EchoFilter – famous DSP!

I guess everyone will agree with me, that DSP (digital signal processing) meant a great benefit for radio amateurs. Dnes už aj transceivere strednej triedy mávajú štandardne zabudované DSP, k lacnejším je ho možné dokúpiť ako interný modul, či samostatné externé zariadenie.

Treťou a najlacnejšou (ak už máte vhodný počítač so zvukovou kartou) je použiť niektorý DSP program. Drvivá väčšina týchto programov je orientovaná na filtráciu prijímaného signálu. To všetko zvláda EchoFilterľavou zadnou”, okrem toho ponúka aj viacero nadštandardných funkcií. Najväčšou diferenciou oproti podobným programom je implementovanie funkcií pre tvorbu modulácie, čiže vysielaného signálu.

V súčasnosti sú dostupné dve verzie EchoFiltr-a, a to voľne šíriteľná verzia 2.0 a obmedzená demoverzia 3.0. Tú je možné upgradovať na plnú zaplatením registračného poplatku 40 USD. Na spustenie staršej verzie budete potrebovať minimálne P-200 s W95+ a zvukovou kartou, nová verzia potrebuje P-II so 64MB RAM, W95+, zvukovou kartou a SVGA (800×600). Na disku Vám ubudne čosi cez 1MB. Na mojej K6-2/333 s 96MB RAM obe verzie pracujú bezproblémovo, spustenie ďalšieho programu sa ale už prejavuje výpadkami zvuku.

Hlavná obrazovka EchoFilter-a 2.0 Obe verzie dokážu prijímaný signál filtrovať dolnopriepustným, hornopriepustným aj pásmovým filtrom. Nápomocné je aj AGC, ktoré pracuje veľmi dobre. Noise blanker sa mi zdá málo účinný, ale ujde. Zaujímavá je aj funkciashift”, ktorá posunie zafarbenie signálu k hĺbkam alebo výškam.

Hlavnej obrazovke programu dominuje spektrogram, na ktorom v reálnom čase vidíme vplyv použitých funkcií na spracovávaný signál a graf úrovne signálu (graf sily, plot). Ovládanie jemyšoidné” – stačí kliknúť a z ponuky vybrať iný typ filtra, zapnúť AGCO zaťažení procesora a využití buffra informujú malé stĺpcové diagramy.

Nová verzia ponúka toho samozrejme oveľa viac. Zlepšenia sa dočkalo AGC, ktoré je plynulo nastaviteľné. Aj noise blanker je lepší.

Prvou z funkcií využiteľnou pre TX je kompresor. Jeho význam je jasný: obmedzuje špičky v signále, ktoré prekročia nastavenú úroveň. , ako aj veľkosť kompresie je možné plynulo nastaviť.

Druhou je expandér. Ten pracuje tak, že zosilňuje slabšie časti signálu, kým silnejšie (špičky) ostávajú nemenné. Výsledný signál je mäkší a budí dojem veľkejnadupanosti” modulation. Obe tieto funkcie sú samozrejme použiteľné aj na prijímaný signál, sú ale predurčené pre TX.

Treťou je ekvalizér. Ten umožňuje krásne vyšperkovať vysielaný signál presne podľa predstáv operátora. It is available 7 ťahových potenciometrov.

Sound recorder umožňuje uložiť prijímaný signál na disk. Ak ho následne budeme prehrávať v integrovanom sound player-eri, môžeme naň opätovne aplikovať ľubovoľné filtre a tak neskôr rozlúštiť aj zdanlivo úplne nečitateľný signál.

Jedinou nevýhodou tohto programu je, že nie je zadarmo. Demoverzia pracuje sa každých 5 minút zablokuje a je ju nutné spustiť opäťbude Vás ale zdržovať úvodná obrazovka a to presne 15 seconds. Okrem toho spektrogram bude pracovať len 30 seconds (bez toho sa ale väčšinou obídete) a rekordér umožní nahrať len 10 sekundový súbor

Ja si ale myslím, že EchoFilter Luisa Botha seniora a Luisa Botha juniora v ktorejkoľvek verzii je výborný program. Stiahnuť si ho môžete v rubrike DOWNLOAD.

0 0 voices
Article evaluation
Set up
Set alerts
guest
0 Comments
Feedback inserted
View all comments
0
We will be happy for your comments, Please, comment!x