APRS iGate v Bratislave

APRS (Automated Position Reporting System) je špeciálna verzia packet rádia. Bolo vyvinuté v roku 1992 Bobo, Bruningom WB4APR a zakrátko sa stalo jedným z najvitálnejším segmentom rádioamatérstva. Aj ohromne veľká sieť, ako napríklad celoeurópska vystačí s jednou frekvenciou (144.800MHz), na ktorej sú vysielané bezprotokolové packetové dáta – bez nadviazania spojenia. Signál môže byť šírený viacerými digipeatrami v definovanej oblasti, ktoré sú označované ako IGates (Internet gateways) a umožňujú tak prepojenie s vhodnými internetovými platformami ako napr. aprs.fi alebo db0anf.de.

Protokol umožňuje forwardovať informácie a dáta akéhokoľvek druhu. Akákoľvek merateľná jednotka je využiteľná ako populárny spôsob zisťovania pozície mobilných/portablových staníc – vytvára lacný GPS prijímač. Sledovanie polohy balónov či vesmírnych objektov (aj ISS má APRS na palube), spojenie s inými stanicami sú len základom možností tejto rádioamatérskej prevádzky. APRS je viac ako obyčajným módom, ktorý môže byť prevádzkovaný zo strany rádia ( na 144.800MHz) či internetu.

Na rozdiel od iných krajín nie je na Slovensku zatiaľ APRS aktivita vysoká. Dvadsiateho októbra som začal s pokusným APRS internet gateway OM9AWJ-10 v Bratislave v Novom meste. Gateway sa skladá z APRS4R systému na báze routera ASUS500 vyvinutého DO5MC – momentálne najefektívnejšieho a najmodernejšieho riešenia.


QTH IGate je „Koloseo“ a pokrýva signálom celé mesto Bratislava. Aj s minimálnou výbavou je ho možné dosiahnuť z každého miesta Bratislavy. Keďže sa nachádza vo vnútri, je obtiažne dosiahnuť dobré pokrytie v okruhu 15km aj keď niekoľko vzdialenejších digipeaterov ako HG1PNY-1 a OE3XKR (oba asi 70km ďaleko) bolo zachytených. Niekedy sa podarí zachytiť aj signál OM3KTR-2 z Trnavy a tento signál bol linkovaný do internetu. Peter OM3PV mi povedal, že na stabilný spoj by bola potrebná vhodná anténa.

Aj keď počuteľná aktivita na 144.800MHz v Bratislave je minimálna, verím, že zriadením digipeatra OM9AWJ-10 vzrastie.

Ak to bude možné, chcel by som APRS digipeater na 144.800MHz umiestniť na vhodnejšie miesto ako je môj byt. Ak môže niekto poskytnúť vhodné QTH a značku, venujem na zriadenie transceiver Kenwood spolu s najnovším TNC OT2m a zdrojom.

Srdečných 73
Christian OE1CWJ/OM9AWJ

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x