Impressioni dal ricetrasmettitore Elecraft K3
Elecraft K3 je relatívne malý transceiver, aspoň oproti konkurencii v tejto triede. Ešte prekvapujúcejšia je hmotnosť. K3 je až neuveriteľne ľahký. Po odskrutkovaní krytu je to jasné prečo – mechanická konštrukcia je z tenkých plechov, chladič PA je tiež veľmi malý. O to zaujímavejší poznatok je, že vo vnútri je veľa voľného miesta.
Transceiver je riešený modulovo, pričom zákazník si môže pri objednávke zvoliť, ktorými modulmi chce mať zariadenie osadené. Ak by si chcel niečo neskôr dokúpiť, nebude mať s inštaláciou problém – doska sa zasunie do konektoru na hlavnej doske a v menu sa modul zapne. Vnútorné prevedenie je veľmi pekné. Mohutné kábelové zväzky známe z iných zariadení v K3-ke nehľadajte, až na prívod k reproduktoru a pár koaxiálnych prepojov sú spoje vedené cez hlavnú dosku.
Vlastnosti K3 sa dajú zlepšiť upgradom firmware. Poslednú filtráciu a detekciu signálov zabezpečuje DSP a teda so zlepšenie môže byť zaujímavé, lebo umožňuje mať stále moderné zariadenie na stole. Prepojenie s PC funguje bezproblémovo, software K3 Utility umožňuje napríklad uložiť konfiguráciu transceivera do PC, upgrade zariadenia či nastavenie konfigurácie.
LCD displej je dobre kontrastný, ale pomerne malý a nahustený. K3 umožňuje dekódovať niektoré digitálne módy a telegrafiu na displeji. Táto funkcia funguje (až prekvapivo) dobre, ale čítať text na displeji nebola žiadna sláva.
Tlačidlá sú pogumované s pomerne vysokým zdvihom. Krátkym stlačením sa vykonávajú jednu funkciu, pri podržaní druhú. Ovládanie je jednoduché a je len otázkou chvíľky zvyku. Hlavný ladiaci gombík má síce väčší priemer, ale je plastový a má malú váhu. Ladenie na FT-1000MP je výrazne príjemnejšie.
Najprv sme testovali príjem SSB kW EIRP 80, 40 un 20 m. V prvých okamihoch bol dojem veľmi, veľmi zlý. Spôsobuje to mizerný reproduktor, ktorý v kombinácii s relatívne prázdnym a nie veľmi tuhým šasi vytvára veľmi zlý zvuk. Posluch na externý reproduktor, alebo slúchadlá je oveľa lepší. Pri posluchu na slúchadlá je možné zapnúť binaureálny posluch.
Silnou vlastnosťou K3 je filtrovanie. Transceiver profituje z výbornej konštrukcie a INRAD filtrov na 8,215 MHz. Štandardný 5-pólový SSB filter 2,7kHz je pomerne široký, osadenie užšími filtrami je vhodné. Naľavo od hlavného ladiaceho gombíka sú dva otočné potenciometre, ktorými sa mení šírka pásma a posun nosnej frekvencie. Ich nastavenie vidieť aj displeji vo forme krivky filtra. Zmenou MF filtrov sa mení aj nastavenie DSP a naopak, pri osadení viacerými filtrami sa tie prepínajú. Vysiela sa však vždy cez najširší filter 2,7kHz, čo nie je možné zmeniť.
Táto zdanlivo nie celkom logická vec je zaujímavou výhodou. Ak totiž na FT-1000MP zapnete úzky filter na 1.MF, vylepšíte SSB príjem, ale zúžite aj vysielaný signál. Tým „uvoľníte“ pre iné stanice vedľa vlastnej frekvencie pár sto Hz, čím pomôžete aj im. V pretekoch to má ten efekt, že sa po chvíli na vás ešte viac natlačia, CIAO. K3 vysielaním do najširšieho filtra praktizuje politiku „silných lakťov“.
Efekt zužovania (LARGHEZZA) a posunu (SPOSTARE) je markantný a po ladení je snáď najpoužívanejšou funkciou na zariadení. Pristihol som sa pri určitom masochizme, že som každý signál vylepšoval týmito funkciami. Noise reduction a noise blanker fungujú priemerne. Manuálny aj automatický notch funguje výborne. Preamplificatore aj atenuátor sú málo výrazné.
Príjem (aj vysielaný signál) sa dá ovplyvniť ekvalizérom. Optimálne nastavenie zaberie určitý čas, ale určite sa vyplatí.
Vlastnosti prijímača na SSB boli dobré, a až na možnosť vyhrania sa s filtrovaním signálu nie výnimočné. Subjektívne je zvuk viac zašumený a „umelejší“ ako z FT-1000MP. Vysielaný signál je prirodzený, opäť však FT-1000MP bola lepšia, ktorá umožňuje vysielané audio viac „nadupať“ a „zafarbiť“. Škoda, že sme nemali k dispozícii digitálny záznamník, integráciou tlačidiel jeho ovládania na predný panel by bolo zaujímavým benefitom.
ATU v K3 je však oveľa lepší ako v FT-1000MP. ATU v K3 používa systém relé, čím sa dĺžka naladenia výrazne skracuje. Po stlačení ATU TUNE sa ozve na okamih rachot relé a po doladení sa hodnota PSV zobrazí na displeji.
O chladenie sa mimo chladiča stará dvojica ventilátorov, ale zariadenie je tiché a napriek počiatočným obavám “že ho upečieme”, nič také sa nestalo.
Cez víkend sa konal WPX telegrafná časť. K3 sme mali osadenú 400Hz INRAD filtrom, FT-1000MP Yaesu 500Hz filtrom. Zámerne som sa snažil nájsť poriadne QRM. Tu K3-ka zažiarila. Kým na FT-1000MP bolo rušenia badateľne viac a zvuk dostával zvonivý charakter, na K3-ke bol požadovaný signál čistý a jasný. Pre moje „netelegrafné“ ucho bol dobrou pomôckou aj indikátor naladenia, ktorý je lepší ako na FT-1000MP. Dekodér fungoval na výbornú.
Finálne zhodnotenie: Elecraft K3 nepôsobí dojmom high-end transceivera, aj keď parametre a vlastnosti na to má. Škoda. Podľa môjho názoru je K3 vynikajúci CW transceiver a vďaka rozmerom, váhe a spotrebe aj dobrým spoločníkom na portable. Na SSB sa v niektorých oblastiach vyrovná, niekde je pod úrovňou FT-1000MP, ale zdá sa, že v máločom ho nepredčí. VA charekteristika transilu, čakal som viac. Cena K3-ky je v obdobnej konfigurácii približne dvojnásobná ako používanej FT-1000MP. Dostal som otázku, či by som vymenil FT-1000MP za K3 – v mojom prípade nie.