Svetový deň rádioamatérov 2024
Svetový deň rádioamatérov je jedinečnou príležitosťou na oslavu a uznávanie prínosu komunity rádioamatérov vo svete komunikácií a technológií. Každoročne sa tento deň oslavuje 18. apríla a je zameraný na propagáciu záujmu o amatérsku rádiovú činnosť, podporu mladých ľudí vo vstupovaní do tohto fascinujúceho hobby a vyzdvihnutie významu rádioamatérstva pre technologický pokrok a službu ľuďom. Svetový deň rádioamatérov vyhlásila Medzinárodná únia rádioamatérov (IARU). Táto organizácia bola založená v Paríži 18.4.1925 a v roku 2024 to bude deväťdesiatdeväť rokov od tohtho momentu.
Pre mnohých je amatérske rádio oveľa viac ako len zábava. Je to vášeň, ktorá spája ľudí bez ohľadu na ich pôvod, kultúru či geografickú polohu. Rádioamatéri si vytvárajú siete a komunity, v ktorých sa zdieľa vedomosti, skúsenosti a podpora. Ich prítomnosť je významná aj v situáciách krízy a núdze, kedy môžu poskytnúť kritickú komunikačnú infraštruktúru.
Svetový deň rádioamatérov nám pripomína históriu tohto fascinujúceho koníčka a jeho dôležitú úlohu v technologickom vývoji. Od pionierov, ktorí experimentovali s bezdrôtovou komunikáciou, až po moderných rádioamatérov, ktorí využívajú najnovšie technológie, tento deň je venovaný všetkým, ktorí prispeli k rozvoju rádioamatérstva.
Čo označuje slovo „HAM“, často používané v kruhoch rádioamatérov? Je to jednoduchá skratka, ktorá sa odvodzuje z iniciálov priezvisk troch amerických rádioamatérov, ktorí boli členmi Harvardského rádioklubu: H (Hyman), A (Almy) a M (Murray). Tieto iniciály používali pred storočím na identifikáciu svojich staníc vo vzduchu. Postupne sa táto skratka stala bežnou a v roku 1911, keď pán Hyman loboval v americkom kongrese za lepšie podmienky pre amatérske vysielanie, sa väčšina senátorov, ktorí diskutovali na túto tému, odkazovala na problematiku ako „HAMs“ – teda na rádioamatérov. S plynutím času sa toto označenie zakorenilo vo svetovom meradle a dodnes sa používa na označenie rádioamatéra.
Všichni jsou to šumky… Co mám říkat já…