SDR G59 - erster Eindruck

Die australische Firma GenesisRadio ist Hersteller mehrerer Kits für den Amateurfunk. V ponuke sú predovšetkým jedno a dvojpásmové SDR Transceiver. Novinkou je SDR transceiver pre pásma 160m až 6m, G59 . Základnú dosku G59 je možné rozšíriť o ďalšie bloky, z.B.. PA, ATU či transvertory na VKV pásma. V súčasnosti sú medzi rádioamatérmi prvé beta verzie tohto zariadenia.

Čiastočne osadený plošný spoj G59 SDRDeklarované parametre SDR G59

Prijímač SDR

ladiaci krok po 1Hz, IIP3 32-35dBm
MDS: -116 až -122dBm (mit Vorverstärker: -132 to -134dBm)
RX citlivosť je 0.15 – 0.2uV pre 10 dB S/N
Potlačenie nežiadúcej zrkadlovej frekvencie -35dBc až -50dBc (hardware) alebo -60dBc (hardware + Software) SFDR (Spurious free dynamic range) je 93-100dB až vyše 100dB pri modeli G59C
kompresia 1dB je pri úrovni signálu + 10dBm
prijímač ma druhý vstup pre RX anténu

Vysielač SDR

základný výkon je 10mW, s GPA10 10W
potlačenie nosnej frekvencie 45-60dBc (hardware)
potlačenie nežiadúceho zrkadlového signálu TX: -35dBc až -50dBc (hardware) alebo viac ako 60dB (Software)
zabudovaný mikrofónny Vorverstärker a elektronický CW kľúč s príposluchom
Vďaka Oliverovi MW0JRX mám možnosť zoznamovať sa so základným modulom G59 bez zosilňovača (výkon 10mw). Väčšina súčiastok na plošnom spoji je v klasickom prevedení s vývodmi, iba asi tridsiatka je v SMD prevedení. Na plošnom spoji sú aj všetky konektory. Obvodové riešenie zabezpečuje aj prepínanie RX/TX I a Q signálov vedených z/do zvukovej karty.

Zhotovenie kitu vyžaduje vraj vyše 100 Std. Stavebný postup prebieha vo fázach, pri ktorých sa osadzujú súčiastky vo funkčných blokoch, z.B.. napájacie obvody, mikropocesorové obvody a pod. Zapojenie určite nie je vhodné pre začiatočníka, aj keď konštrukčný návod je veľmi precízny a podrobný.

G59 SDR transceiver
G59 SDR-Transceiver

Upravený PowerSDR
Upravený PowerSDR

Aj keď sa mi dostal SDR transceiver G59 už zostavený a odskúšaný, prvé pokusy neboli úspešné a modul sa zdal byť nefunkčný. Až upgrade na najnovšiu verziu Genesis softwaru (upravený PowerSDR firmy FlexRadio) znamenal zmenu a konečne sa v slúchadlách ozvali prvé signály z pásma.

Na ovládanie si treba zvyknúť alebo využiť v maximálnej miere pamäte. Podľa šírky pásma zvukovej karty je možné pracovať v segmente pásma, kde je naladený oscillator (presnejšie syntetizátor Si570). Segment má šírku podľa možností zvukovej karty, v mojom prípade 96kHz. Napríklad na úplné pokrytie rozsahu 3500 – 3800kHz treba zadať štyri frekvencie do syntetizátoru.

Segment je možné zobraziť vo forme spektroskopu, vodopádu a pod. Je to veľmi výhodné najmä pri sledovaní VKV pásiem, kde je tak možné ihneď zaregistrovať aktivitu mimo frekvencie, na ktorú sme práve naladení. Využiť je možné aj druhý prijímač (signál z hlavného RX-u ide do jedného slúchadla, signál z druhého RX-u do druhého slúchadla).

Software poskytuje veľkú voľnosť pri výbere filtra či vylepšovania signálu. Samozrejmosťou je aj samostatný RX a TX ekvalizér. V TX móde je možné zapnúť aj kompresor, IF shift (manuálne posunutie modulačného signálu voči filtru, čím sa dosiahne iné zafarbenie hlasu), VOX,…

Tu je niekoľko nahrávok s SDR G59 z pásiem

TK9E – 9A3JJ, 20m – MP3, 305kB
CW signály, 20m, zmena filtra 1kHz na 400Hz – MP3, 1049kB
TK9E pile-up, 20m – MP3, 580kB

Príjem je veľmi dobrý a dovolím si tvrdiť, že v niektorých situáciách G59 SDR predčí mnoho klasických zariadení. Nedostatkom týchto zariadení je pomerne komplikované ovládanie, lebo všetky úkony je potrebné robiť myšou alebo z klávesnice. G59 ukazuje smer, ktorým sa bude vývoj zariadení uberať. Za cenu, ktorá je 349USD, je možné získať vysokokvalitné zariadenie.

0 0 Stimmen
Artikelbewertung
Aufstellen
Benachrichtigungen einstellen
Gast
0 Kommentare
Feedback eingefügt
Alle Kommentare anzeigen
0
Wir freuen uns über Ihre Kommentare, Bitte, Kommentar!x