Ake CW pasmo pre zacinajucich?

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Technika Ake CW pasmo pre zacinajucich?

  • This topic is empty.
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 23 )
  • Autor
    Príspevky
  • #11294 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    Planujem zakupit nejaky transceiver. Zaujima ma hlavne CW prevadzka (kedze na vojne som bol radiodalekopisec 🙂 ). Chcem sa spytat ake pasmo je navhodnejsie na prijem, resp nerad by som kupil pristroj ktory by prijimal na nejakom pasme bez aktivity. Na ktorom pasme je najaktivnejsia CW prevadzka a daju sa pocuvat aj velmi vdialene stanice? Mam vystudovanu elektrotrchnicku a o HAM som sa zacal zaujimat bohuzial az teraz az ked mam k dispozicii chalupu na dedine. Najprv som mal v plane „zlepit“ nejaky 40m alebo 80m prijimac lebo viem ze tam je dostatocna aktivita. Avsak bohuzial nemam potrebne drahe pristroje ako osc, gen. Bohuzial budem musiet zakupit nejaky hotovy prijimac popr transceiver. Ale ktore pasmo? 🙂 Dakujem za info

    #13411 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    Transceiver = Trasiing a receiver. Tzn, ž aj pijíma a vysiela, a pokaiľ nemá značku, zbytočne vyhodíš peniaze 😉
    V Pásme KV je dôležité hlavne to, kedy máš čas počpvať, pretože niektoré pásma sú otvorené v noci, niektoré cez deň. Ale pokaiľ chceš počúvať CW vzdialených, tzn. DX staníc, doporučoval by som WARC pásma (10, 18,21, 24.5 MHz) , i keď tam je prevádzka menej častá ako napríklad na 20 metroch. Ale podľa dlhoročného počúvania je to s CW podobne . Na 3,5 MHz je CW ťažšie počuť (obzvlásť cez deň), lebo je to pásmo väčšinou pre vnútrozemské štáty, ale takých 14 MHZ (20m) je CW nonstop, rovnako ako na iných pásmach ( spolu s WARC).

    73 de Juro OM4AJK

    #13412 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    @om4ajk wrote:

    Transceiver = Trasiing a receiver. Tzn, ž aj pijíma a vysiela, a pokaiľ nemá značku, zbytočne vyhodíš peniaze 😉
    V Pásme KV je dôležité hlavne to, kedy máš čas počpvať, pretože niektoré pásma sú otvorené v noci, niektoré cez deň. Ale pokaiľ chceš počúvať CW vzdialených, tzn. DX staníc, doporučoval by som WARC pásma (10, 18,21, 24.5 MHz) , i keď tam je prevádzka menej častá ako napríklad na 20 metroch. Ale podľa dlhoročného počúvania je to s CW podobne . Na 3,5 MHz je CW ťažšie počuť (obzvlásť cez deň), lebo je to pásmo väčšinou pre vnútrozemské štáty, ale takých 14 MHZ (20m) je CW nonstop, rovnako ako na iných pásmach ( spolu s WARC).

    73 de Juro OM4AJK

    Dakujem za odpoved. Nad transceiverom som uvazoval pretoze mozno snad v buducnosti by som sa dopracoval k vlastnej volacej znacke 🙂 Sice mam uz 30 takze neviem ci si taky ludia neskor vybavuju povolenia. Kazdopadne nejaky prijimac by sa mi hodil. Nevies poradit co by som si mal zaobstarat?

    #13413 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    http://www.hamradio.sk/zacinajucim/pov_podm_tab1.htm

    http://www.hamradio.sk/
    „Etika prevádzky“
    „Pre začínajúcich“

    ._._._._._._._._._._._._._._._._._._._._._._._._._._._._._._._._._.

    Ak chceš počúvať hneď, tak večer si SDR vyskúšaj na internete:

    http://www.websdr.org/ tabuľka SDR

    http://62.168.0.92:8095/ SDR v „Česku“
    http://websdr.sc-nm.si/ SDR v „Slovínsku“
    http://home.slepp.ca:8901/ SDR v „Kanade“

    #13414 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    Este jedna, mozno pre vas stupidna otazka: Maju handheldy prevadzku CW pre vysielanie? Akoze pripojim kluc a idem?

    #13415 Odpovedať

    Väčšina ručných staníc je vhodná na prevádzku FM, tie modernejšie umožňujú príjem aj ďalších módov, vrátane CW, no nie vysielanie.

    Existujú však aj malé zariadenia, napr. FT-817 http://www.rigpix.com/yaesu/ft817nd.htm alebo stavebnice ako TJ2A http://www.youkits.com/

    Keďže telegrafné zariadenia sa dajú skonštruovať aj s niekoľkými desiatkami súčiastok, je vo svete viacero producentov stavebníc, napr.: http://www.smallwonderlabs.com/Rockmite.htm
    http://www.fix.net/~jparker/wilderness/nc40a.htm
    http://www.elecraft.com/

    #13416 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    Takze s beznymi hanheldmi mozem pracovat iba vo fonickej prevadzke, popripade v packetradiu? Nic viac?

    #13417 Odpovedať

    Áno, tak je.

    Technologicky by výrobca asi zvládol aj vyrobiť telegrafný handheld (niečo ako Dragon SS-201 http://www.thiecom.de/ae201s.htm), ale tieto zariadenia sa moc nepresadili.

    Dôvodov je viacero – kvôli napájaniu z batérií je VF výkon malý, ergonómia ovládania je náročná a parametre kvôli stiesnenosti a úspornosti konštrukcie slabé. Navyše anténa by musela byť externá a pripojená hrubším zvodom, napr. koaxiálnym káblom.

    Na CQ.sk nájdeš popis ručných staníc Mizuho https://cq.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=67

    Za zaujímavý by som považoval povedzme Elecraft KX1 http://www.elecraft.com/KX1/KX1.htm alebo K1 http://www.elecraft.com/k1_page.htm.

    Prehľad komernčne vyrábaných zariadení je na http://www.rigpix.com/index.shtml . Medzi najväčších výrobcov zariadení patria Icom, Kenwood, Yaesu, Alinco, Elecraft či Ten-Tec

    #13418 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    Da sa potom s handheldom prijimat CW? Nebudu sa miesat signaly vzhladom na to ze pri CW treba vyssiu selektivitu?

    #13419 Odpovedať
    OK1FTJ
    Člen

    To jste za 40 min. dokázal prostudovat všechny stránky z předchozího příspěvku? Smiřte se s tím, že handheld není pro CW vhodné zařízení. Při příjmu CW potřebujete nejen selektivitu , ale potřebujete si zapisovat amatérské zkratky a Qkódy, abyste věděl o čem je ve spojení vůbec řeč. Prakticky nikdo nevysílá otevřenou řečí, bylo by to velice nepraktické při spojení mezi amatéry z různých zemí. Přijímačů na amatérská pásma ať jednotlivé či vícepásmové najdete na internetu ve stovkách variant od nejjednodušších přímozesilujících až po složité profisystémy. Dokonce se dají koupit zajímavé stvebnice, které vás plně uspokojí a přitom budou většinou fungovat s minimálními nároky na měření.

    #13420 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    40min? Vystudoval som strednu elektrotechnicku(oznamovacia technika). Na vojne som bol radiodalekopisec. Na vysokej skole som studoval (nedostudoval) telekomunikacny manazment (kombinacia telekomunikacnej tech a ekonomiky).
    Teoriu poznam. Bohuzial ani ta vojna mi nedala vela, pretoze jedina vec co som tam robil bolo to ze som sedel pred prijimacom kde sa cely den dookola opakovali znaky HXVH NVKL. Obcas prisilo QTR, QRK a serie stovky znakov ktore nemali nic spolocne s komunikacnym protokolom. Odpovedali sme telefonicky 🙂 Takze tam prameni moj zaujem o CW. O technike a prevadzkach nemam ani paru, preto kym poslem formular na telek. urad, chcem sa samozrejme trosku otukat a samozrejme ucit. Zalozil som tuto tem pretoze dufam ze mi skuseny radioamateri poradia. 😉

    #13421 Odpovedať
    OK1FTJ
    Člen

    Otázkou je o co chcete na telekomunikačním úřadě žádat. Pokud chcete jen poslouchat CW provoz tak žádné povolení nepotřebujete. Pokud chcete posílat poslechové QSL posluchačské lístky, pak jen formáně požádáte o přidělení posluchačského čísla.
    Pokud chcete i vysílat, budete muset složit nějakou úroveň zkoušek, např. i příjem a vysílání morse v potřebné rychlosti i kvalitě. To vše zjistíte v příslušných předpisech.
    Zkuste trochu upřesnit která oblast z radioamatérských činností vás nejvíce zajímá a kterému směru se chcete více věnovat a určitě dostanete většinu potřebných informací. Váš původní dotaz pouze na možnost příjmu CW je příliš omezující.

    #13422 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    Urcite CW a urcite aj vysielat na KV (Rad by som mal niekolko QSL listkov). Takisto aj vysielanie a prijem cez PC. Fonicka prevadzka ma velmi nelaka. Neviem ako je to u vas ale u nas sa zakony nedavno zmenili a skusky z morzeovky sa uz nerobia. Vysielat neviem, prijimat iba 60tkou. Velmi rad by som si zostrojil nejaky jednoduchy kvalitny transceiver ale bohuzial nemam osc, gen a citac. Iba zakladne nastroje, pajkovacka,multimeter… 🙂
    Nevedel som ze sa prideluju volacie znacky aj pre tych co iba pocuvaju.

    #13423 Odpovedať
    om3cvv
    Člen

    Ahoj Janop, každý ti tu čosi napísal, ale ono je to celé vytrhnuté z kontestu. Najprv napíš z akého mesta si a pokúsime sa ti najsť niekoho z amatérov na koho by si sa mohol obrátiť, prípadne ti povieme, či je v tvojom mieste bydliska ešte nejaká kolektívna stanica, kde by si sa dozvedel ďalšie podmienky a samozrejme by ti pomohla v ďalšom vývoji.

    K tvojim otázkam, bez POVOLENIA môžeš vysielať iba v CB pásme a to fone, alebo paketom (ale neviem, či tam ešte niekto pracuje).
    Pre prácu v rádioamatérskom pásme a echolinku potrebuješ POVOLENIE !
    Po našom koncesiu. Vysielanie bez koncesie, teraz neviem či je to priestupok alebo tresný čin, ale určite je za to vysoká pokuta.
    Povolenie vydáva Slovenský telekomunikačný úrad v Bratislave na základe vykonaných skúšok.

    Pokiaľ nebudeš mať možnosť stať sa členom kolektívky, tak na budúci rok OM3REU robí letné kurzy pre budúcich rádioamatérov, kde sú preberané všetky otázky pre úspešné zloženie skúšok.

    Ako poslucháč môžeš bez skúšok požiadať o pracovné číslo rádioveho poslucháča Slovenský zväz rádioamatérov v Bratislave na Wolkrovej ul.

    Je veľmi podstatné aby si sa nestal „internetovým rádioamaterom“ a pokiaľ je to len trocha možné zapoj sa do nejakého rádioklubu. To je v kocke v podstate všetko.

    #13424 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    Asi 50m odomna je OM3WKS, ale nepoznam ho osobne, len tak z videnia. Mozno ho oslovim. Uvidim ci najdem odvahu 🙂

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 23 )
Odpoveď na: Ake CW pasmo pre zacinajucich?
Vaše údaje:




− 1 = 3