Free Contest logging software : N1MM Logger

Autorom veľmi pekného článku o zaujímavom kontestovom denníku je Tibor OM5NU, za čo mu patrí naša vďaka, že bol ochotný sa s nami podeliť o informácie prostredníctvom CQ.sk. Ďakujeme!

Na internetovej stránke www.n1mm.com je uverejnený free kontestový denník pre WIN. Inštalácia je trošku komplikovanejšia ako je obvyklé, ale je k nej uverejnený podrobný návod a dá sa zvládnuť bez komplikácií. Denník podporuje všetky hlavné KV, ale aj VKV kontesty (aj s možnosťou použitia transvertorov), čo je výhoda, lebo sa netreba učiť ovládať dva programy (obsiahly zoznam podporovaných kontestov je v dokumentácii).

Okno N1MM Logger-u Samozrejmosťou je podpora CW kľúčovania, RTTY (cez MMTTY), PSK31, PSK63, makrá pre všetky druhy prevádzky (aj pre SSB). Umožňuje aj nahrávanie časti alebo aj celého kontestu (cca 1GB na 24hodín – 40-50MB na hodinu). Spojenia ukladá do databázových súborov typu MDB.

Príklad konfigurácie okien od CT1AOZ
 

Príklad konfigurácie okien od N7OR

Môže sa použiť aj ako hlavý denník, ale pre stručnosť jednotlivých údajov to bude asi len ako jedna z možností (je to kontestový denník) alebo pre DX expedície. Zvládne plné ovládanie väčšiny transceivrov, prepínanie antén – aj viacerých na jedno pásmo, viacpásmové… podľa konfigurácie (rotátory zatiaľ neovláda, ale je prísľub v blízkej budúcnosti). Taktiež pripojenie na paket aj telnet. Dobrou pomôckou je aj bandmapa pre každé VFO zvlášť , do ktorej sa automaticky zapisujú urobené QSO v režime S&P a aj z clustra. Podporuje aj dva TCVR, dva monitory export do formátu Cabrillo a export/import do/z ADIF. Plus veľa, veľa ďalších funkcií dobre znánych z iných kontestových logov. Ovládanie rádio, PTT, CW cez porty COM, LPT alebo USB…

Najzaujímavejšia je asi možnosť zmeny rozmerov a umiestnenia jednotlivých okien podľa vlastného uváženia. Tiež je možné mať rôzne rozloženia pre klasické kontesty a iné pre DIGI (rôzne príklady sú v manuáli).

Príklad konfigurácie okien od N1MM

Program má perfektne spracovaný manuál (312 strán) kde sú podrobné popisy všetkých funkcií a aj prepojení. To je v skratke asi tak všetko. Ostatné funkcie a podrobný popis sú v už spomínanom manuáli alebo na nete v mail liste.

Prajem veľa pekných spojení s N1MM Loggerom.

73! Tibor OM5NU

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x