Antenna a 160m dal giardino

fascia alta, come viene chiamata la banda dei 160 m, rappresenta un dado nella costruzione di un'antenna dimensionalmente accettabile. Pertanto, molti radioamatori omettono questa banda. Pre tohtoročný CQ WW Contest som sa podujal zhotoviť chodivú anténu, ktorú je možno realizovať aj v portablových podmienkach. Inšpiráciou bol materiál DK5WL „Invisible“ DX Antenna for the Low Bands. Po zistení, že Jirko OK5IM predáva laminátové teleskopy s výškou 12,5m – bolo rozhodnuté. V IARU HF Championship som anténu vyskúšal a výsledok bol impresívny.

Princíp je v podstate veľmi jednoduchý – inverted L je rezonančná štvrťvlnná anténa s prevahou vertikálnej zložky. To je výhodné najmä pre DX prevádzku.

Rozmery antény sú jasné z nákresu. S uvedenými rozmermi anténa rezonovala na 1850kHz. Pri využití 12,5m teleskopu bude impedancia žiariča asi 12 ohm, celkovú impedanciu však dotvára aj impedancia zemného systému. Nel caso, že použijeme len 2 – 3 radiály položené na zemi, bude možné anténu napájať priamo 50 ohmovým koaxiálnym káblom.

Účinnosť takejto antény bude síce len 24% oproti ideálnemu, bezstratovému vertikálu, ale taký vertikál nemá nikto, CIAO. „Nekvalita“ zeme sa však priaznivo prejavuje v širokopásmovosti antény. Šírka pásma pre PSV < 2 je cca. 90kHz.

Heinz-Josef veľmi dobre popísal spôsob zvýšenia účinnosti. Je vhodný pre domácu realizáciu a spočíva v tom, že znížime straty použitím väčšieho počtu radiálov a použitím transformačného obvodu, ktorý nižšiu impedanciu pretransformuje na 50 ohm. Druhou možnosťou je predĺženie vertikálnej časti antény. Laminátový teleskop môžeme predĺžiť vložením duralovej rúry v päte antény alebo zakúpime teleskop s väčšou výškou.

Krabička v päte antény Inverted L medzi domami
Náprotivný teleskop Efektný pohľad na kotvenie

Postaviť inverted L zvládne poľahky aj jeden človek. Spoje na teleskopoch sú fixované izolepou proti uvoľneniu. Izolepou je fixovaný aj drôt k teleskopu. Ukončenie je v krabičke, ktorá obsahuje PL-konektor a svorky na pripojenie žiariča a radiálov. Na vrchole náprotivného teleskopu je koncový izolátor, v mojom prípade teflon. Oba teleskopy sú v portablovom prevedení kotvené štvoricou tenkých horolezeckých laniek.

Nastavenie je možné aj s PSV metrom. Najprv dostavíme anténou zmenou dĺžky žiariča na požadovanú frekvenciu, kde by malo byť PSV < 2. Potom tvarovaním, risp. pridávaním či skracovaním radiálov dopilujeme anténu tak, aby na tejto frekvencii bolo PSV čo najnižšie.

V IARU HF Championship sa táto anténa podieľala 15% z celkového výsledku, pričom som na 160-ke strávil jednoznačne najmenej času. Väčšina QSO bola z EU, jedno z AS. Vzhľadom na umiestnenie antény v zastavanej oblasti, navyše v blízkosti telefónneho drôtu a iných antén – jednoznačne dobrá anténa! Vyskúšajte tiež!

0 0 voci
Valutazione dell'articolo
Impostare
Imposta avvisi
ospite
0 Commenti
Feedback inserito
Visualizza tutti i commenti
0
Saremo felici per i tuoi commenti, Per favore, commento!X