Wie klingt eine Meteoritenstreuung?… oder ein kurzer Blick auf die maximale Perseide von KN09

Ich habe mich sehr auf die Perseiden gefreut, obwohl meine Erfahrung mit dieser Operation null war. Je úplne iné čítať o meteor scatter a zažiť to. Prvý signál som zachytil už počas víkendu, ale iba tropo – OM3KDX. Zavesil som sa na nich a sledoval ako sa robia FSK441 spojenia. Veľmi mi to v nasledujúcich dňoch pomohlo.

Že sa z utorka na stredu, čiže noc kedy sa očakávalo maximum nevyspím bolo jasné už vopred. SSB random frekvenciu som monitoroval len sporadicky a okrem niekoľkých pingov som nepočul nič. Väčšinu času som strávil na FSK441 a vyplatilo sa
Vysielať som sa nechystal, monitoroval som len druhé stanice a tak som anténu (9das. Cue Dee) nasmeroval doLomničáku”, čo je osvedčený smer na odraz takmer kamkoľvek. Keď ma počúvanie šumu na 144,200 omrzelo som to preladil na 144,370 a čoskoro som sa dočkal krásneho odrazu ON4AVJ (kliknutím na značku je možné vypočuť si alebo stiahnuť WAV súbor). Lepšie prebudenie a povzbudenie som nepotreboval

Väčšiu časť noci pílil nervy HA5KDQ, ktorý neprestajne cékvil a cékvil presne na zvolávacej frekvencii. Väčšina staníc však využívala možnosti QSY. Jednou z takýchto staníc bol aj Zdeněk OK1DFC (kliknutím na značku je možné vypočuť si alebo stiahnuť WAV súbor). Z OK som eštevidelOK2WC, z OM okrem OM3KDX nikoho.


Najmohutnejší odraz som zachytil o 2.12 seč v dĺžke asi šesť sekúnd. Bol to DJ9YE (kliknutím na značku je možné vypočuť si alebo stiahnuť WAV súbor). Vydržal som do pol tretej, pretože ráno som musel ísť do práce…. Zachytil som asi dve desiatky rôznych volačiek (DL, Dies ist das beste Ergebnis von einer Station in einem bestimmten Bereich in einer bestimmten Kategorie erreicht, LZ, AN, SM, OZ, ich, von denen es möglich ist zu rechnen, UA a OK). Som však nadmieru spokojný a všemožne sa vynasnažím, aby KN09 bol pre záujemcov dostupný čo najskôr.

0 0 Stimmen
Artikelbewertung
Aufstellen
Benachrichtigungen einstellen
Gast
0 Kommentare
Feedback eingefügt
Alle Kommentare anzeigen
0
Wir freuen uns über Ihre Kommentare, Bitte, Kommentar!x