Anténa W3DZZ

Je to už takmer päťdesiat rokov, čo Chester L.Buchanan W3DZZ publikoval v QST návod na stavbu viacpásmovej antény. Od tej doby sa ich vyrobilo nespočetné množstvo s veľmi dobrými výsledkami. Anténa nie je totiž konštrukčne veľmi náročná a zvládne ju postaviť aj začiatočník. Najčastejšie sa porovnáva s G5RV anténou, ktorá má podobnú dĺžku.

Trapovaná dipólová anténa W3DZZ

W3DZZ je trapovaná drôtová dipólová anténa s dĺžkou zhruba 33m pre 80, 40, 20, 15 a 10m pásmo. Na vyšších pásmach vykazuje dokonca menší zisk oproti dipólu lambda/2. Originálna anténa je napájaná symetrickým napájačom s impedanciou 75 ohm, bez väčšej chyby je možné použiť aj 75 ohmový koaxiálny kábel. Priebeh PSV nie je súce najideálnejší, ale vhodným naladením antény bude pre bežnú prácu na týchto pásmach vyhovovať.

Anténa pracuje približne takto: na 80m sa z oboch trapov uplatní prevažne indukčnosť, ktorá anténu elektricky predĺži na rezonančnú dĺžku. Na 40m sú trapy v rezonancii a tým akoby odizolovávali konce antény, čím dostaneme dipól zhruba 2x10m. V pásmach nad 40m sa z trapov uplatňuje prevažne kapacita, ktorá anténu vhodným spôsobom elektricky skracuje.

U nás asi po prvýkrát túto anténu popísal Ing.T.Dvořák OK1DE v Amatérskom Rádiu 1/58. V tomto článku sú udávané iné rozmery ako aj frekvencia trapov (7,2 MHz) – vhodné pre vtedajšie pásma. Popis W3DZZ sa odvtedy objavil v mnohých anténárskych publikáciách.

Riešenie trapov W3DZZ

Najdôležitejšou časťou antény W3DZZ sú samozrejme trapy. Ich konštrukcii je nutné venovať patričnú pozornosť – dostatočne ich dimenzovať s ohľadom na použitý výkon a mechanicky ich dobre skonštruovať, aby boli 100% vodotesné. Ale to platí o anténach všeobecne…

Je viacero možností riešenie trapov – od použitia klasických súčiastok po koaxiálne trapy. Originálne riešenie používa vzduchovú cievku zo smaltovaného drôtu a pevný vzduchový kondenzátor, ktorý prihýnaním plechov nastavíme na požadovanú kapacitu. Prevádzkové napätie kondenzátorov volíme radšej vyššie(niekoľko kV).

Možný spôsob zavesenia trapu Navinieme si dve cievky s indukčnosťou 8,2uH a pripravíme dva kondenzátory s kapacitou asi 60pF. Namontujeme ich do vhodnej plastovej krabičky. Teraz pomocou GDO ich naladíme na frekvenciu cca. 7,05 MHz. Krabičku po naladení precízne zaistíme proti vnikaniu vlhkosti. Ak anténu konštruujeme z hrubšieho drôtu môžeme trapy zavesiť na vhodný izolátor.

Je treba zdôrazniť, že naznačené riešenie rezonančných obvodov je iba jedno z mnohých, ale v amatérskej praxi pravdepodobne najrealizovateľnejšie. Ak teda máte W3DZZ s ináč konštruovanými trapmi, neváhajte a napíšte nám o tom. Možno práve Vaše riešenie zaujme niektorého konštruktéra.

Praktické skúsenosti s anténou W3DZZ

W3DZZ som používal síce iba niekoľko mesiacov na príjem, bol som s ňou však veľmi spokojný. Škoda, že strom, na ktorom som mal uchytený jeden koniec vypílili…

2.5 6 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x