Moje skúsenosti z konštrukcie meteoprijímača OK2XDX

Jeden môj kamarát ma poprosil aby som napísal moje skúsenosti so stavebnicou prijímača na meteorologické satelity od OK2XDX. Iste ju už všetci poznáte z časopisu Amatérske Rádio, lebo bola už dvakrát publikovaná. Tak po funkčnej stránke Vám ju približovať nebudem.
Celý prijímač je:

  • superheterodyn s dvojím zmiešavaním a pll

 

  • frekvencneho rozsahu 137 -141 MHz

 

  • krok ladenia je 10 kHz

 

  • citlivosť 0,6 uV

 

  • napajaný 9 -12V, 90mA

Problémom bolo, ako si stavebnicu vôbec zadovážiť, lebo české výrobky sa na Slovensko nedajú doručiť na dobierku. Ja som to vyriešil tak, že som ju objednal na môjho kamaráta v Čechách, ktorému som poslal peniaze. A on my stavebnicu poslal. Výrobca mi síce ponúkal možnosť, aby som mu zaslal peniaze v obálke a on my stavebnicu pošle, ale tomuto spôsobu som nedôveroval.

Stavebnica mala plošné spoje lakované a pocínované, takže samotná práca z DPS bola veľmi čistá a dobrá.

Pri osadzovaní DPS som postupoval zvyčajným spôsobom, a to od najnižšej súčiastky po najvyššiu. Tu bolo treba dať pozor, lebo niektoré súčiastky sa neosadzovali a to z dôvodu neskoršieho ladenia. Ja som to tam nahádzal všetko! Kovové puzdrá cievok a kryštáľov nesmú ležať na doske, aby nedošlo k nechceným spojom pri obojstrannej DPS.

Hotový prijímač

Oživovanie začalo pripojením zriadenia na zdroj, v mojom prípade som zdroj vyskratoval. Ešte že mal prúdovú poistku 🙂 Chybu som našiel ihneď, išlo o ochrannú diódu, ktorú som zapojil opačne. Už pri osadzovaní som mal podozrenie, že bude naopak osadená. Ďalej som pomocou kamaráta a jeho woblera naladili vstupne filtre, to bola dosť zaujímavá práca s cievočkami.

Predposlednou vecou bolo nastaviť ladiace napätie na PLL syntéze, po tejto úlohe nasledovala samotná skúška , ale na prijímači sa nedalo nič naladiť.

Preto moje prvé podozrenie padlo na samotný obvod prijímača, ale vzhľadom na to že zvuk išiel, skontroloval som ladiace napätie, ktoré sa so zmenou frekvencie nemenilo a preto bolo jasné, že odišla PLL syntéza, konkrétne obvod SAA 1057. Tento obvod sa mne v Bratislave zohnať nepodarilo, a tak som ho nakoniec kúpil počas brigády v Rakúsku. Obvod som vymenil a prijímač funguje bezvadne a som s nim spokojný.

Len za povšimnutie stoji že do mikroprocesora je napálený program pre ladenie od 137,0 MHz po 145,0 MHz. Ale pri frekvencii cca 141,0 MHz za odvesí PLL. Do tohto stavu sa dá dostať len manuálnym ladením. Cez funkciu scan prijímač sa ladí len od 137,0 – 141,0 MHz. Autor asi počítal z využitím prístroja buď pre meteo družice alebo 2 meter.

Zaujímavosťou je, že sa frekvencia dá ľahko ovládať z počítača, čo umožňuje vytvoriť samostatne zariadenie pre príjem snímkov, čo nevyžaduje obsluhu. Ja som zatiaľ túto možnosť neotestoval, ale určite ju vyskúšam.

Ak by ste mali záujem o stavebnicu alebo informácie o meteo satelitoch, nájdete ich na stránke autora Radka Václavíka OK2XDX www.qsl.net/ok2dx , alebo u distributéra Miroslava Golu OK2UGS www.emgola.cz.

Martin (dolphin)

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x