Svetový deň rádioamatérov 2023

Každý rok 18. apríla sa rádioamatéri na celom svete ozývajú v éteri, aby oslávili Svetový deň rádioamatérov. V tento deň v roku 1925 vznikla v Paríži Medzinárodná rádioamatérska únia. Amatérske rádio, inak nazývané aj HAM rádio, je druh rádiokomunikačnej služby, slúžiaci na účely sebavzdelávania, vzájomnej komunikácie a technického štúdia amatérov, ktorí sú oprávnenými osobami so záujmom o rádiotechniku výhradne z osobného záujmu a bez finančného prospechu. Je to záľuba, ušľachtilá činnosť, ktorá zvyčajne postihne človeka na celý život.

IARU oznamuje, že témou Svetového dňa rádioamatérstva 18. apríla 2023 bude Bezpečnosť ľudí pre všetkých, HS4A. Po prvý raz sa Trustový fond OSN pre ľudskú bezpečnosť a Svetová akadémia umenia a vedy stávajú partnermi IARU v kampani, ktorej cieľom je zdôrazniť úlohu, ktorú amatérske rádio zohráva pri riešení najnaliehavejších potrieb sveta.

ZL4YL
ZL4YL

Ľudská bezpečnosť meria bezpečnosť na úrovni jednotlivca. Koncepcia, ktorú prvýkrát predstavila OSN v roku 1994, identifikuje sedem vzájomne prepojených dimenzií bezpečnosti, ktoré sú nevyhnutné pre blahobyt jednotlivca: ekonomickú, potravinovú, zdravotnú, environmentálnu, osobnú, komunitnú a politickú.

Partneri sú presvedčení, že amatérske rádio má jedinečnú pozíciu na riešenie bezpečnostných výziev zameraných na ľudí a špecifických súvislostí prostredníctvom podpory technických znalostí, praktických zručností, inovatívnych technológií a zavádzania záložných systémov na úrovni komunity, ktoré možno použiť v čase núdze. Pandémie, klimatické zmeny, prírodné katastrofy a ozbrojené konflikty na viacerých kontinentoch ohrozujú našu bezpečnosť a nerešpektujú žiadne hranice. Amatérske rádio opakovane preukázalo svoju schopnosť riešiť potreby ľudskej bezpečnosti. Je to skutočne globálne komunikačné médium, ktoré zahŕňa približne tri milióny rádioamatérskych nadšencov spájajúcich komunity a národy celého sveta.

Elecraft KX2
Elecraft KX2

IARU, federácia národných rádioamatérskych spoločností z viac ako 150 krajín sveta, je globálnym obhajcom rádioamatérstva prostredníctvom svojho sektorového členstva v Medzinárodnej telekomunikačnej únii, agentúre OSN, a ďalších aktivitách. Pri príležitosti Svetového dňa rádioamatérstva IARU a jej členské spoločnosti uskutočnia špeciálne dvojtýždňové podujatie v éteri 11. – 25. apríla. Špeciálne stanice podujatia budú pracovať z celého sveta a nadviažu obojsmerné rádiové spojenia, aby upozornili na kampaň HS4A.

3 2 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x