Porovnanie FT8 so SSB/CW

Ako človek zaujímajúci sa o nové technológie som sa nemohol vyhnúť súčasnému trendu využívania módu FT8. Dlho som sa mu snažil vyhýbať, ale keď som zistil, že potrebujem určitú DXCC, ktorá vysielala iba na FT8, nemal som na výber. Musel som tento „mód“ vyskúšať, a keďže mi práca s počítačmi nerobí problém, nainštaloval som WSJT-X, prepojil ho s mojím logovacím programom, ktorý považujem za najlepší (súkromný názor) – Rumlog, hoci je určený len pre Apple počítače. Taktiež som nainštaloval GridTracker a všetko funguje perfektne spolu. Dostal som sa do sveta, kde pôsobí veľa rádioamatérov, hoci dôvody stále skúmam. Je však dôležité nič neodsudzovať bez dôkladného preskúmania. Pozrime sa na FT8 z rôznych perspektív.

Čo je FT8?

JTDX softvér na OS X
JTDX softvér na OS X

Začnem tým, čo FT8 vlastne je. FT8 (skratka pre Franke-Taylor dizajn, 8-FSK modulácia) je digitálny mód rádiovej komunikácie využívajúci frekvenčný posun. Vyvinuli ho Joe Taylor, K1JT, a Steve Franke, K9AN. V súčasnosti je to najpoužívanejší digitálny mód na HF pásmach. Stále rád spomínam na PSK31, SSTV a RTTY. Áno, tieto módy sa stále používajú, ale naozaj minimálne, pričom RTTY prevláda v súťažiach.

FT8 zahŕňa 77-bitové bloky správ prenášané v pravidelných 15-sekundových intervaloch, pozostávajúcich z 12,64 sekundy času prenosu a 2,36 sekundy času na dekódovanie, čo vedie k digitálnej dátovej rýchlosti 6,09 bitov za sekundu. Zdrojové kódovanie poskytuje efektívny prenos správ ekvivalentný približne 5 slovám za minútu. Požadovaný pomer signálu k šumu v šírke pásma 2500 Hz je −21 dB, takže zodpovedajúce Eb/N0 je 10 log10(2500/6,09) = 26,1 dB väčšie, alebo −21 dB + 26,1 = 5,1 dB.

Z môjho pohľadu ako IT experta oceňujem, že softvér dokáže zvládnuť rozdiely medzi RX a TX takmer až do dvoch sekúnd. To odlišuje FT mód od iných, keďže táto korekcia chýb pomáha dosiahnuť spoľahlivú komunikáciu. Keď som používal PSK alebo RTTY, nie vždy sa všetko dekódovalo na 100%, často bolo potrebné manuálne interpretovať a opakovať, avšak v FT módoch je o toto postarané.

Neosobný FT8

Z tohto pohľadu to vyzerá skutočne zaujímavo. Späť k môjmu skúmaniu. Musím s určitou ľútosťou povedať, že hoci viem, že pre mnohých z vás je FT mód hlavným využívaným módom, tento digitálny mód zatienil SSB a CW. Prečo ľútosť? Osobne mám rád, keď „počujem“ druhú stranu, počujem druhého operátora aj v hlbokom šume, počujem jeho prízvuk, počujem, ako sa snaží nadviazať spojenie, aj keď podmienky nie sú ideálne. V súťažiach, hoci ide len o značku a 599, sa tiež každá strana musí snažiť, aby všetko správne zachytila a zapísala, aby boli čo najrýchlejší a najefektívnejší. To isté platí aj pri CW. A nie, nie som CW operátor, hoci tento rok mám viac CW spojení ako SSB, telegrafiu sa len učím, to ale neznamená, že som si tento mód neobľúbil. Práve naopak. Už viem rozlíšiť aj v pileupe, ktorá je to tá DX stanica, ktorú potrebujem, podľa toho, ako vysiela, akou rýchlosťou, aký má zvuk/tón, ako sa správa, aký je štýl vysielania, čo preferuje, keď ide splitom.

Šablónové spojenia

A čo FT8? Tento mód sa nedá počúvať, lebo by to človeku liezlo na nervy. Je to predsa len súbor núl a jednotiek vysielaných cez počítač a váš TRCV. V softvéri vidíte iba dekódované spojenia, ktoré majú určitú formu: buď niekto volá CQ, vymieňa si report, alebo končí s 73/RR73 a nič viac. Nemôžete zaželať druhej strane dobrý deň, veľa zdravia, povedať jej, aké je počasie, čo používate… nič osobné. Je to čisté, až príliš „čisté,“ a máte tam ešte lokátor. Je to veľmi neosobný mód. Vlastne ani neviem, čo k tomu dodať. Nič z toho, čo je prirodzené v SSB a CW, neplatí pre FT8.

Automatické FT8

GridTracker softvér prepojený s logovacím softvérom a WSJT-X
GridTracker softvér prepojený s logovacím softvérom a WSJT-X

Po strávení nespočetných hodín s týmto módom som si všimol, ako ľudia reagujú na výzvy, respektíve ako pracujú s týmto módom. Môžem to povedať priamo: podľa môjho názoru, viac ako 80 % ľudí používajúcich FT módy ich má nastavené automaticky. To znamená, že softvér automaticky volá CQ alebo odpovedá na CQ, takže operátor v podstate nemusí nič robiť. Dá sa nastaviť efektívny filter, aby ste volali a odpovedali len tým, ktorých potrebujete, a ostatné stanice môžete ignorovať. Softvér sa dá nastaviť tak, aby sledoval, ktoré štáty v USA alebo ktoré GRIDy potrebujete. Celá prevádzka môže byť teda automatizovaná. Zvyšné percento ľudí sa snaží, dokonca vás volajú alebo sa snažia udržať spojenie, hlavne keď signály nie sú najsilnejšie, aby bolo spojenie úspešne vykonané. Mnohí možno namietnu, že to tak nie je, že oni poctivo sedia za počítačom a klikajú na každú výzvu či odpoveď. Ale realita je často iná…

Zastavenie nad FT8

Tu sa ale zastavím, keďže porovnávam FT8 a SSB/CW prevádzku. Pýtam sa sám seba, kam sme sa dostali, keď už nechceme ani počuť druhú stranu – jeden z hlavných dôvodov, prečo sme sa stali rádioamatérmi? Sme naozaj tak zleniveli? Možno je to tvrdé slovo. Trochu sa bránim tým, že rozumiem, že sú medzi nami aj takí, ktorí nemôžu hovoriť alebo majú iné zdravotné problémy, a pre nich je mód ako FT oveľa vhodnejší.

WSJT-X softvér s dekódovanými stanicami
WSJT-X softvér s dekódovanými stanicami

Včera som písal môjmu dobrému kamarátovi Vilimu, že si urobím 300+ krajín na SSB, CW a aj DIGI. Ale DXCC budem považovať za „urobenú“ a potvrdenú len vtedy, keď ju budem mať na SSB a CW, a až potom osobne akceptujem aj moje DIGI spojenia. Inak nie. A tu sa dostávam k tomu najdôležitejšiemu, k môjmu súkromnému názoru, ktorý môže byť dnes zatracovaný a väčšina s ním nebude súhlasiť. Žijeme však v demokratickej spoločnosti a máme slobodu vyjadrovania názorov, ktorú teraz plne využijem. Skúsim to zhrnúť do niekoľkých jednoduchých bodov:

FT8 a jeho úloha v amatérskom rádiu

Kombinované využitie pre DXCC: FT8 a jeho deriváty by mali byť použiteľné pre DXCC iba v kombinácii s doplňujúcim spojením CW alebo SSB s danou DXCC entitou.

Identifikačný kľúč pre softvér: Softvér používaný pre FT módy by mal obsahovať špeciálny kľúč, ktorý by identifikoval operátora a softvér, podobne ako je to už zavedené pre DX-pedície, aby sa zabezpečilo, že nejde o automatizovanú formu softvéru a spojenia. Kľúč by sa vydával podobne ako to funguje pri LOTW.

Účel FT módov: FT módy by mali byť predovšetkým používané na skúmanie propagácie, otvorení, smerov. Nemali by byť módmi, ktoré sú výlučne používané a akceptované na všetky možné diplomy a ocenenia. Jedine v kombinácii s CW a SSB.

V posledných týždňoch sa mi podarilo vytvoriť spojenia na FT8 s DXCC, ktoré nemám ani na SSB, ani na CW, a sledujem týchto operátorov, ale výlučne pracujú iba na FT8. Stali sme sa skutočne takými introvertmi, že sa nám nechce rozprávať alebo učiť telegrafiu? Áno, som rád, že mám tieto spojenia, ale vidím ich povrchne, nemajú pre mňa takú hodnotu ako spojenia na SSB a CW. Keď už vytvorím spojenie s operátorom pomocou iného módu a potom FT8, teší ma to.

Podľa mňa by sme sa mali naozaj zamyslieť nad tým, ako hodnotíme FT spojenia v porovnaní s SSB a CW. Mali by len dopĺňať našu prevádzku na HF pásmach, nie byť jej primárnou časťou. Podľa mňa nie je správne označovať digitálne módy, ako je FT8, za zbytočné a nemali by sme ich používať. Už som si všimol, že spojenie na FT sa dá nadviazať aj vtedy, keď sú podmienky naozaj slabé a SSB/CW by jednoducho neprešli. To je veľká výhoda tohto módu.

Ale ako sa pri tom všetci cítite? Ste naozaj šťastní, že ste vytvorili spojenie s RARE DXCC? Pred pár týždňami som bol na medzinárodnom HAM stretnutí, kde sa jeden operátor chválil, že spravil spojenie s KH5 – Palmyra & Jarvis Island iba s piatimi wattmi. Povedal som si, aký je šikovný a skoro som mu podal ruku. Potom dodal, že to bolo na FT8. Zo strednej Európy, hlavne odkiaľ pochádzam ja, teda OM, ale aj OK, je smer na KH5 jeden z najťažších. Takže akékoľvek spojenie tým smerom je pre nás mimoriadne náročné. Musel som sa veľmi snažiť a aj tak mi trvalo dlho, kým som urobil jedno spojenie na CW a jedno na SSB, oboje s asi 500 W a 3-elementovou smerovkou. FT mód má tú výhodu, že nepotrebujete špičkovú výbavu na takéto spojenia; drôt a QRP naozaj postačujú na spojenie s celým svetom. A to sa mi na tomto móde naozaj páči. Ako píšem, nezatracujem tento mód, len spôsob, akým k nemu pristupujeme. Dokonca by som povedal, že by sa mal výlučne používať iba s QRP výkonmi, ale otázka je, ako to kontrolovať. To sa jednoducho nedá.

PSKreporter webová stránka
PSKreporter webová stránka

Chcem nás všetkých „prebudiť“ a nechcem stratiť možnosť počuť vás, či už váš hlas, alebo to, ako pracujete s CW kľúčom. To má podľa mňa silu. FT mód v tomto naozaj zaostáva. Ak dovolíme, aby FT8 prevalcoval to, čo sme tu budovali a ako sme pracovali celé desaťročia, o pár desiatok rokov bude celá prevádzka iba cez DIGI mód a ľudia si už ani nepovedia dobrý deň, nezasmejú sa, nepovedia si, aké je počasie a akí sú šťastní, že majú manželku/manžela. O toto všetko prídeme.

DXpedície to tiež začínajú preháňať, kde FT mód prevláda nad všetkými ostatnými. Zastávam názor, že áno, DIGI by malo byť súčasťou, ale nie hlavnou. Podľa mňa by sme mali financovať DXpedície iba pod podmienkou, že DIGI môže byť maximálne 1/3 zo všetkých spojení, zvyšok musí byť CW/SSB. DIGI sa stáva, ako už viacerí poukázali, rýchlym zárobkom pre takéto skupiny ľudí, pretože môžu nadviazať veľké množstvo spojení v relatívne krátkom čase aj pri veľmi slabých podmienkach.

Začnime hovoriť nie, aby sme nestratili to, čo už aj tak strácame. Stačí sa pozrieť na cluster, málo SSB a CW spotov a veľa FT. Chceme naozaj dospieť do situácie, keď budeme točiť s VFO a nič na pásmach nebudeme počuť, iba „zvláštne“ zvuky, ktoré náš mozog nevie sám dešifrovať?

Postavme sa k tomu rozumne, používajme aj DIGI módy, veď sú skvelé. Čo sa týka ich platnosti, keďže väčšina je robená automaticky, je „suchá,“ neosobná, môžu sa používať pre diplomy, DXCC, WAS a podobne iba s doplňujúcimi spojeniami na CW/SSB. Ak máš WAS CW alebo SSB a chceš WAS DIGI/FT8, super, môžeš… tu máš krásny diplom. Ak nemáš, tak sa snaž a potom aj ten DIGI diplom bude mať pre teba oveľa väčšiu hodnotu.

Ďakujem.

 

Oliver OM0RX

5 2 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x