Odpoveď na: Zvolávací kanál na DMR

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Veľmi krátke vlny Zvolávací kanál na DMR Odpoveď na: Zvolávací kanál na DMR

#14971 Odpoveď

Anonymný

Ahoj Tóno.

Zámerne som navrhol TG2311 a nie 231 – aj kvôli ohľaduplnosti voči OK staniciam. Keď sa vysiela na 2311, komunikácia prebieha len na OM prevádzačoch, ale keď na 231, tak aj na OK. Vysielaním pod TG231 by zbytočne dochádzalo k horšej priepustnosti celého TS1, teda aj TG230, kde komunikuje hádam najväčšia časť OK staníc.

Čo sa týka uloženia viacerých TG do RX listu jedného RPT, má to svoju výhodu, ale aj veľkú nevýhodu. Výhodou je, že počujeme výrazne viac spojení, ale nevýhodou je, že pokiaľ sa práve nepozeráme na displej stanice, nevieme na akej TG dával niekto výzvu. A potom sa „naháňame“ po rôznych TG, až sa nájdeme, resp. skôr nenájdeme, pretože to medzitým protistanica vzdala.

Uvádzaš, že OK nemá dohodnutú národnú TG, ale podľa mojich vedomostí má, a je ňou 2301, viď https://mhz.sk/dmr/ , kde je napr. uvedené, že citujem: “TS1 TG2301: skupina českých prevádzačov, TS1 TG2302: skupina moravských prevádzačov, TS1 TG2311: skupina slovenských prevádzačov.“

Ideálny stav by bol podľa môjho názoru taký, keby aj OK stanice prednostne využívali namiesto TG230, radšej TG2301, čo by bolo najohľaduplnejšie a čím by sa dosiahla väčšia priepustnosť siete. Pokiaľ by však OK stanice chceli vysielať na OK aj OM zároveň, použili by TG230. A tak isto, ak by OM stanice chceli vysielať na OM+OK zároveň, použili by TG231.

Codeplugy od Teba sú vynikajúcou pomôckou a veľká vďaka za ne. Ale od toho sme rádioamatéri, že by sme sa trochu mali učiť aj sami si údaje doplniť, zmeniť, upraviť a prispôsobiť na svoje potreby. Ja stále používam ako základ Tvoj codeplug, ale už som ho niekoľko desiatok krát doplnil, rozšíril, pozmenil a teraz má asi dvojnásobok pôvodných údajov a neustále sa vyvíja.