Úprava PMR rádiostanice a výroba prútovej antény

Dostal som za úlohu prerobiť PMR vysielačky SENCOR SMR 200. Mal som nahradiť pôvodné antény za antény z väčším ziskom, keďže antény sa mali používať na väčšiu vzdialenosť. V tomto článku si popíšeme jednoduché prerobenie pôvodnej antény na BNC konektor, na ktorý môžeme pripojiť už ľubovoľnú anténu a popíšme si aj výrobu jednoduchej prútovej antény.
Na začiatku chcem upozorniť že konáte na vlastné nebezpečenstvo, lebo nie je dovolená zmena antény v pásme PMR a taktiež pri prerobení antény na staničke vám padne záruka!

Takže ak vás toto úvodné upozornenie neodradilo môžeme sa pustiť do práce 🙂

Teória, meranie: Takže vlnovú dĺžku vypočítame ako:

Na správne naladenie antény nám poslúži tento jednoduchý obvod, ktorý meria množstvo vyžiarenej energie s antény

Rozpiska PMR kanálov

blank

Staničky s ktorými som pracoval

blank

Úprava PMR

Úprava bude spočívať v nahradení malej neúčinnej antény za BNC konektor ku ktorému môžeme už pripojiť našu vyrobenú anténu. Keď som rozmýšľal nad výberom konektora, voľba padla na BNC konektor, ktorý tam presne pasoval až som bol prekvapený. Takže najskôr rozoberieme staničku odskrutkovaním 6 skrutiek zo zadnej strany. Ďalej vyberieme pôvodnú anténu a spájkovačkou alebo pilníkom odstránime 2 výčnelky z krytu, ktoré zabraňovali otáčaniu antény.

blank

blank

Na rad prichádza BNC konektor, ktorému skrátime stredový kolík aby moc nevyčnieval do staničky aby sa ľahko zaspajkovať živý vodič do antény, tak ako vidno na obrázku. Nakoniec už len prispájkujeme živý stredový vodič na miesto kde sa opierala o dosku pôvodná anténa a tienenie zaspájkujeme na zem staničky a konektor prilepíme ku krytu nejakým vhodným lepidlom, ja som použil dvojžložkové lepidlo.

blank

blank

Ak vám stanička nepôjde zavrieť problém bude vo výčnelku na skrutku ktorá je pri konektore. Tento výčnelok skrátime tiež buď letovačkou alebo pilníkom.

Hotová upravená PMR stanička

blank

Anténa na vysielačku

Výroba prútovej PMR antény

Najčastejšie sa vyrábajú prútové antény o dĺžke lamda/4, čiže pre PMR vypočítame dĺžku lamda = 300/466= 0,644 tak lamda/4= 0,16m = 16cm dĺžka našej antény by teda mala byť približne 16cm. Ak si všimneme pôvodnú anténu tak vidíme že je skrútená do špirály, ktorú keby odmotáme by mala dĺžku 16cm. Zisk takejto antény je veľmi malý práve preto že je stočená.
Prútovú anténu vyrobíme tak že na BNC konektor (F) naspájkujeme asi 20cm koaxiálneho kábla s impedanciou 50ohm, najvhodnejšia je asi RG58.

blank

blank

Asi 3cm od BNC konektora zbavíme koax. Kábel izolácie a tieniaceho vodiča, je to s takého dôvodu aby pri vysielaní nevhodné uchopenie vysielačky neznižovalo výkon antény. Ostane nám asi 17cm živého vodiča na anténe. V ideálnom prípade by mal mať živý vodič antény okolo 16cm, ale keďže sme použili tie 3cm koaxiálu, ktorý má nejaký skracovací činiteľ ktorého hodnota je asi 0,81 tak dĺžka antény bude okolo 13cm. Aby sme dosiahni najväčší zisk antény použijeme nasledujúci postup: Použijeme hore uvedený merací prípravok, ktorý umiestnime asi 10 až 20 cm od antény. Zaklučujeme s vysielačkou a sledujeme hodnotu. Postupne striháme anténu po malých kúskoch a pritom sa snažíme s ňou čo najmenej hýbať keď sa budeme blížiť hodnote okolo tých 13cm začneme strihať menšie kúsky 1-2mm, zastaneme pri najväčšej hodnote ampérmetra. Keď sme úspešne naladili anténu môžeme použiť zmrštovaciu bužírku podľa potreby, ja som dal 2 na seba, záleží akú pevnosť antény chcete.

Hotová PMR anténa

blank

Hotová stanička s novou anténou

blank

Nakoniec vám zaželám veľa úspechov pri stavbe, ak by sa predsa vyskytol nejaký problém môžete sa ozvať na naše fórum. V nasledujúcom článku a PMR anténach si popíšme výrobu smerovej antény.

Použitá literatúra: www.pandatron.info
Článok pochádza zo stránky http://svetelektro.com

4 2 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest


0 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x