Recenzia ECO tribander 10m – 15m – 20m

Taliansky výrobca antén ECO pod číslom produktu 279 ponúka tribander na 10m – 15m – 20m bez možnosti rozšírenia o ďalšie pásma. Trapovaný tribander vyrába viacero firiem, pričom asi najznámejším tribanderom je Cushcraft A3S. V čom je ECO iný?

ECO tribander

ECO tribander je dvojelementová trapovaná anténa so zahnutými prvkami (ako Moxon beam). Výrobca zvoli kombináciu žiarič – reflektor, pričom anténu navrhol tak, aby v napájacom bode mala impedanciu 50 ohmov. Rozmery sú tak menšie ako klasickej yagi, najdlhší prvok má rozpätie 550cm a boom 350cm. Váha je necelých 15kg.

Vzhľadom k obmedzeným priestorovým možnostiam na streche ma ECO tribander natoľko zaujal, že som si jeden začiatkom roka zakúpil.

Vlastnosti deklarované výrobcom

Pásma: 28-21-14 MHz
Výkon: 2 kw P.E.P.
Impedancia: 50 Ohm
Zisk: 9 db
Predo-bočný pomer: 38 db
Predo-zadný pomer: 25 db
Dĺžka boom-u: 3,50 m
Najdlhší prvok: 5,50 m
PSV: 1:1,1
Konektor: SO 239
Váha antény: 15000 g
Boom nehrdzavejúca oceľ
Odolnosť do rýchlosti vetra: 130 km/h
Balun v príslušenstve
Prvky – AL trubky

V kartónovej krabici nájdete všetky súčasti antény a podrobný postup zloženia antény. Talianske anténarske firmy “nesklamali” a tak som k ich materiálu pridal ešte pár podložiek a matičiek. Inak výplň krabice tvorilo aj množstvo strán talianskych novín, hi.

Opracovanie dielcov je presné a dobré. Zmontovanie antény je jednoduché, odporúčam však najprv zmontovať prvky aj s trapmi. Na trapoch je totiž na spodnej strane dierka, ktorou má odtekať voda. Ak namontujete prvky na boom bez trapov, môže sa vám stať, že ich po osadení trapov budete musieť obracať, aby diera bola na spodnej strane.

ECO 279 tribander z iného pohľadu
 

Direktor a nosná časť antény
 

Reflektor so skratovacou prepojkou
 

Detail anténnej konzoly

PSV v pásme 10m podľa výrobcu Konce prvkov smerujú proti sebe a medzi nimi je izolačné vedenie. Nech vás neprekvapí, že po ich osadení sú prvky mierne prehnuté (ako luk). Balun 1:1 je uchytený nad boomom. Po pripojení koaxiálneho kábla ošetrite miesta spoja proti vniknutiu vody.

Anténa nemá žiadne nastavovacie prvky. Výrobca uvádza veľmi dobré priebehy PSV na všetkých pásmach, čo je dosť odvážne, lebo inak sa bude anténa chovať pár metrov nad zemou a povedzme na stožiari vo výške 40m. V malom rozmedzí je možné zmeniť rozstup prvkov a tak skorigovať nastavenie antény.

Úchyt na stožiar by mohol byť masívnejší. Konzola sa totiž pri silnejšom doťahovaní matičiek začína deformovať.

PSV v pásme 15m podľa výrobcu V mojom prípade je anténa asi 14m nad zemou na šikmej streche z eternitu. Pár desiatok cetimetrov od antény je vysoká bleskozvodná tyč a asi tri metre ďaleko je koniec 5-pásmového dipólu. Anténa má PSV v pásme 20m a 15m výborné, najnižšie je v SSB segmente. Aj v telegrafných segmentoch je veľmi dobré. V pásme 10m je PSV vyššie. Najnižšia hodnota je 1,3 a to na 28,2 MHz. Na 28,5 MHz je 1,7 a na 28,6 MHz 1,9. Zrejme sa na tomto pásme prejavuje blízkosť okolitých predmetov.

Ako sa anténa chová v ostrej prevádzke?

Anténu preveril najmä IARU HF Championship a príležitostná DX prevádzka. Desiatka je poväčšine zavretá, takže tri desiatky bežných DXCC z Európy, Ázie a Afriky nie je smerodajný výsledok. Pokusne som skúšal dovolávanie sa s QRP aj 100W. Na 5W to chcelo viac trpezlivosti a niektoré stanice sa ani nepodarilo dovolať. Podmienky sú podmienky, tie neoklame žiadna anténa…

Pásmo 15m býva otvorené častejšie. Podarilo sa zalogovať napríklad 5U na prvé zavolanie, CN, CT3, LU, OH0, PY, T7, ZD8 a ďalšie. Tu som QRP neskúšal, používal som 100 až 300W.

PSV v pásme 20m podľa výrobcu „Dvadsiatka“ je asi najlepšie otvorená v týchto mesiacoch a tak sa venujem najmä tomuto pásmu. A je to poznať. V logu je množstvo staníc z Ázie (4S, 9K, 9M2, A4, A7, AP, BV, BY, HL, HS, JA, S2, VR2, VU, XU, YA,…), Afriky (5X, 6W, 7X, 9Q, ET, J2, S7, ZD7, …). Z Pacifiku zatiaľ len blízke 9M6. Asi najcennejšie je VP8/F, kde bol poriadny pile-up. Použitý výkon zväčša 300W.

Napriek len dvom prvkom, ktoré zvádzajú k úvahe, že vyžarovací diagram je široký, sa vyplatí anténu smerovať presne. Porovnávanie s 5-pásmovým dipólom Diamond W-8010 je jednoznačne v prospech smerovky. S-metrovo vyjadrený rozdiel je +5 až +30dB. Dipól samozrejme stráca veľa, keďže ho nie je možné natáčať ako smerovku.

Rozhodnutie rádioamatéra prikloniť sa k tej či onej anténe je aj vecou pocitu. Medzi plusy antény môžete zarátať aj možnosť použiť malý rotátor, AR-300XL, a odolnosť vo vetre. Týždeň po namontovaní sa Tatrami prehnala víchrica, ktorá strhla niekoľko striech a vyváľala zopár stromov. Anténe však vôbec neublížila, aj keď sa do nej vietor opieral poriadne.

„Z núdze cnosť“ – kvôli priestorovým možnostiam som nemohol realizovať zamýšľaný spiderbeam, nieto klasický trapovaný tribander. ECO 279 však chodí dobre. Ak hľadáte kompaktnú anténu pre tri pásma, zvážte či to nie je vhodná voľba aj pre vás.

3.5 2 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x