Hogyan futtattam az FT8 III-at?

V prvom cikk série Leírtam a felületet (felület) pre TCVR Kenwood TS-870S, amely újabb módot adott a HAM családunkhoz. Folytatjuk cikk pre TCVR Yaesu FT-817ND. Zapojenia fungujú spoľahlivo, zbierka FT8 diplomov sa neuveriteľne rozrastá. Z nich tie najkrajšie si môžete pozrieť vo ami azonban egyáltalán nem bonyolult folyamat. Konštrukcia vlastného digi interfejsu je naozaj nenáročná a dostupná. Pre Paľa, OM7ASP som vyrobil ešte jednoduchšiu verziu digi interfejsu pre jeho TCVR Yaesu FT-857D, ktorú vám teraz popíšem.

Építkezés

Schéma zapojenia je v podstate rovnaká ako v druhom diele, preto ju tu už nebudem opisovať. Možno sa pýtate v čom je teda rozdiel. Odpoveď je jednoduchá. Netreba zháňať krabičku. Dá sa využiť tá z USB hubu. Mne sa osvedčil 4 portový USB hub od výrobcu Hama. Má dostatok priestoru na audio obvody po vyletovaní jedného USB konektora (Kép 1). Ováranie vyžaduje trochu zručnosti. Mne sa osvedčili dva nože na koberce, pretože sú aj dosť tenké, aj dosť pevné. Jeden opatrne vložíme do medzery medzi krytom a podstavcom a druhým pomaly a jemným páčením rozširujeme po obvode medzeru kým neuvoľníme všetky západky. Kryt by mal vypadnúť sám (Kép 2). Jeden USB konektor teba vyletujeme – na jeho miesto sa napevno priletuje doštička z USB zvukovej karty. Letujeme krátko pri teplote 180 - 200 °C.

Kép 1 Zakrytovaný 4 portový USB hub
Kép 1 Zakrytovaný 4 portový USB hub

 

Kép 2 Otvorený USB hub
Kép 2 Otvorený USB hub

Model USB zvukovej karty vyberieme rovnaký ako predošlého dielu, proste stačí akákoľvek karta z čínskeho obchodu. Snímeme kryt oveľa ľahšie (Kép 3).

Kép 3 Pohľad na odkrytú USB zvukovú kartu
Kép 3 Pohľad na odkrytú USB zvukovú kartu

Z karty vyletujeme USB samčí konektor a dva jack konektory na mikrofón a slúchadlá. Znova upozorňujem, aby sme pri letovaní dávali pozor, hrozí prepálenie dosky plošného spoja alebo odtrhnutie cestičiek so spojmi. Vyletované kontakty po USB konektorov prepojíme ohybnými káblikmi. Ich dĺžku určíme pri priložení USB zvukovej karty k USB hubu. Doštičky by mali do seba zapadať, zaberať čo najmenej priestoru a hlavne ich súčiastky sa nesmú dotýkať, aby nedošlo k ich poškodeniu. Asi nikto netúži priletovať naspäť SMD kondenzátor. Keď sú doštičky napasované, kábliky odmerané a odstrihnuté na správnu dĺžku, môžeme ich priletovať. Vyskúšame, či doštičky pasujú do krabičky tak, aby nevytŕčali.

Ďalej nasleduje privedenie audio ciest do TCVR. To dosiahneme cez 6-pinový DATA konektor. Vyberieme dosť dlhý tienený audio kábel. S jedným vodičom na audio vstup, druhý na audio výstup a tretí na uzemnenie. Vodiče na strane konektora pripojíme s pinmi DATA IN, DATA OUT a GND. Kábel prevlečieme cez otvor po vyletovanom USB konektore z USB hubu. Môžeme predtým ešte na kábel z vonka aj z vnútra krabičky nastrčiť pásik z plastovej fólie, aby bol otvor dobre uzavretý.

DATA OUT 1200bps priletujeme cez rezistor 1k2 Ω na vstup mikrofónu. Je ľahostajné, aký kanál vyberieme, lebo mikrofón ich má spojené.

DATA IN najprv pripojíme cez rezistor 3k3 Ω na výstup reproduktora (buď pravého alebo ľavého). Nakoniec DATA IN pripojíme cez rezistor 100 Ω na GND.

Nakoniec GND z TCVR pripojíme na GND USB zvukovej karty. Polohu rezistorov prispôsobíme tak, aby zaberali čo najmenej priestoru. Pomáhame si bužírkami, aby nenastal skrat.

Odporúčam zapojenie vyskúšať najprv bez krytu aby sme opravili prípadné nedostatky.

Kép 4 Interfejs pred zakrytím
Kép 4 Interfejs pred zakrytím

 

Kép 5 Hotový interfejs s pripojeným CAT káblom
Kép 5 Hotový interfejs s pripojeným CAT káblom

 

Kép 6 Pripojenie k TCVR - Pohľad z predu
Kép 6 Pripojenie k TCVRPohľad spredu

 

Kép 7  Pripojenie k TCVR - Pohľad z vrchu
Kép 7 Pripojenie k TCVRPohľad z vrchu

Keď všetko funguje, môžeme krabičku uzavrieť. Sme hotoví. Príjemnú zábavu pri vysielaní.

Návod na nastavenie softvéru pre digimódy

Postup ako nastaviť operačný systém Windows 10 a program WSJT-X sa nachádza na tomto videu:

Zdroje

Hogyan futottam az FT8 -at

Hogyan futottam az FT8 II -t

Hogyan vezérelheti a CW -t számítógépen keresztül

 

Martin János, OM1MJ

5 5 hangok
Cikkértékelés
Beállít
Riasztások beállítása
vendég
0 Hozzászólások
Visszajelzés beszúrva
Az összes megjegyzés megtekintése
0
Örömmel vesszük észrevételeit, Kérem, megjegyzés!x