1W vykonu na balon

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Veľmi krátke vlny 1W vykonu na balon

 • This topic is empty.
Zobrazujú sa 2 príspevky - 1 až 2 (z celkového počtu 2)
 • Autor
  Príspevky
 • #11221 Odpovedať
  Anonymný
  Návštevník

  Zdravim,
  v lete chcem vypustit s radioklubom OM3KEG stratosfericky balon ktory bude posielat GPS suradnice a udaje zo senzorov pomocou sluzby APRS.
  Navrhol som vysielac ktory som popisal aj na svojej stranke http://svetelektro.com/clanky/stratosfericky-balon-vysielac-aprs-373.html
  Jednu vec si ale neviem overit tak sa chcem informovat v radioamaterkych kruhoch ci 1W vykonu staci na dostatocne pokrytie aby som balon pocul pripadne nejaky digipeater. Vystupny vykon som meral tak, ze som namiesto anteny zapojil 50 ohm ukoncenie a zmeral som napatie na osciloskope Umax = 10V. Potom podla vztahu P=Uef na druhu/R my vysiel vykon 1W.

  Dakujem za info

  #12950 Odpovedať
  Anonymous
  Člen

  Je to dostatočný výkon. Pre max.výšku 50km a bežné antény mi vychádza úroveň signálu na svorkách RX-u -74dBm, t.j. S9+20dB.

  Tento prípad je však len teoretický, lebo straty spôsobí aj nesúlad polarizácie antén a nepresnosť smerovania antény pozemskej stanice. Vhodné by bolo na balóne použiť anténu, ktorá má malú separáciu vertikálnej a horizontálnej zložky, napr. skrížené dipóly.

  Vzorce na výpočet sú na: http://www.ok2kkw.com/qrm1vpz.htm

  Dá sa inšpirovať aj výkonmi a anténami HAM satelitov.

Zobrazujú sa 2 príspevky - 1 až 2 (z celkového počtu 2)
Odpoveď na: 1W vykonu na balon
Vaše údaje:
71 + = 80