Re:Re: Icom

#13328 Odpoveď

om1ci
Člen

@rio wrote:

Prepojenie medzi PC a TRX je funkčné ale len na posielanie a prijímanie audio signálu, ovládanie TRX cez PC nefunguje. Tak som rezignoval, a digi nechodím. Krabička aj s káblami je v šufliku zapadnutá prachom. Iny program som neskúšal a ani prevodník USB/RS232. Možno za odskúšanie by to stalo, lebo aj digi prevádzka má svoje čaro….

Ahoj,
prepojenie medzi PC a TRX na digi módy spočíva v dvoch veciach , ako aj Ty píšeš.
prenos modulácie z PC do TRX…na vysielanie
prenos nf signálu z TRX do PC ….na príjem
toto sa jednoducho vyrieši prepojením tieneným káblikom, prípadne s galvanickým oddelením trafáčikmi s určitým pomerom vinutia, alebo ak je to trafo 1:1 tak sa použije odporový delič, lebo TRX dáva zvyčajne väčšiu úroveň ako potrebuje vstup zvukovej karty v PC a takisto modulačný vstup na TRX potrebuje menšiu úroveň signálu ako dáva výstup zvukovky v PC.
…Toto Ti ide v poriadku ako píšeš.

Druhá vec na najjednoduchšie používanie digi módov je prenos signálu PTT z PC do TRX. Ak je na PC sériový alebo paralelný port a digi program je možné nakonfigurovať na posielanie PTT na niektorý pin z týchto portov, stačí jeden tranzistor, resp. pri galvanickom oddelení optočlen a privedenie PTT signálu do TRX.

Ak chceš elegantnejšie riešenie aj s ovládaním TRX, načítavanie frekvencie do denníka, prelaďovanie TRX, prepínanie modov, …atď..využíva sa CAT. Tu je možné aj posielanie PTT signálu prostredníctvom CAT komandu.

Tu potrebuješ prenos medzi TRX a PC RX data a TX data.
Ak je na PC sériový port (RS232) sú to piny 2, 3, a pin 5 ako GND.
Pri USB je to analogické, akurát pribudne prevodník z USB na RS232
V PC vytvoríš soft driverom pre konkrétny prevodník virtuálny sérioový port..a dalej sa už pokračuje (v konfigurácii digi programu) akoby tam bol klasický ozajstny port RS232.

Treba nastaviť parametre prenosu, zhodne v TRX a v digi programe.
Ak to neide skúsiť iný digi program, alebo jednoduchý terminálový program na komunikáciu, kde si zvyčajne môžeš zapnúť aj logovanie prenosu na obrazovku, resp. do súboru a tam si pozrieť ake komany idú, či soft pošle čo treba, či TRX odpovie, alebo naopak, či TRX posiela a PC neodpovedá, alebo neide vôbec nič….a tak podobne…

Napísal som toto v rýchlosti ráno medzi kávou a cigaretou, tak je to také neohrabané, ale snáď trochu pomôže.

73 Jozef