Re:Rádioamatérstvo ako koníček

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Iné Radioamaterske skusky v Kosiciach? Re:Rádioamatérstvo ako koníček

#13768 Odpoveď

Anonymný

Pozdravujem ťa Janči,

To že sa skúšky poväčšine konajú len v Bratislave mne osobne až tak neprekáža a rozhodne ma to kedysi neodrádzalo od absolvovania skúšok, veď sa to predsa nerobí každý polrok. Ale čo si tak matne pamätám, tak z času na čas sa robili kedysi skúšky tuším aj na stretnutí v Tatrách (?) No darmo, ak sa prihlási 10 ľudí a z toho je 8 z BA alebo zo západného Slovenska, tak sa to neoplatí robiť inde a to som asi tie čísla aj trošku prestrelil (?)

Musím ale s tebou súhlasiť a ja mám podobný pocit, že je na pásmach stále menej mladých resp. nových HAM-s, ale podľa jedného článku v tohtoročnom Rádiožurnále to vraj nie je pravda, tak neviem asi všetci chodia iba DIGI módy, lebo nikde inde ich nepočuť (?)

Byť v dnešnej dobe rádioamatér nie je totiž vôbec jednoduché. Okrem toho že je to aj finančne náročný koníček, tak je tu aj veľa ďalších faktorov. Mladí ľudia sa dnes koncentrujú poväčšine do miest kde nachádzajú prácu, ale mestá sú zamorené rádiovým smogom (rušenia) a pomaly nie je kam ani umiestniť (natiahnuť) anténu, tak aby to niekomu neprekážalo. Ďalšia vec je dramatický pokles skutočných funkčných rádioklubov najmä v menších mestách, kde by si mladý človek mohol príjsť pozrieť a možno aj vyskúšať nejakú prevádzku pod dohľadom skúseného operátora. Ak aj nejaké funkčné kluby sú, tak sú výrazne finančne poddimenzované. Kto z dnešných mladých ľudí si iba tak za pár tisíc euro kúpi transceiver, napájací zdroj, anténu, anténny tuner aby vyskúšal, či ho to bude vôbec baviť ? Mladí si dneska radšej kúpia smartphone a debatia sa cez pol zemegule na Skype. Na tento náš koníček musí mať človek naozaj veľkú chuť a motiváciu. Ak pred neho len hodíme kopec kníh, študíjneho materiálu a povieme mu: “Toto všetko sa musíš naučiť !”, tak poväčšinou v panike utečie.

Ďalší problém sú všade chýbajúce finančné zdroje, ktoré sa premietajú aj do nefunkčnej HAM infraštruktúry, to sa týka najmä VKV pásma. Zatiaľ čo okolité krajiny si inštalujú po kopcoch rôzne technické výstrelky (APRS, D-STAR atď.), tak u nás sa s nadľudským úsilím snažíme udržať pri živote aspoň staré, 15-20 ročné 2m prevádzače. Potom to navodzuje pocit, že v danej oblasti hádam ani nie je žiaden HAM, lebo zapnem handheld, alebo mobilku v aute, dám výzvu a nasleduje ticho ako v hrobe.

Poviem ti to ako to konkrétne vidím ja z môjho QTH tu v Banskej Bystrici (JN98nr):

– Na VKV (FM) zdochol pes ! Z 2m prevádzačov počujeme iba U-čko z Krížavy a R-ko z Kráľovej Holi, ale do nich sa nedostaneme. R-ko je hluché ako peň a modulačne ho nepretlačím ani na 100W a na príjem ide S4 a v ťažkom šume. U-čko síce počuť lepšie, ale iba ak momentálne nejde maďarský HG9RVA, ktorý tu má zhruba rovnaký signál. Neďaleký 70cm zvolenský prevádzač (OM0OUZ) u nás v BB takmer ani nepočuť, nie sa do neho ešte dokričať.
– Na VKV (SSB) je to z domu tiež passé, lebo okolo Banskej Bystrice máš hradbu hôr a tak len ak je nejaká sporadika (minule, náhodou cez contest: DF60JFA). Takže jedine si nabaliť batoh a vybrať sa na nejaký ten okolitý kopec, ale vyberať treba staroslivo, lebo dneska sú už všade antény množstva iných komerčných operátorov.
– Na KV som nejako horko-ťažko natiahol zo 6. poschodia paneláku Invertované-V, ale rušenia na 80m tam mám permanentne okolo S7-9. Takže vymetám len OM/OK kontesty a občas niečo po strednej Európe, lebo zvyšok sveta nepočujem.

Keby ma to celé tak veľmi nebavilo, tak to už dávno zalomím a nevrážam do toho kopec peňazí (hi)

Dušan (39 r.)
Banská Bystrica
OM7AGF