Garmin Rino 120


Garmin Rino 120 GPS - obrazovka Firma Garmin nie je neznáma pre tých, ktorí sa zaujímajú o GPS (Global Positioning System, svetový systém určovania polohy). Jej novinka, Garmin Rino 120, je unikátnym spojením GPS prijímača s vysielačkou. Jedinou škodou, že nie na rádioamatérske pásma….

Za cenu pod desaťtisíc korún sa konštruktérom podarilo zlúčiť 22 kanálovú vysielačku (1-14 FRS, 15-22 GMRS) s CTCSS a GPS prijímač s 8 MB pamäťou na mapu, ktorú je možné nahrávať z počítača. Dosah vysielačky je udávaný 3 až 10 kilometrov. Mimo USA a Kanady je potrebné zistiť na telekomunikačnom úrade, či je možné takýto prístroj používať.Garmin Rino 120 GPS Na prvý pohľad určite upúta každého dizajn. Ten je nielen efektný, ale aj ergonomický a hlavne vodotesný. Prednej časti dominuje LCD obrazovka, pod ktorou je kurzorová „guľôčka“ (ako napr.na mobilných telefónoch). Vedľa nej sú tlačidlá na nastavenie hlasitosti a ovládanie zoom-u v mape. Pod nimi je reproduktor. Na boku sú tlačidlá výzvy (vyzváňania), PTT a nastavenia stránky mapy. Na vrchu je anténa a tlačidlo na zapnutie/podsvietenie/vypnutie.

Súčasťou dodávky Rina 120 je databáza námorných bój a mapa amerických diaľníc. V príslušenstve sa nachádza aj kábel na prepojenie s PC, čo umožňuje nahrať do pamäte akúkoľvek mapu podľa vlastných požiadaviek. Tie je možné získať na rôznych CD-čkách (nie sú súčasťou dodávky). Tú tvorí už len putko na ruku, clip na prichytenie za opasok, užívateľský manuál a krátka príručka. GPS WAAS prijímač určuje polohu, nadmorskú výšku, rýchlosť a zemepisné strany. Samozrejmosťou je možnosť vytvárania záznamu trasy a programovanie bodov v mape.

Garmin logo Dvadsaťdvakanálová vysielačka je pomerne komfortne vybavená: 38-kanálové CTCSS, VOX, voice scrambler (utajovač hlasu, presnejšie obracač spektra), vibračné zvonenie a „position reporting“, čo je odosielanie vlastných súradníc na iné zariadenie.

WAAS ikona Podľa môjho názoru je Garmin Rino 120 mimoriadne vydareným produktom. Výhody GPS prijímačov a ich využitie (aj medzi rádioamatérmi) je čoraz väčšie. O výhodách komunikácie cez vysielačku sa zmieňovať asi nemusím. Zostáva už len dúfať, že sa raz podarí integrovať do jedného celku handheld na 2 m a GPS RX.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x