Odpoveď na: Problem pri stavbe prijimaca

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Technika Problem pri stavbe prijimaca Odpoveď na: Problem pri stavbe prijimaca

#11816 Odpoveď

Konvertor sa pochopiteľne dá spraviť. Postačil by snáď jednoduchší zmiešavač s druhohým MOSFET-om, kde by sa do g1 privádzal signál od predzosilňovača a do g2 oscilátorový signál. Do drainu by sa dal ladený obvod na cca.100MHz a cez jeden závit by sa privádzal signál do rádia.

Má to však ten háčik, že rozhlas používa tzv. WFM, alebo širokú FM so zdvihom cca.300kHz, kým na rádioamatérskych pásmach sa používa FM-N, úzka FM so zdvihom 15kHz a menej. Komunikačné RX-y s rozhlasovým rozsahom mávajú možnosť prepnutia šírky pásma. S bežným prijímačom to bude fungovať len veľmi slabo, takmer nijako.

Daný RX je vhodný na príjem SSB a CW signálov, je to tzv. priamozmiešavajúci prijímač. Pri veľmi presnom naladení sa dá počúvať aj AM. Nie je však vhodný na príjem FM signálov.

Ak by som staval ja CW/SSB RX na 2m, použil by som VXO s násobičom, čím by som získal prijateľnú stabilitu osc.signálu (stabilita čistého LC obvodu na 144MHz nebude určite dostatočná). Zmiešavač aj NF obvody sú životaschopné. Predzosilňovač s BF988, ale v inom zapojení.