HamRacer – come gareggiare in SSB senza microfono?

Kenwood TS-990? sì, Kenwood TS-990. Veľa rádioamatérov využíva contestový log so základným makrom, ktoré umožňuje vysielať výzvu. Niektorí využívajú aj ďalšie makrá napríklad s vymieňaným kódom či na poďakovanie za spojenie. To sú frázy, ktoré sú fixné. Čo však s vyslaním prijatej značky alebo kódu, ktorý sa zakaždým mení?

Voicing N1MM

Contestový log N1MM už dlhé roky v sebe obsahuje funkciu, ktorá sa nazýva voicing. Najprv si operátor pripraví množstvo audiosúborov s hláskovaním, číslicami či kódmi a tie potom dokáže log pri písaní vysielať. Pomerne náročné je nahrať práve audiosúbory tak, aby výsledok po spojení napríklad v značke znel pomerne prirodzene.

HamRacer OK1FIG

HamRacer od Petra OK1FIG však využíva iný princíp: softwarový syntetizátor hlasu z operačného systému. Pozrite sa ako sa dá ísť CQ WW DX SSB bez mikrofónu:

Na jednej strane stráca hlasová prevádzka osobnosť, na druhej strane môže byť výraznou pomocou. Prečo osobnosť? Skúsený concorrente pozná mnohé stanice podľa hlasu. Ale pokiaľ máte problém s hlasom či potrebujete vysielať potichu, tak je to skvelé riešenie.

HamRacer nie len SSB software, poradí si aj s CW. Prvá verzia je datovaná 22.decembra 2017 a odvtedy prešla mnohými vylepšeniami. Pre vysielanie z počítača je potrebné najmä správne počúvať a písať na klávesnici. Ale je viacero staníc, ktoré to dokážu. Skúsite to aj Vy?

http://ok1fig.nagano.cz/HamRacer/HamRacer.htm

0 0 voci
Valutazione dell'articolo
Impostare
Imposta avvisi
ospite
0 Commenti
Feedback inserito
Visualizza tutti i commenti
0
Saremo felici per i tuoi commenti, Per favore, commento!X