Odpoveď na: DMR pre zaačiatočníkov

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Veľmi krátke vlny DMR pre zaačiatočníkov Odpoveď na: DMR pre zaačiatočníkov

#14563 Odpoveď

om1aeg
Účastník (Participant)

Noro, 2.12. si prvy krat dokazal naprogramovat radio mojim instatnym settingom lebo s inym ti to neslo a 14.12. rozdavas rozumy zaciatocnikom? Bravo. Venujem sa tomu pol roka a este stale sa ucim a radsej dam odkaz na stranky kde je to popisane lepsie a od skusenejsieho, ako davat rady kde som si nie uplne isty.

Zóny predstavujú usporiadanie kanálov, ktoré sú v súčasnosti zriadené a pomenované podľa prevádzačov, ktoré podporujú. Vo všeobecnosti existuje jeden prevádzač na jednu zónu.

Zalezi kto si to ako nastavi, ked uz davas rady, daj aj pre ktory cps… V mojom setingu je v jednej zone viacero RPT a dokonca aj direkty, nemam to pomenovane podla RPT ale podla oblasti…

Skontrolujte si LED-ku na rádiu kým začnete prvý krát volať. Ak svieti na zeleno, rpt je v súčasnosti aktívny aspoň na jednej TG. Kanálovým voličom zistíte kde, aby ste neprerušili prebiehajúce QSO.

Frekvencia moze byt obsadena aj inym druhom prevadzky ako DMR, napriklad FM, D*, C4FM, FM CW ID, takze v tom pripade kanalovym volicom zistis… Z 5 ks DMR RPT v OM nie je ani jeden cisto DMR, vsetky bezia v kombinovanom rezime. Ale vo vseobecnosti je rada dobra, nevysielaj, pokial nevies ci mozes.

Neviem preco riesis len celosvetovu prevadzku a ignorujes to, na co su DMR prevadzkovane a co na nich bezi >90% casu a to je narodna (pripadne OM a OK) prevdzka. DMR ma byt na prenos informacii, nie je primarne urcena pre nadvazovanie WW spojeni, na to mame ine druhy prevadzky a aj viac vhodnejsich pasiem. Nadvazovat WW spojenia nikto nikomu nebrani, ale informovat len o tom co je pre teba zaujimave ale pre vacsinu maximalne na vyskusanie? A s nadpisom „DMR pre zaačiatočníkov“ ? Ak by si chapal pojmu „linka na vyziadanie“ a jeho aplikacii pre ine ako „trvale linky“ v suvislosti s WW, tak by si vedel, ze rada „OM1XYZ počúva celosvetovú anglickú TG“ je v praxi velmi malo pravdepodobna na OM prevadzacoch… Trafit sa do 10 min. okna kedy je po nahodeni inym OM1xxx nejakej „linky na vyziadanie“ taka moznost naskytne chce davku trpezlivosti.

Neprinalezi informovat zaciatocnikov niekomu, kto vidi aj za oponu? Kto vie preco a ktore TG su fixne, ake su moznosti Brandmaisteru, sysopa, hardvéru? Pekne spracovane zalezitosti su na strankach mhz.sk, hamradio.cz. Nemali by byt v radach pre zaciatocnikov prave tieto stranky?