HamRacer – ako na SSB contest bez mikrofónu?

Viete si predstaviť SSB contest bez mikrofónu? Áno, aj to je možné vďaka softwarovým syntetizátorom hlasu ako je HamRacer od OK1FIG. Veľa rádioamatérov využíva contestový log so základným makrom, ktoré umožňuje vysielať výzvu. Niektorí využívajú aj ďalšie makrá napríklad s vymieňaným kódom či na poďakovanie za spojenie. To sú frázy, ktoré sú fixné. Čo však s vyslaním prijatej značky alebo kódu, ktorý sa zakaždým mení?

Voicing N1MM

Contestový log N1MM už dlhé roky v sebe obsahuje funkciu, ktorá sa nazýva voicing. Najprv si operátor pripraví množstvo audiosúborov s hláskovaním, číslicami či kódmi a tie potom dokáže log pri písaní vysielať. Pomerne náročné je nahrať práve audiosúbory tak, aby výsledok po spojení napríklad v značke znel pomerne prirodzene.

HamRacer OK1FIG

HamRacer od Petra OK1FIG však využíva iný princíp: softwarový syntetizátor hlasu z operačného systému. Pozrite sa ako sa dá ísť CQ WW DX SSB bez mikrofónu:

Na jednej strane stráca hlasová prevádzka osobnosť, na druhej strane môže byť výraznou pomocou. Prečo osobnosť? Skúsený contestman pozná mnohé stanice podľa hlasu. Ale pokiaľ máte problém s hlasom či potrebujete vysielať potichu, tak je to skvelé riešenie.

HamRacer nie len SSB software, poradí si aj s CW. Prvá verzia je datovaná 22.decembra 2017 a odvtedy prešla mnohými vylepšeniami. Pre vysielanie z počítača je potrebné najmä správne počúvať a písať na klávesnici. Ale je viacero staníc, ktoré to dokážu. Skúsite to aj Vy?

http://ok1fig.nagano.cz/HamRacer/HamRacer.htm

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x