Come fare esami radioamatori?

Na a, per poter trasmettere su bande radioamatoriali è necessario prima superare le prove, organizzato da TUSR. Podľa praxe a preukázaných znalostí sú operátori amatérskych vysielacích staníc rozdelení do štyroch tried – UN, B, C, D. Iba adepti na triedu D nerobia skúšku z telegrafie, tí majú možnosť vysielať potom na pásmach od 144MHz po 276GHz výkonom 100W. “Céčkarimajú taktiež povolený maximálny výkon 100W, ale môžu pracovať aj na štyroch KV pásmach. “Béčkarimajú taktiež povolený maximálny výkon 300W a už všetky KV pásma. “Áčkari”, najvyššia trieda, majú povolený maximálny výkon 750W….

Ak Vás zaujíma rádioamatérske vysielanie, poďme sa teda pozrieť na to, čo je potrebné pre to, aby ste sa stali držiteľmi rozhodnutia o povolení….
V prvom rade musíte mať aspoň predstavu, ako vyzerá prevádzka na rádioamatérskych pásmach, aké možnosti Vám jednotlivé pásma ponúkajú (QSO s okolitými stanicami, DX-ing, contesting, netradičné druhy prevádzkynapr.satelity, EME, mikrovlnné spojenia na niekoľko stoviek metrov)… Určite totiž nemá zmysel investovať čas, námahu a peniaze do niečoho, čo Vás prestane o chvíľu baviť.

Možno ale už ste infikovanýbacilom éteru” – a bez vysielačky nedokážete žiť. V tom prípade stojí za to nad tým porozmýšľať a vybrať si triedu, ktorá by Vám najlepšie vyhovovala. Ak ešte nie ste aktívnym rádioamatérom, v tom prípade môžete uvažovať len nad triedami D a C, vyššie je možné získať až po urobení požadovaného počtu spojení.

Na skúšky sa prihlasuje písomne, napríklad aj týmto formulárom ŽIADOSŤ. Po vyplnení a odoslaní nastáva obdobie, keď sa treba začať pripravovať na skúšky z predpisov, prevádzky a techniky. Podrobnejšie okruhy otázok nájdete na stránke TÚ SR http://www.teleoff.gov.sk spolu s odpoveďami na niektoré otázky. Odporúčam ale aj knihuPožadavky ke zkouškám operátoru amatérskych rádiových stanicod Ing.Jaroslava Kadlčáka OK1BB a Ing.Miloša Prosteckého OK1MP, ktorá pomôže po technickej a prevádzkovej stránke. Okrem toho je možné zúčastniť sa niektorého rádioamatérskeho kurzu.

Dva týždne pred začiatkom skúšok dostanete pozvánku. Skúšky sa zvyčajne konajú v Bratislave, niekedy aj inde (záleží na počte uchádzačov a organizátoroch).

Ešte spomeniem, že Vás to bude stáť minimálne 500,-Sk, skôr ale 700,-Sk (ak ich úspešne zvládnete a chcete dostať značku). Samozrejme mimobratislavský záujemcovia o skúšky si musia zakalkulovať aj cenu dopravy.

0 0 voci
Valutazione dell'articolo
Impostare
Imposta avvisi
ospite
0 Commenti
Feedback inserito
Visualizza tutti i commenti
0
Saremo felici per i tuoi commenti, Per favore, commento!X