Предусилитель с низким уровнем шума включен 144 МГц OZ2OE

Еще одна статья от Ole OZ2OE - малошумящий предусилитель на 144 МГц с BF981, который приносит прибыль 23 dB pri šumovom čísle okolo 1 дБ.

Введение:
Možno si niekto položí otázku: prečo preduosilňovač s dvjbázovým MOSFET? Je možné samozrejme vybrať si z viacerých zapojení s GaAs FET, ale pre 2m tropo prevádzku nie je badateľný rozdiel, pričom MOSFET je oveľa odolnejší – a lacnejší!
Механическая конструкция:
Predzosilňovač je skonštruovaný na obojstrannom plošnom spoji s rozmermi 25 Икс 50 мм. Vrchná strana slúži ako zem. Osadený plošný spoj je v malej kovovej škatuľke zakončený BNC konektromi.

Электрическое подключение:
Zo schémy vidno, že vstupný obvod tvorí sériový ladený obvod, výstupnýnormálnyparalelný s kapacitnou väzbou. Pretože predzosilňovač má až príliš veľký zisk, je na výstupe útlmový článok. Predpätie pre tranzistor je realizované napäťovými deličmi v G1 aj G2. Takto je možné presne nastaviť jednosmerné parametre predzosilňovača.

blank
L2, Это вдохновило меня на создание небольшого trx мощностью до 2 Вт.: 5,25 závitu Cu drôtom s priemerom 0,25 mm na teliesku Neosid K3312, F100 a pod.

Detaily zapojenia:
Vstupná časť je riešená pomerne netradične so sériovou indukčnosťou L2, ktorou sa dosahuje prevod impedancie z 50 ohm na asi 1600 ом, čo je optimálna impedancia pre šumové prispôsobenie. L2 rezonuje s C4 a G1 kapacitou tranzistora.
Tento spôsob minimalizuje záťažené Q obvodu – dôležité kvôli nízkym stratám – a správnemu impedančnému (šumovému) prispôsobeniu.
Výstupný paralelný obvod tvoria L3, C6 a C8. Kapcitný delič C6 – C8 určuje impedanciu na približne 2 kohm-y. To má tiež vplyv na zisk.

blank
Naladenie:
Oživovanie začnína najprv kontrolou odoberaného prúdu, ktorý by mal byť asi 20 мА. Potom stačí nastaviť už len L2 a L3 na miximum signálu.
Najvýhodnejší je slabý nemodulovaný signál priamo z pásma, ktorý privedieme do prijímača v FM móde. Nastavte L2 na najväčšie potlačenie šumu.
Pri FM signále na úrovni šumu FM detektor prijímača zosilní akékoľvek zlepšenie pomeru signál/šum, čiže na optimálne naladenie postačia vlastné uši! Akúkoľvek zmenu v zisku predzosilňovača eliminuje limiter FM prijímača.

Atenuátor:
Ten si môžete zvoliť podľa vašich požiadaviek – ktoré nemajú byťviac ako je nutné”. Nasledujúca tabuľka ponúka niekoľko možností:

blank
Vlastnosti:
Postavil som a odmeral množstvo týchto predzosilňovačov a väčšina mala identické vlastnosti. Typické vlastnosti s –3 dB atenuátorom sú v grafe:

blank

Plošný spoj a súčiastky:
Keď sa mi podarí previesť obrazec plošných spojov do vhodného formátu, umiestnim ho sem. Dovtedy najlepšie čo môžem ponúknuť je naskenovanie originálnej predlohy. Ak máte záujem, kontaktujte ma.
Tiež môžem pomôcť s osadzovaním plošného spoja a špeciálnymi kostričkami od Neosid-u.

Ole, ОЗ2ОЕ

0 0 голоса
Оценка статьи
Настраивать
Установить оповещения
гость
0 Комментарии
Отзыв вставлен
Посмотреть все комментарии
0
Будем рады вашим комментариям, Пожалуйста, комментарий!Икс