Reakcie
-
AutorPríspevky
-
om5na
ÚčastníkTreba dokúpiť ďalšie zariadenie, tzv up-konvertor, ktoré umožní aj príjem rádiových signálov v pásme KV. Vačšina takýchto SDR prijímačov pracuje od 24 MHz vyššie …. Skús napríklad na stránke https://www.rtl-sdr.com/buy-rtl-sdr-dvb-t-dongles/ pozrieť odsek Recommended accessories from other sellers / Upconverters
om5na
ÚčastníkAhoj, skus sa pozriet tiez na QRM eliminator od WIMO. Zopar odkazov ako to pracuje: https://youtu.be/Kj-igyVGZ4I, https://youtu.be/BdmbsnCoy9w, http://www.amateurradio.com/noises-off-wimo-qrm-eliminator/, http://www.eham.net/reviews/detail/11503.
Ale pokial by si chcel fakt nieco lacnejsie, tak skus jednu stavebnicu „QRM Eliminator X-Phase (1-30 MHz) HF bands“, predava sa aj kompletizovana…
73, OM5NA 8)
om5na
ÚčastníkTakmer 10 rokov používam DXKeeper k plnej spokojnosti. Slovenské rozhranie nemá. Anglické je však veľmi ľahko osvojiteľné. Podporuje FT8 a JT módy, eQSL, Lotw, Clublog, QRZ. + ďalšie utility. Priamy reporting z JTDX, FlDigi, MultiPSK … Skúšal som aj iné programy, ale pre určitú mieru komfortu som sa vždy vrátil k DXKeeper-u http://www.dxlabsuite.com/dxkeeper/
73, OM5NA 8)om5na
ÚčastníkAhoj, vďaka za úsilie!
Včera som na nečisto vyskúšal Tvoj plugin. Osobne nemám čo vytknúť. Bodovanie, ochrana v poriadku.
Len tak ďalej !
73! OM5NA 8)
om5na
ÚčastníkZdravím,
existuje viacero ľahko prenosných a „neviditeľných antén“. Jednou z nich je aj kompaktná prenosná kufríková rámová anténa od výrobcu v EA (a nie je to aprílový žart…) . V podstate si „do antény“ zabalíš oblečenie na pár dní spolu so zdrojom, kabelážou a rádiom a ideš na cesty. Otázkou je, či takúto batožinu dostaneš do lietadla ??? … 🙂 Viac info na stránke výrobcu https://www.inac-radio.com/Antenas-de-maleta/MAK721om5na
ÚčastníkZdravím kolektív diskutujúcich,
i keď môj príspevok ani trochu nesúvisí s predurčením tohoto vlákna 8) , chcel by som pre norbertax odporučiť zaujímavú a pútavú knižku od KR3E: „The ABC’s of Morse Code Operating“.
This small but solid guide is the perfect read for those interested in learning or improving CW operating techniques!
Within its pages you’ll find:
The secret of becoming a proficient CW Operator
Where and how to practice, practice, practice.
Straight Key or Paddle?
Adjusting your Straight Key or Paddle
Keyers, Iambic Keying and Bugs
Contests, Events, DXing
Operating QSK
CW Filters
Signs, Signals and Procedures
Tips on Taking CW On the Road . . . and much more!Knižku je možné kúpiť na http://store.cq-amateur-radio.com
73,
om5na
ÚčastníkChcel by som ešte doplniť Tona, že od novembra 2016 je na trhu aj prvá DMR rúčka od firmy Hytera model AR685 určená výhradne pre potreby rádioamatérov. Predáva sa od 299 až 330 EUR, čo je takmer o 100% viac ako cena MD390. 8)
om5na
ÚčastníkOK Tono, vdaka za aktivaciu. Osobne som testoval prevadzac len v mode DMR. No v podstate nemam co vytknut. Zatial spokojnost. Neviem, ci to system umoznuje, ale v pripade TG9990 by bolo zaujimave vratit aj nejaku MSG s urovnou signalu napr. v dBm. Vyhodou je, ze naraz da komunikovat v dvoch casovych slotoch v ramci roznych hovorovych skupin…
Z domaceho QTH sa na OVB dostanem aj priamo z bytu na 1w, ale musim najst vhodnu poziciu. 5W vsak uz bez problemov. No a samozrejme vonkajsia antena to isti bez vypadkov.
Pouzivam rucnu radiostanicu TYT MD-390 bez GPS (nelutujem kupu :-)). S radiom podporujucim DSTAR a C4FM zatial nedisponujem …73, Dezo OM5NA
om5na
ÚčastníkPrevádzkové parametre sú dostupné na stránke:
https://brandmeister.network/?page=repeater&id=231111
73, OM5NAom5na
ÚčastníkZdravím,
podobnú prechodku som používal pre SAT TV. Fungovala spoľahlivo, avšak jej životnosť bola cca. 4 mesiace… kvôli občasnému vetraniu izby …hi. S jej využitím pre napájanie KV antény nemám skúsenosti…73, OM5NA
om5na
ÚčastníkDR Tibor,
pokiaľ by si vyskusal DOSBOX emulator v prostredi WIN, MAC OS, LINUX, atd…, tak Tebou spomenute problemy s grafikou a veľkosťou DOS okna elegantne nastavíš v konfiguračnom súbore dosbox-0.74.conf v sekcii SDL napriklad taktofullscreen=true
fullresolution=original
windowresolution=1024×768
output=opengl73, Dežo OM5NA
om5na
ÚčastníkOM1TD wrote:Tento denník som vždy rád používal pre jeho vhodnosť pre KV a VKV aktivity, ale v prostredí Windows to nie je ono. Dá sa síce spustiť cez emulátor, napriek tomu miestami zlyhá. Ak viete, poraďte…Zdravím Ťa Tibor,
Program Atalanta Locator je veľmi vďačný a silný nástroj pre väčšinu lokálnych súťaží. Pravidelne Atalanta Locator používame napríklad aj v rámci PD v prostredí Windows 7 32/64 bit OS. Je jednoduchý, praktický a účinný.
Nutnou podmienkou je, ako si už spomenul, emulátor DOS. Mne osobne sa osvedčil emulátor DOSbox 0.74. V prostredí DOSBox Locator pracuje stabilne vrátane podpory WinKey kľúčovania.
K tomu je však treba nastaviť určité parametre v jeho konfiguračnom súbore dosbox-0.74.conf, ktorý je po štandardnej inštalácii emulátora uložený v priečinku (Windows 7)C:UsersAktívnyProfilPouźívateľaAppDataLocalDOSBox
Nešpecifikoval si však, za akých okolností Ti Atalanta Locator zlyhával !!! Tak len pre ilustráciu jedna z okolností kedy program hneď po spustení zamrzne…
V emulovanom prostredí DOSBox podporuje len štyri sériové porty COM1 až COM4 avšak vo vzťahu k OS Windows môže byť kľúčované zariadenie na ľubovoľnom COM porte. V mojom prípade používam ako rozhranie medzi PC a TRX microHAM microKEYERII. WinKey kľúčovač mám nakonfigurovaný v OS Windows na virtuálny sériový port COM5 (fyzicky je microkeyer prepojený s PC cez USB rozhranie.) Program Atalanta Locator má v emulovanom prostredí pre kľúčovanie nastavený port COM4. Aby to spolu všetko komunikovalo treba v konfiguračnom súbore dosbox-0.74.conf upraviť parametre sériového portu COM4 takto:[serial]
serial1=dummy
serial2=dummy
serial3=dummy
# serial4=dummy /pôvodný parameter/
serial4=directserial realport:COM5Tieto príkazy v sekcii autoexec zabezpečia automatické spustenie Atalanta Locatoru po spustení emulátora.
[autoexec]
mount c d:dos
c:
cd locator
locator
exitA ešte jedna maličkosť Atalanta Locator som nainštaloval na disk D do priečinka DOS, ktorý emulátor prezentuje ako disk C (PRÍKAZ MOUNT C D:DOS). Aby denník podporoval WinKey kľúčovanie, mám nastavené v sekcii CW jeho konfiguračného súboru LOCATOR.INI tieto parametre:
[CW]
SPEAKER=0
CQ_DELAY=5
SHORT_NUM=1
SHORT_SPACE=1
DDR_41=0
AUTO_MEM=1
ENABLE_PTT=1
TX_DELAY=100
ENABLE_VHFCW=0
ENABLE_WINKEY=1
COM=4
SPEED=120MicroKeyer však musí byť zapnutý, ináč Atalanta Locator po spustení okamžite zamrzne …
73, Dežo OM5NA
om5na
ÚčastníkZdravím,
Podľa môjho osobného názoru je dobré, že slovenskí rádioamatéri môžu, zatiaľ síce, na základe špeciálneho povolenia TÚ SR pracovať v pásme 5 MHz a tým lepšie spoznať možnosti šírenia rádiových vĺn v tomto pásme, ktoré sa javí ako ideálne pre zabezpečenie lokálneho spojenia takmer počas celého dňa. V rámci vnútroštátnej komunikácie vidím ideálne využitie 5 MHz pásma tiež v prospech rádioamatérskej tiesňovej služby. 5 MHz pásmo však treba vhodným spôsobom aj dostať do podvedomia slovenských rádioamatérov k čomu významne môže pomôcť napríklad aj vysielač SZR OM9HQ, ktorého správy by boli opakovane odvysielané napríklad cez víkend aj v pásme 5 MHz.
Povolenie vysielať v pásme 5 MHz momentálne nemám.
Aktívny som bol v období od 6/2011 do 5/2014 (ANT 12m LW).
Za toto obdobie som nadviazal 220 QSO v módoch, SSB, CW, JT9, JT65, PSK31 a OLIVIA.
Podľa počtu zemí G/64, K/49, EA/16, OZ/14, LA/11, SM/8, OK/7, VE/7, CT/5, EA6/5, OM/5-OM3CUG/QRP, OM3PV, OM1II, OM4DX, OM8ON, EA8/5, 9A/4, A9/3, GM/2, 4X/2, EA9/2, ZS/GI/CT3/S5/OH/KP3/Z3/GW/I/CU/9K-1.VY 73, Dežo OM5NA 8)
om5na
ÚčastníkOK, ešte sa vrátim k rušeniu radarovým signálom. Tento víkend uskutočnia rozhlasová stanica Hlas Ameriky (VOA) zaujímavý digitálny experiment zo svojho vysielacieho strediska IBB Greenville v Severnej Karolíne. Reláciu moderoval Kim, KD9XB. V určenom časovom harmonograme bola vyslaná textová a obrazová správa v rôznych digitálnych módoch (BPSK31 QPSK31, PSK63F, QPSK63, PSKR125, QPSK125, PSKR250, BPSK250, PSKR500, QPSK500 a MFSK32) na viacerých zvukových NF kanáloch súčasne. Zhodou okolností, počas relácie začal pracovať OTHR o 10 kHz vyššie. Vplyv radarového rušenia na digitálne módy MFSK32, PSKR500, PSK63F, PSKR125 a PSKR250 je možné si pozrieť cez tieto odkazy:
Príjem zarušeného módu MFSK32
http://youtu.be/GaTTG944c20Príjem zarušených módov PSKR500, PSK63F, PSKR125 a PSKR250
http://youtu.be/AEM8DhgX1cU73
-
AutorPríspevky