perseidia 2023

La pioggia di meteoriti delle Perseidi è un fenomeno naturale, che ogni anno incanta gli osservatori del cielo di tutto il mondo. Questo fenomeno ha luogo, keď Zem prechádza oblakom drobných prachových častíc z kométy Swift-Tuttle. V dôsledku tohto stretnutia vznikajú jasné a krátke záblesky svetla na nočnej oblohe.

Dispersione meteorica

ICOM IC-706MKIIg
ICOM IC-706MKIIg

Perseidy patria medzi rádioamatérsky najobľúbenejšie mateorické roje pre meteor scatter spojenia. Oltre alle ottime proprietà, che determinano la loro riflettività (poche piccole parti, veľká výdatnosť a rýchlosť pohybu častíc roja). Súčasne sú obľúbené vďaka priaznivej ročnej dobe aj meteor scatter expedíciami.

Meteor scatter spojenia sú špeciálne typy rádiových spojení na VKV bande. Tieto spojenia využívajú meteorické záblesky ako prostriedok na prenos rádiových signálov. Keď malé častice prachu a kameňov vo vesmíre, cosiddetto. meteory, vstúpia do zemskej atmosféry, vytvárajú ionizovaný chvost, ktorý môže krátko odrážať rádiové vlny.

V tom okamihu, keď meteor preletí cez dráhu spojenia medzi dvoma rádiovými stanicami, vyslané signály sa odrážajú od ionizovaných častíc a môžu dosiahnuť druhú stanicu. To umožňuje vytvoriť krátkodobé, ale rýchle a intenzívne spojenia na veľmi vzdialené vzdialenosti, ktoré by inak boli ťažko dosiahnuteľné.

Meteor scatter spojenia tiež prispievajú k výskumu ionosféry a meteorov, čo môže poskytnúť cenné informácie o vrstvách atmosféry a priestore vo vesmíre.

perseidia 2023 – Data

Antenna Yagi per VHF
Antenna Yagi per VHF

Perseidy sú zvyčajne aktívne medzi 17. júlom a 24. in agosto, s ich vrcholom aktivity okolo 13. augusta 2023. In alcuni anni è stato osservato anche un massimo secondario con un intervallo di alcune ore (per esempio nell'anno 2008 era il divario tra i massimi 20 ore). Il numero di rimbalzi cambia ogni anno, spesso ce ne sono più di 80, alcuni anni raggiunge un valore di 200. Ogni anno durante le Perseidi sono attive un gran numero di stazioni da tutta Europa. I tempi più indicati per i collegamenti in direzione SW-NE 07-12 UTC, in direzione V-Z 12-20 UTC a JV-SZ 20-02.

Vizuálne pozorovanie meteorického roja

Pozorovanie Perseíd môže byť pôsobivým zážitkom pre astronómov aj amatérskych pozorovateľov. Odporúča sa nájsť tmavé miesto ďaleko od mestského svetla, aby bolo možné lepšie pozorovať ich záblesky. Teplejšie letné noci robia z pozorovania ešte príjemnejší zážitok.

Je dôležité si uvedomiť, že pozorovanie meteorických rojov nevyžaduje žiadne špeciálne vybavenie. Stačí iba vhodné oblečenie a trpezlivosť. Perseidy môžu poskytnúť vzrušujúci pohľad na oblohu, ktorý nám pripomína krásu a tajomstvo vesmíru. Preto nezmeškajte túto jedinečnú príležitosť a choďte sa pozrieť na toto fascinujúce divadlo na nočnej oblohe!

0 0 voci
Valutazione dell'articolo
Impostare
Imposta avvisi
ospite
0 Commenti
Feedback inserito
Visualizza tutti i commenti
0
Saremo felici per i tuoi commenti, Per favore, commento!X