PMR 1/1
Iniciatíva PMR na horách má za úlohu zvýšiť bezpečnosť turistov, najmä tých, ktorí sa pohybujú v horských oblastiach. Navrhujú prideliť špecifickú frekvenciu pre PMR rádiostanice na núdzovú komunikáciu v prípade potreby.
Turistom odporúčame využívať PMR rádiostanice na udržanie spojenia s ich skupinou či ostatnými návštevníkmi. Táto jednoduchá forma komunikácie môže byť záchranným lanom v núdzi, a to dokonca aj v oblastiach s obmedzeným mobilným signálom.
Zabezpečte si spoľahlivý spôsob komunikácie na horách prostredníctvom PMR a uistite sa, že ste v kontakte s ostatnými v prípade, že by ste potrebovali pomoc alebo rýchlu reakciu. Takto ho predstavuje Rudo OM8ATS:
Prečo vznikol projekt PMR 1/1
PMR 1/1 nevzniklo len tak náhodou. Mohli by sme ho nazvať ako pokračovanie niečoho, čo tu už niekedy bolo a fungovalo. Prakticky to isté (núdzový kanál) sa niekedy používal aj v občianskom pásme CB (27 MHz). U nás v Košiciach to monitorovala aj polícia. Od roku 2001 sa k CB pásmu pridalo aj PMR, ale núdzový kanál sa už neprevzal. Škoda. V polovici septembra 2019 sme sa teda rozhodli znova zaviesť núdzový kanál. Po rôznych úvahách o jeho vhodnosti sme vybrali „kanál 1, subtón 1“ alebo skrátene označenie PMR 1/1.
Byť v horách a mať možnosť komunikovať s rodinou či inými turistami môže byť nie len fajn ale aj prospešné. Môžete komunikovať s rodinou a máte prehľad kto kde odbočil, či sa nestratil alebo prečo zaostal za skupinou.
Môžete si vymieňať informácie s inými turistami ako napr.: aký je terén, čo videli cestou, kam sa chystajú alebo kde boli (dobré tipy na ďalšie túry) alebo vedia informovať o blížiacej sa hrozbe napr. búrkový mrak. Rovnako tak viete ľuďom pomôcť ak sa nachádzate v ich blízkosti – niekedy im len dôjde voda alebo stratili sily a potrebujú doplniť energiu jedlom.
Tieto benefity vám neposkytne mobilný telefón, pretože nemáte na ľudí z okolia kontakt, mobilom neviete informovať o blížiacej sa hrozbe ďalších turistov vo vašom okolí. V neposlednom rade je to ďaleko príjemnejšia a rýchlejšia komunikácia ako neustále vytáčať mobilné číslo a to zadarmo, bez mesačných poplatkov a funguje aj v miestach bez pokrytia mobilného operátora.
Bezpečnosť zvyšujete už len tým, že máte kontakt s ľuďmi v okolí. Aj vysielaním informácie o blížiacej sa hrozbe informujete ostatných – toto vám mobilný telefón neumožní.
Prečo PMR446
Pásmo PMR 446 MHz je od roku 2001 k dispozícii širokej verejnosti a úplne zadarmo
– nepotrebujete žiadne povolenia
– nejde o jednoúčelové zariadenie – využijete to kdekoľvek
– rádiostanice sú rozmerovo malé a ľahké
– finančne nenáročné ( od 40eur / 2ks )
– dostupné takmer v každom väčšom elektre
– signál sa v horskom prostredí veľmi dobre šíri
– k dispozícií je 16 voľných kanálov, z toho hneď prvý navrhujeme pre núdzovú komunikáciu.
Tým, že sa jedná o takto dostupné zariadenia, nie je nič čo by bolo bližšie širokej verejnosti. Preto stačí už len jedno – používať to.
Kto v horách PMR počúva?
Sú to hlavne turisti, ktorí si naladia kanál 1 subtón 1, alebo komunikujú na iných kanáloch. Ich množstvo určuje kvalitu siete. Ich množstvo tiež rozhoduje aj o tom, či projekt podporia aj iní významní podporovatelia – poskytovatelia služieb. Musí byť totiž pre koho.
Dôležitým prvkom v horskom prostredí sú vysokohorské chaty. V tomto projekte sa snažíme zapojiť aj tieto významné body, pretože sú to miesta, kde turisti nájdu oporu aj v čase, kedy už bežných turistov v horách niet. Je to napr. v čase zlého počasia alebo neskorých nočných hodín. Aj v takýchto podmienkach sa môžu turisti ocitnúť. Môžu byť vyčerpaní, stratení, precenia svoje sily, stane sa im úraz či náhle ich prekvapí zlé počasie. V takom prípade môže byť kontakt s chatou veľmi užitočný.
VENUJTE POZORNOSŤ !
Niektoré chaty sa už rozhodli podporiť tento projekt, nie je ale v ich silách stavať sa do role záchranných zložiek a už vôbec nie poskytovať službu 24 hodín denne či niečo garantovať. Neumožňujú im to ich kapacity a vyťaženosť v sezóne. Napriek tomu im na zdraví a bezpečí turistov záleží, sú ochotní do toho investovať svoj čas, energiu a peniaze.
Aktuálne oslovené chaty:
Horský hotel Popradské pleso – výborná komunikácia a prísľub zriadenia monitorovacej stanice už čoskoro, informovanie turistov formou letákov na chate. Aktualizované informácie nájdete na Facebook-ovej stránke a tiež tu.
Chata pri Zelenom plese – prisľúbené monitorovacie zariadenie po plánovanej rekonštrukcii. Zatiaľ informovanie formou letákov. Aktualizácia informácií tu aj na FB.
Téryho chata – aktuálne informovanie letákmi, vyčlenenie monitorovacieho zariadenia je ešte na debatu.
PMR 1/1 je tiež monitorovaný v týchto mestách a to verejnosťou v čase ich voľna:
– Košice
– Prešov
Ako si nastaviť rádiostanicu PMR
Prečo kanál 1 a subtón 1
Vezmem to od konca a najprv vysvetlím prečo subtón. Túto otázku dostávame od ľudí pomerne často a verte, že sme použitie subtónu dlho zvažovali.
Subtón je v rádiostanici akýsi filter, ktorý rozhoduje o tom, kedy sa z reproduktora ozve hlas protistanice. Ten hlas protistanice sa ozve len vtedy, ak účastníci komunikácie majú subtón nastavený rovnako. Pretože subtónov je štandardne 121, máte tak v podstate 121 možností ako sa ako vyhnúť nežiadúcemu rušeniu z rôznych elektrických zariadení alebo tiež nežiadúcej komunikáciu.
Ten, kto si subtón nastaví na hodnotu „0“, má subtón (filter) vypnutý a počuje každú komunikáciu na zvolenom kanály.
Pretože chceme do projektu zapojiť aj rôzne monitorovacie stanice, nechceme aby boli rušené nežiadúcou komunikáciou alebo náhodným rušením z elektronických zariadení. Logicky sme zvolili teda použitie subtónu.
Prečo subtón 1. Zistili sme totiž, že rôzni výrobcovia rádiostaníc majú rôzne zoradené hodnoty subtónov, ale jednotka subtón je zachovaná a zhoduje sa. Prislúcha jej hodnota 67Hz – napr. výrobca Sencor označuje na displeji subtón 1 ako CTCSS s hodnotou 67Hz.
Ak by sme navrhli subtón povedzme 7, nevedeli by sme takéto označenie plošne použiť, pretože 7 subtón u jedného výrobcu by sa nemusel zhodovať s 7 subtónom u iného výrobcu. Keďže by nedošlo k úplnej zhodne tónov, účastníci by sa jednoducho nepočuli.
Kanál 1 bol už k subtónu 1 pridružený automaticky, a veríme že dve jednotky sa budú ľahko pamätať.
Chcete sa dozvedieť viac alebo PMR 1/1 podporiť? Navštívte https://www.pmr11.sk
Ako emergency kanál sa na PMR zamýšľal CH7 (neviem, či to tak nebolo dokonca uvedené v starých VP). Mohutným jeho <sarcasm>využívaním</sarcasm> sa stal obľúbeným kanálom pre pokusy o diaľkové spojenia.
Taktiež CH1 je prvé a často jediné čo naladia, lepšie povedané nenaladia hrajúce sa džamóre. Je to v podstate ďalší dôvod, prečo sa diaľková zvolávačka PMRkárov presunula na CH7.
Toto nemdopadne dobre.