Dimension 4

V rádioamatérskej prevádzke sa často objavuje požiadavka presného času. Absolútne najväčšiu presnosť požaduje meteor scatter a EME prevádzka. Odchýlka jednej sekundy znižuje šancu na uskutočnenie spojenia o takmer 7 percent. Nepresnosť troch sekúnd znižuje šancu na spojenie o dvadsať percent!

Dosiahnuť požadovanú presnosť je možné len pravidelnou synchronizáciou s niektorým časovým normálom. Zdrojom pre ručné nastavenie môže byť informácia z rozhlasu alebo televízie, alebo v lepšom prípade „atómovo“ riadené hodiny. Sú to kryštálom riadené hodiny, ktoré zároveň obsahujú prijímač časových značiek. Na ich základe dochádza k synchronizácii menej presných kryštálových kmitov.

Najideálnejším zdrojom presného času je však Internet. Chcem dať do pozornosti zaujímavý program Dimension 4, ktorý slúži na synchronizovanie času s internetovými normálmi.
Inštalácia spočíva v extrahovaní ZIP súboru do pomocného adresára, ktorý po inštalácii zmažeme. Spustíme setup.exe a riadime sa pokynmi sprievodcu inštaláciou. Odporúčam nastaviť spustenie pri štarte Windows, pričom synchronizáciu bude vykonávať program automaticky. Dá sa nastaviť dokonca utajený mód, pri ktorom sa užívateľovi nezobrazuje nič.


Dimension 4 ponúka množstvo časových serverov, podľa ktorých bude synchronizovať počítačový čas. Vyberte sever, ktorý je v blízkosti (v ОК, OE, DL…), pretože ten bude mať najlepšiu dostupnosť.

Nastaviť je tiež možné ako často sa bude synchronizácia vykonávať. Pokiaľ je počítač zapnutý a Dimension 4 spustený, no nemá pripojenie do Internetu, program bude každých pár sekúnd skúšať, či už nie. Čas a ďalšie detaily nájdete v rozšírenom nastavení.

Program po správnom nakonfigurovaní nie je nutné kontrolovať ani dodatočne otvárať. Iba v prípade, že chcete vykonať nejakú zmenu v nastavení alebo pozrieť si históriu, čo je veľmi pekný graf zobrazujúci odchýlku oproti časovému normálu za určité obdobie.

Programu Dimension 4 nie je čo vytknúť. Svoju úlohu – zabezpečiť presný čas v počítači plní na výbornú.

Stiahnuť si ho môžete aj na CQ.sk

0 0 голоса
Оценка статьи
Настраивать
Установить оповещения
гость
0 Комментарии
Отзыв вставлен
Посмотреть все комментарии
0
Будем рады вашим комментариям, Пожалуйста, комментарий!Икс