Odpoveď na: Petice

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum VKV Petice Odpoveď na: Petice

#11627 Odpoveď

Rozvíjanie znalostí na rádioamatérskych pásmach chce čas. 136kHz nie je RS na 10GHz. Je lepšie poradiť a vysvetliť menej zdantnému kolegovi ako brať koncesiu. Tento koníček má tak široký záber, že vedomosti sa zbierajú celý život.

Navrhovaná povinnosť skúšok z CW pre určité frekvenčné segmenty je rozumný argument. Sú však aj teraz určité frekvencie, okolo ktorých sa grupujú začiatočníci a rozvíjajú si tak svoje schopnosti.

Podľa návrhu SZR by sa nové skúšky však týkali ohromného mnžstva ľudí. SZR totiž navrhuje presunutie tried C, B a A do novej triedy A. Súčasní operátori triedy D by podľa ich návrhu mali byť presunutí do dočasnej triedy N1.

Citujem: “Podmienkou pre získanie triedy A bude 1 rok prevádzky v triede N a nadviazanie minimálne 500 spojení (okrem miestnych FM spojení a spojení cez prevádzače).” Logicky z toho vyplýva, že postup z D je po trase N1 -> skúšky -> N -> rok prevádzky plus 500 spojení -> skúšky -> A.

Že trebárs niektorí D-čkari majú koncesiu aj dvadsať rokov a nadviazaných tisíce spojení, tento návrh nezohľadňuje. V tomto ohľade návrh SZR nie je dopracovaný a žiadal by si minimálne doplnenie, že bude akceptovaná prax a nadviazané spojenia v triede D pre skúšky na triedu A.

Keďže však za posledné dva-tri roky nepribudli desiatky či stovky operátorov triedy D, väčšina D-čkarov má (podľa môjho názoru) dostatonú kvalifikáciu na prechod do triedy A.

Návrh SZR nájdete na http://www.c-a-v.com/content.php?article.586