? Totiz budem mat 2 vysielacky a 2 QTH koniec koncov, to co uz na panelaku mam to nezrusim.
  Samo sebou ze LOC a QTH sa bude pocas QSO posielat to, odkial sa zrovna vysiela. take nieco na sposob /p akurat bez toho privlastku.

  Dakujem,

  Peter

  Peter, podľa povolovacích podmienok môžeš prevádzkovať stanicu:

  Vysielanie mimo trvalého stanovišťa

  Držiteľ povolenia môže trvalo prevádzkovať amatérsku stanicu len na trvalom stanovišti, ktoré je uvedené v povolení.

  Držiteľ povolenia môže krátkodobo prevádzkovať amatérsku stanicu mimo trvalého stanovišťa alebo z pohyblivého prostriedku. Volaciu značku môže doplniť údajom /P (portable) alebo /M (mobile).

  Na prevádzku z lode a lietadla je potrebný súhlas ich prevádzkovateľa. Volacia značka sa môže doplniť /MM (maritime mobile) alebo /AM (aeronautical mobile).

  Trvalé stanovište – jedno alebo viac miest zapísaných v povolení, odkiaľ operátor trvale prevádzkuje amatérsku stanicu

  Amatérska vysielacia rádiová stanica (ďalej len amatérska stanica) – jedno alebo viac vysielacích a prijímacích rádiových zariadení, vrátane ovládacích zariadení a anténových systémov, pracujúcich vo frekvenčných pásmach vyhradených pre amatérsku službu a patriacich tomu istému držiteľovi povolenia, ktorým môže byť fyzická alebo právnická osoba

  Ak budeš používať REMOTE vysielane, potom umiestnenie amatérskej stanice, hlavne vysielacej antény, určuje tvoje QTH.

  #12962 Odpovedať
  blankom3cvv
  Člen

  Každý bude mať svoju pravdu. Podla mňa by to povolené nemalo byť, ale technickému pokroku sa nik nevyhne a budeme sa musieť prispôsobiť. Tak ako na VKV bežia kilovaty, tak sa určite rozmonožia remote stanice, lebo je to pohodlné a bohužial aj praktické. Otázkou zostáva čo s tým v kontestoch, lebo súťažné podmienky pre všetky stanice by MALI byť rovnaké. Možno by bolo riešením, aby tieto stanice dávali lomeno R. Ale to je už nie v našej právomoci.
  V súťažných podmienkach je uvedené:
  3.5 Všetky antény a zariadenia, používané počas pretekov, musia byť fyzicky umiestnené v kruhu s priemerom 500 metrov. O operátoroch sa nič nepíše, ale ak sa link (počítač, internet a druhý počítač) počíta do zariadení, tak v kontestoch by sa tieto stanice nemali zúčastňovať.

  #12963 Odpovedať

  Screen užívateľského rozhrania mojej remote station:

  blank

  Na úvod poviem, že som nadšeným používateľom KV remote station. Je to výborná vec pre rádioamatérov, ktorí vo svojom bydlisku nemajú možnosť zriadiť anténu či pracovisko. Vybudovať remote station je náročné a klobúk dole pred tými, ktorí to dokázali.

  Predstavte si napríklad, že by ste chceli ísť contest z Lomnického štítu, KN09ce. Cena je 450 € / apartmán / noc. Slušná kôpka peňazí… keby bola však k dispozícii remote station, bolo by to lacnejšie. Bonusom by bola väčšia aktivita a či možnosť využitia stanice v tiesňovej prevádzke.

  Žiaľ najväčším problémom je neznalosť a zavádzanie. Podľa Pov.podmienok je možné prepojiť zariadenie cez dátové sieť, napr. internet a pokiaľ pôjde o trvalé umiestnenie zariadenia, je potrebné informovať TÚ SR.

  Dušan CVV vybral jeden bod z definície súťažného QTH vo VKV pretekoch. Ak si prečítate aj ostatné body, záver je, že ak zariadenie nachádza na Lomnickom štíte, je to vaše súťažné QTH a nemôžete použiť akýkoľvek iný prijímač a vysielač mimo kruhu s priemerom 500m od tejto lokality.

  Žiaľ, aj časť používateľov remote station zahmlieva (vedome či nie) odkiaľ je ich prevádzka. Blíži sa IARU REGION 1 konferencia, kde je pomerne veľa návrhov k tejto veci: http://www.iaru2011.org.za/ConferencePapers.htm Preštudujte a dajte vedieť svojím zástupcom svoj názor, aby vedeli zaujať stanovisko.

  #12964 Odpovedať
  blankAnonymný
  Návštevník

  Remote vysielanie a ďalšie zaujímavé informácie na novej internetovej stránke :

  http://www.remoteqth.com/

  http://ok1hra.nagano.cz/

  #12965 Odpovedať
  blankAnonymný
  Návštevník

  Skutočne až neuveriteľné, že aké tendenčné názory sa často v diskusných fórach prezentujú ako „zaručené pravdy“?!?
  Remote station = diaľkovo ovládaná stanica. A nič iného! Čiže nie 160m CQ WW Contest spôsobom, že vysielam s „Malým Jánošíkom“ do vertikálu zo strednej Európy a počúvam cez Internet na RX ktorý je umiestnený s dobrou Beverage ANT niekde na západnom pobreží „G“!!! TO JE PODVOD!!! A takýchto vychytralcov je potrebné odhaľovať!!!!!!!!!!!
  Ale prečo by malo byť zakázané používanie staníc, kde si operátor zriadi kompletné stanovisko (QTH) niekde 10-20 alebo 100-200km od svojho domu? Tam bude mať všetky vysielacie, prijímacie zariadenia a antény v okruhu 500m tak, ako to určujú podmienky Contestov. Rozdiel bude len v tom, že on konkrétne nebude sedieť priamo pri zariadení a „krútiť“ ladiacim gombíkom tam na tvári miesta, ale toto všetko zvládne na diaľku, cez internetové pripojenie! Klobúk dole pred operátorom, ktorý sa v týchto sťažených ovládacích podmienkach vyrovná tím, čo sedia priamo pri RIGu!
  A otázka určenia QTH? Jednoznačné! Miesto od kade vychádza vysielaný signál (čiže TX a TX ANT) a kde sa prijíma odpoveď (RX ANT a RX), je QTH. A je nepodstatné, či už je operátor trebárs fyzicky práve „na služobke“ aj na Mesiaci! Keď má „remote station“ umiestnenú vo „Vyšnej Nižnej pod Hornou Dolnou, niekde trebárs na brehu rieky Hron“, spravili ste si obyčajné OM spojenie!
  Čiže keď niekto vybuduje kvalitnú „remote station“ na tom „najvzácnejšom kúsku sveta“ a potom ju bude ovládať z domu, trebárs z USA, tak ako jeden z diskutujúcich napísal opačne, tak mi si určite všetci radi spravíme spojenie s tým kúskom sveta! Nakoľko ich vysielaný signál bude vychádzať od tade a my budeme mať tak dobré ANT a RXy, aby sme ich u nás počuli a opäť vďaka našim dobrým ANT, bude naša odpoveď bude „zachytená“ cez ANT a RX umiestnené tam! NIČ JEDNODUCHŠIE… A o tom je celá „poctivá“ problematika REMOTE STATION 🙂

  #12966 Odpovedať
  blankAnonymný
  Návštevník

  Ešte možno na dokreslenie a ozrejmenie situácie!
  Keď som vlani v júni pracoval dva týždne ako TF/OM5CD, bolo to z dôvodu, že som sa skutočne a fyzicky nachádzal na TF. Nebolo to cez remote station! 🙂
  Ale! Keby som mal doma, na mojom oficiálnom QTH zriadenú „remote station“ a počas mojej neprítomnosti, by sa trebárs na TOP BANDE (ktorému som sa dlhé roky prednostne venoval) objavila nejaká „SUPER NOVÁ ZEM“, prečo by mi nemalo platiť spojenie, keď by som si ho spravil z OM z BA spôsobom cez remote station? Čiže, ja osobne síce sediac v kempe niekde pod ľadovcom na Icelande, ale ovládajúc svoje „remote QTH“ v Bratislave? Veď ja by som tú „SUPER ZEM“ počúval na moju domácu ANT a domáci RX cez Internet a prostredníctvom môjho domáceho TX ovládaného tiež cez Internet a mojej domácej ANT by som sa aj dovolal (ako keby som sedel doma)!!! Čo je koho do toho, že ja som si práve počas tohto „SUPER SPOJENIA“ práve pripíjal“ proti zamrznutiu na Icelande??? 🙂 🙂 🙂

  #12967 Odpovedať
  blankom1aeg
  Účastník (Participant)

  Ja som si zriadil reverzne remote QTH 🙂 Remote je doma a ja ho vyuzivam z mobilu / laptopu.
  Dan yo3ggx vyvija softver pre androida ktory umoznuje ovladanie TCVR za pomoci HRD nainstalovaneho doma na PC. Zvuk prenasam cez Skype. Casu je pri krpcovi malo a takto si viem potocit koleckom pri kocikovani a vyuzit drahe krabicky doma 🙂 Este to stale vyladujem ale QSO sa uz da robit, problem je ak je vysoka odozva, nad 1000ms, vtedy to lubi zahaprovat a prisiel som na to ze mne raz za cas vypadne na wifi paket, takze treba natiahnut CAT6. Pocuvanie je uz ale bez problemu a ja vacsinou nacuvam 😉
  Stranky na soft pre Androida: http://www.yo3ggx.ro/pocketrxtx/

  #12968 Odpovedať

  Tóno, aké maš pingy na domácu IP adresu? Tisíc milisekúnd je neskutočný čas, lebo v reálnej prevádzke to znamená omeškanie RX sekundu plus omeškanie TX tiež sekundu.

  Moja skúsenosť je, že latencia Remote Connection HRD záleží aj periódy a údajov čítaných z rádia. Povedzme nečítať údaje každých 100ms, ale každých 300ms.

  Skype som skúšal, ale zistil som, že potláča slabé signály na hranici šumu. Silné signály idú výborne. Takže som prešiel na IP-Sound, PCM 8kHz mono, a ide to výborne.

  Dosahujem latenciu 30-70ms. Keďže je na danú linku napojených viacero užívateľov, zablokoval som v routeri niektoré porty a ostatní užívatelia majú redukovanú rýchlosť. GL!

  #12969 Odpovedať
  blankom1aeg
  Účastník (Participant)

  Vilo, necitas poriadne 🙂 Ja viem kde mam problem a ako ho odstranit 😉 ping je ok, ale obcas vypadne paket, hold wifi naskenuje cca 30 sieti v okoli…

  Nie je skype ako skype, najlepsie sa mi osvedcila stara verzia 3.8, najmenej mrsi signal a papa tretinu RAM voci terajsej. Nastaveny filter na povolene kontakty a automaticke zdvihnutie. IP Sound zatial nebezi na Androide, takze pre mna nepouzitelne.

  #12970 Odpovedať
  blankom1aeg
  Účastník (Participant)

  Podarilo sa mi rozbehat lepsiu alternativu k Skype, konkretne Mumble.

  Vyhodou je ze je to urcene pre hracov a ti pozaduju malu latenciu.

  Dalsou vyhodou je ze si je mozne spustit vlastny zaheslovany mumble server a tak sa dalej znizuje latencia ak je server na rovnakom kompe ako klient s transcieverom. Klienti su dost konfigurovatelni, da sa nastavit latencia, datovy tok, sposob aktivacie a na rozdiel od Skype je Mumble open source.

  Dalsou vyhodou je ze klient na androide ma PTT tlacidlo a tak sa zvuk z androida do TRX prenasa len pocas vysielania (a RX sa pocas toho da umlcat), nie ako pri skype kde ide duplex nonstop a pri hluku v okoli fonu to mrsi aj RX signal a plytva datami 2x.

  Klient pre PC ma moznost pluginov, ale este nik nenaprogramoval klucovanie seriaku pocas relacie, tak na klucovanie pouzivam vox, pricom nic ine na danej zvukovke nebezi a funguje to lepsie ako pri skype, kde som klucoval cez iny program, takto je ptt aj zvuk v jednom programe co setri data a zlepsuje ergonomiu.

  Nakolko je pre mumble pre android viac klientov, tak odporucam Plumble free, skusal som dalsie 3 a mali problem so stabilitou pripadne nefungovali vobec.

Zobrazuje sa 14 príspevkov - 1 až 14 (z celkového počtu 14 )
Odpoveď na: Remote vysielanie
Vaše údaje:
− 2 = 2