Geminidy 2003

Questo sciame di meteoriti è uno degli sciami più interessanti dal punto di vista dei radioamatori. L'attività dello sciame è inferiore rispetto agli sciami più forti, no aktivita staníc je o to vyššia. Prispievajú k tomu expedície a MS preteky. Na čo sa máme pripraviť?
Roj bude aktívny od 5.do 17.decembra, s predpokladaným maximom nedeľňajší podvečer 14.decembra. To však nie je pre strednú Európu vhodná a preto sa budeme musieť uspokojiť s ránom a nocou na pondelok 15.decembra, kedy bude počet odrazov za hodinu 40 a 50. V maxime sa počet odrazov pohybuje nad 100. Roj sa skladá z množstva drobných častí. V šírke maxima sa však predpovede veľmi rozchádzajú, od pár po desiatky hodín.

Najlepšie časy na spojenia v osiach SVJZ: 4 a 6 un 21 a 23 UTC, V – INSIEME A: nie sú, Montaggio del tribanda KV – JV: 2 a 5 un 19 a 21 UTC, S – J: 19 a 22 un 2 a 7 UTC.

Počas roja sa konajú dva preteky: BCC MS Contest a Meteor Scatter Memorial Contest na počesť Istvána HA6OQ. Z expedícií je možné spomenúť RK1B/1 z KO46 a 9A1CAL/p, ktorý bude QRV z ostrova Korčula, JN82IW.

Periódy rozličných meteorických rojov počas roka. Obrázok pochádza z článku Variation in the Occurence Rate of Meteors od Geralda S.Hawkinsa, publikovaného v The Astronomical Journal 61, č.1243/Nov 1956, Al centro di questo sciame materno c'è la meravigliosa interazione dell'universo
 

Una vista del cielo notturno il 13 dicembre 2003 intorno alle 21 nella nostra zona. La linea rossa rappresenta l'orizzonte. Immagine http://comets.amsmeteors.org/

Ak zamračená obloha nebude proti, bude možné Geminidy pozorovať aj voľným okom. Mesiac nad obzor vystúpa 13.decembra okolo 21.hodiny, práve keď začne byť roj aktívny a po zvyšok noci bude pozorovateľom robiť spoločnosť.

Veľa pekných QSO!

Letteratura:
[1] http://skytour.homestead.com/met2003.html
[2] http://comets.amsmeteors.org/meteors/showers/geminids.html
[3] The MeteorScatter Predictor DL5BAC
[4] Meteor scater spojenie odrazom od meteorických stôp, Gyetvay Zoltán OM7AQ, Zborník prednášok zo stretnutia rádioamatérov Vysoké Tatry 20.-22.novembra 1998, str.62

0 0 voci
Valutazione dell'articolo
Impostare
Imposta avvisi
ospite
0 Commenti
Feedback inserito
Visualizza tutti i commenti
0
Saremo felici per i tuoi commenti, Per favore, commento!X