Program Beam DX

Beam DX je malý voľne šíriteľný program od Gabriela F6DQM na rýchle určenie azimutu, prípadne automatického natočenia antény na zvolenú lokalitu. Podporuje tieto typy interfaceov k rotátorom: PourSat, FODTrack, EA4TX, GS232 a EasyComm. Nikde som sa nedočítal o požiadavkách na počítač, vzhľadom k jednoduchosti je pravdepodobné, že bude fungovať aj na 486-ke s W95 a novším.

Inštalácia spočíva v extrahovaní deviatich súborov zo ZIP súboru. Na disku Vám ubudne asi 570 kB miesta. Pri prvom spustení sa najprv spustí inicializačné okno, v ktorom si nadefinujete vlastné parametre: lokátor QTH a druh použitého interfaceu. V súčasnej verzii s Vami Beam DX dokáže komunikovať francúzsky a anglicky.
Inicializácia Beam DX Ovládanie programu je veľmi jednoduché a intuitívne. V ľavej časti obrazovky sa zadáva miesto, kam chcete otočiť anténu. Zadať je možné lokátor, zemepisné súradnice (v dekadickom tvare), alebo vybrať DXCC zem zo zoznamu. Okrem toho má užívateľ možnosť vytvoriť si tri vlastné zoznamy. Môžete do nich nadefinovať napríklad svojich priateľov na VKV, okresy a pod. Ich vytvorenie a úprava však nie je možná priamo z programu, je nutné použiť externý editor.

V pravej časti obrazovky je obrázok virtuálneho panelu rotátora, azimut a QRB. Vzdialenosť je možné zobraziť v kilometroch alebo míľach. Pod panelom rotátora je tlačidlo LP, ktorého stlačením sa zobrazia údaje azimutu a vzdialenosti pre spojenie dlhou cestou. Pod nimi sú tri veľké tlačidlá, ktorými sa ovláda pripojený rotátor – GO, AUTO a STOP.

Program Beam DX si môžete stiahnuť na CQ.sk.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x