таблица дБм – V – W

Na vyjadrenie viacerých parametrov rádioamatérskych zariadení sa používa jednotka dBm (decibelmiliwatt). Úroveň 0 dBm zodpovedá 1 мВт, alebo napätiu 0,225V na záťaži 50 ом. Aký to má význam? To si ukážeme na nasledujúcich príkladoch:

1, Zvýšenie sily signálu u protistanice o 1S
Jeden stupeň S zodpovedá šiestim decibelom. Vezmime si príklad: máme TCVR s výkonom 10W, ktoré privádzame do dipólovej antény so ziskom 0 дБ. Ak chceme, aby náš signál u protistanice zosilnel práve o jedno S, môžeme buď použiť anténu so ziskom 6 дБ, alebo zvýšiť výkon vysielača o 6 дБ. Desať wattov je +40 дБм, z tabuľky zistíme, что +46 dBm je 40W. (Pozn.použitie iného druhu antény znamená v skutočnosti väčší rozdiel, pretože do hry vstupujú aj ďalšie faktory)

2, O koľko sa zvýši citlivosť prijímača zapnutím predzosilňovača so ziskom 10 дБ?
Opäť si to ukážeme na príklade: náš tranceiver má udávanú citlivosť 0,25 uV pre pomer S/Š 10 dB pri šírke pásma 2,4 кГц. Na akú hodnotu sa zvýši citlivosť prijímača zapnutím predzosilňovača so ziskom 10 дБ? Pohľadom do tabuľky zistíme, že napätiu 0,25 uV zodpovedá úroveň -119 дБм. Úroveň -129 dBm je 0,08 uV na 50 омическая нагрузка.

3, V akej výkonovej úrovni sa objavujú na výstupe vysielača harmonické produkty?
Vezmime si štandardný 100W tranceiver. V manuáli sa dočítame, že potlačenie harmonických produktov z vysielača je 50 дБ. Aký je ale ich výkon na výstupe vysielača? Podľa tabuľky je sto wattov +50 дБм. Ak od +50 dBm odčítame 50 дБ, dostaneme 0 дБм, čiže 1mW.

4, Aké napätie potrebuje diódový zmiešavač UZ07 z oscilátora?
UZ07 patrí do kategórie zmiešavačov vyžadujúcich úroveň oscilátorového signálu +7 дБм. Merač malých výkonov sa v hamshacku nevyskytuje, ale pomerne bežný je VF milivoltmeter. Aby sme teda nastavili pre zmiešavač správnu úroveň, premeníme si +7 dBm podľa tabuľky na 500 mV/50 ohm. Na toto napätie nastavíme oscilátorový signál na záťaži (на 50 ohm záťaži, alebo priamo na vývode zmiešavača).

1 1 голос
Оценка статьи
Настраивать
Установить оповещения
гость
0 Комментарии
Отзыв вставлен
Посмотреть все комментарии
0
Будем рады вашим комментариям, Пожалуйста, комментарий!Икс