PMR 1/1

L'iniziativa PMR in montagna ha il compito di aumentare la sicurezza dei turisti, specialmente quelli, che si spostano in zone montuose. Navrhujú prideliť špecifickú frekvenciu pre PMR rádiostanice na núdzovú komunikáciu v prípade potreby.

Turistom odporúčame využívať PMR rádiostanice na udržanie spojenia s ich skupinou či ostatnými návštevníkmi. Táto jednoduchá forma komunikácie môže byť záchranným lanom v núdzi, a to dokonca aj v oblastiach s obmedzeným mobilným signálom.

Zabezpečte si spoľahlivý spôsob komunikácie na horách prostredníctvom PMR a uistite sa, že ste v kontakte s ostatnými v prípade, že by ste potrebovali pomoc alebo rýchlu reakciu. Takto ho predstavuje Rudo OM8ATS:

Prečo vznikol projekt PMR 1/1

PMR 1/1 nevzniklo len tak náhodou. Mohli by sme ho nazvať ako pokračovanie niečoho, čo tu už niekedy bolo a fungovalo. Prakticky to isté (núdzový kanál) sa niekedy používal aj v občianskom pásme CB (27 MHz). U nás v Košiciach to monitorovala aj polícia. Per un anno 2001 sa k CB pásmu pridalo aj PMR, ale núdzový kanál sa už neprevzal. Škoda. V polovici septembra 2019 sme sa teda rozhodli znova zaviesť núdzový kanál. Po rôznych úvahách o jeho vhodnosti sme vybrali „kanál 1, subtón 1“ alebo skrátene označenie PMR 1/1.

Byť v horách a mať možnosť komunikovať s rodinou či inými turistami môže byť nie len fajn ale aj prospešné. Môžete komunikovať s rodinou a máte prehľad kto kde odbočil, či sa nestratil alebo prečo zaostal za skupinou.

Môžete si vymieňať informácie s inými turistami ako napr.: aký je terén, čo videli cestou, kam sa chystajú alebo kde boli (dobré tipy na ďalšie túry) alebo vedia informovať o blížiacej sa hrozbe napr. búrkový mrak. Rovnako tak viete ľuďom pomôcť ak sa nachádzate v ich blízkosti – niekedy im len dôjde voda alebo stratili sily a potrebujú doplniť energiu jedlom.

Tieto benefity vám neposkytne mobilný telefón, pretože nemáte na ľudí z okolia kontakt, mobilom neviete informovať o blížiacej sa hrozbe ďalších turistov vo vašom okolí. V neposlednom rade je to ďaleko príjemnejšia a rýchlejšia komunikácia ako neustále vytáčať mobilné číslo a to zadarmo, bez mesačných poplatkov a funguje aj v miestach bez pokrytia mobilného operátora.

Bezpečnosť zvyšujete už len tým, že máte kontakt s ľuďmi v okolí. Aj vysielaním informácie o blížiacej sa hrozbe informujete ostatných – toto vám mobilný telefón neumožní.

Prečo PMR446

Pásmo PMR 446 MHz je od roku 2001 k dispozícii širokej verejnosti a úplne zadarmo
– nepotrebujete žiadne povolenia
– nejde o jednoúčelové zariadenie – využijete to kdekoľvek
– rádiostanice sú rozmerovo malé a ľahké
– finančne nenáročné ( od 40eur / 2ks )
– dostupné takmer v každom väčšom elektre
– signál sa v horskom prostredí veľmi dobre šíri
– k dispozícií je 16 voľných kanálov, z toho hneď prvý navrhujeme pre núdzovú komunikáciu.

Il gruppo, že sa jedná o takto dostupné zariadenia, nie je nič čo by bolo bližšie širokej verejnosti. Preto stačí už len jedno – používať to.

Kto v horách PMR počúva?

Sú to hlavne turisti, ktorí si naladia kanál 1 sottotono 1, alebo komunikujú na iných kanáloch. Ich množstvo určuje kvalitu siete. Ich množstvo tiež rozhoduje aj o tom, či projekt podporia aj iní významní podporovatelia – poskytovatelia služieb. Musí byť totiž pre koho.

Dôležitým prvkom v horskom prostredí sú vysokohorské chaty. V tomto projekte sa snažíme zapojiť aj tieto významné body, pretože sú to miesta, kde turisti nájdu oporu aj v čase, kedy už bežných turistov v horách niet. Je to napr. v čase zlého počasia alebo neskorých nočných hodín. Aj v takýchto podmienkach sa môžu turisti ocitnúť. Môžu byť vyčerpaní, stratení, precenia svoje sily, stane sa im úraz či náhle ich prekvapí zlé počasie. V takom prípade môže byť kontakt s chatou veľmi užitočný.

VENUJTE POZORNOSŤ !

Niektoré chaty sa už rozhodli podporiť tento projekt, nie je ale v ich silách stavať sa do role záchranných zložiek a už vôbec nie poskytovať službu 24 hodín denne či niečo garantovať. Neumožňujú im to ich kapacity a vyťaženosť v sezóne. Napriek tomu im na zdraví a bezpečí turistov záleží, sú ochotní do toho investovať svoj čas, energiu a peniaze.

Aktuálne oslovené chaty:

Horský hotel Popradské pleso – výborná komunikácia a prísľub zriadenia monitorovacej stanice už čoskoro, informovanie turistov formou letákov na chate. Aktualizované informácie nájdete na Facebook-ovej stránke a tiež tu.

Chata pri Zelenom plese – prisľúbené monitorovacie zariadenie po plánovanej rekonštrukcii. Zatiaľ informovanie formou letákov. Aktualizácia informácií tu aj na FB.

Téryho chata – aktuálne informovanie letákmi, vyčlenenie monitorovacieho zariadenia je ešte na debatu.

PMR 1/1 je tiež monitorovaný v týchto mestách a to verejnosťou v čase ich voľna:
– Košice
– Prešov

Ako si nastaviť rádiostanicu PMR

Ako si nastaviť rádiostanicu PMR
Ako si nastaviť rádiostanicu PMR

Prečo kanál 1 a subtón 1

Vezmem to od konca a najprv vysvetlím prečo subtón. Túto otázku dostávame od ľudí pomerne často a verte, že sme použitie subtónu dlho zvažovali.

Subtón je v rádiostanici akýsi filter, ktorý rozhoduje o tom, kedy sa z reproduktora ozve hlas protistanice. Ten hlas protistanice sa ozve len vtedy, ak účastníci komunikácie majú subtón nastavený rovnako. Pretože subtónov je štandardne 121, máte tak v podstate 121 možností ako sa ako vyhnúť nežiadúcemu rušeniu z rôznych elektrických zariadení alebo tiež nežiadúcej komunikáciu.
Dieci, kto si subtón nastaví na hodnotu „0“, má subtón (filter) vypnutý a počuje každú komunikáciu na zvolenom kanály.

Pretože chceme do projektu zapojiť aj rôzne monitorovacie stanice, nechceme aby boli rušené nežiadúcou komunikáciou alebo náhodným rušením z elektronických zariadení. Logicky sme zvolili teda použitie subtónu.

Prečo subtón 1. Zistili sme totiž, že rôzni výrobcovia rádiostaníc majú rôzne zoradené hodnoty subtónov, ale jednotka subtón je zachovaná a zhoduje sa. Prislúcha jej hodnota 67Hz – napr. výrobca Sencor označuje na displeji subtón 1 Nuova terra DXCC - St.Barthelemy CTCSS s hodnotou 67Hz.

Ak by sme navrhli subtón povedzme 7, nevedeli by sme takéto označenie plošne použiť, pretože 7 subtón u jedného výrobcu by sa nemusel zhodovať s 7 subtónom u iného výrobcu. Keďže by nedošlo k úplnej zhodne tónov, účastníci by sa jednoducho nepočuli.

Kanál 1 bol už k subtónu 1 pridružený automaticky, a veríme že dve jednotky sa budú ľahko pamätať.

Chcete sa dozvedieť viac alebo PMR 1/1 podporiť? Navštívte https://www.pmr11.sk

5 2 voci
Valutazione dell'articolo
Impostare
Imposta avvisi
ospite
1 Commento
Il più vecchio
L'ultimo I più votati
Feedback inserito
Visualizza tutti i commenti
strumento-N
strumento-N
3 mesi fa

Ako emergency kanál sa na PMR zamýšľal CH7 (non lo so, či to tak nebolo dokonca uvedené v starých VP). Mohutným jeho <sarcasm>využívaním</sarcasm> sa stal obľúbeným kanálom pre pokusy o diaľkové spojenia.
Taktiež CH1 je prvé a často jediné čo naladia, lepšie povedané nenaladia hrajúce sa džamóre. Je to v podstate ďalší dôvod, prečo sa diaľková zvolávačka PMRkárov presunula na CH7.
Toto nemdopadne dobre.

1
0
Saremo felici per i tuoi commenti, Per favore, commento!X