Perseidy 2023

Meteorický roj Perseidy je prírodný fenomén, ktorý každoročne očarúva pozorovateľov oblohy po celom svete. Tento jav sa odohráva, keď Zem prechádza oblakom drobných prachových častíc z kométy Swift-Tuttle. V dôsledku tohto stretnutia vznikajú jasné a krátke záblesky svetla na nočnej oblohe.

Meteor scatter

ICOM IC-706MKIIg
ICOM IC-706MKIIg

Perseidy patria medzi rádioamatérsky najobľúbenejšie mateorické roje pre meteor scatter spojenia. Okrem výborných vlastností, ktoré predurčujú ich odrazivosť (málo malých častí, veľká výdatnosť a rýchlosť pohybu častíc roja). Súčasne sú obľúbené vďaka priaznivej ročnej dobe aj meteor scatter expedíciami.

Meteor scatter spojenia sú špeciálne typy rádiových spojení na VKV pásmach. Tieto spojenia využívajú meteorické záblesky ako prostriedok na prenos rádiových signálov. Keď malé častice prachu a kameňov vo vesmíre, tzv. meteory, vstúpia do zemskej atmosféry, vytvárajú ionizovaný chvost, ktorý môže krátko odrážať rádiové vlny.

V tom okamihu, keď meteor preletí cez dráhu spojenia medzi dvoma rádiovými stanicami, vyslané signály sa odrážajú od ionizovaných častíc a môžu dosiahnuť druhú stanicu. To umožňuje vytvoriť krátkodobé, ale rýchle a intenzívne spojenia na veľmi vzdialené vzdialenosti, ktoré by inak boli ťažko dosiahnuteľné.

Meteor scatter spojenia tiež prispievajú k výskumu ionosféry a meteorov, čo môže poskytnúť cenné informácie o vrstvách atmosféry a priestore vo vesmíre.

Perseidy 2023 – termín

Yagi anténa na VKV
Yagi anténa na VKV

Perseidy sú zvyčajne aktívne medzi 17. júlom a 24. augustom, s ich vrcholom aktivity okolo 13. augusta 2023. Niektoré roky bolo pozorované aj sekundárne maximum s časovým odstupom niekoľkých hodín (napríklad v roku 2008 bol odstup medzi maximami 20 hodín). Počet odrazov sa každý rok mení, býva ich aj viac ako 80, niektoré roky dosahuje hodnotu aj 200. Každý rok je počas Perseíd aktívny veľký počet staníc z celej Európy. Najvhodnejšie časy pre spojenia v smere JZ-SV 07-12 UTC, v smere V-Z 12-20 UTC a JV-SZ 20-02.

Vizuálne pozorovanie meteorického roja

Pozorovanie Perseíd môže byť pôsobivým zážitkom pre astronómov aj amatérskych pozorovateľov. Odporúča sa nájsť tmavé miesto ďaleko od mestského svetla, aby bolo možné lepšie pozorovať ich záblesky. Teplejšie letné noci robia z pozorovania ešte príjemnejší zážitok.

Je dôležité si uvedomiť, že pozorovanie meteorických rojov nevyžaduje žiadne špeciálne vybavenie. Stačí iba vhodné oblečenie a trpezlivosť. Perseidy môžu poskytnúť vzrušujúci pohľad na oblohu, ktorý nám pripomína krásu a tajomstvo vesmíru. Preto nezmeškajte túto jedinečnú príležitosť a choďte sa pozrieť na toto fascinujúce divadlo na nočnej oblohe!

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x