Ako začať

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Iné Ako začať

 • This topic is empty.
Zobrazuje sa 9 príspevkov - 1 až 9 (z celkového počtu 9 )
 • Autor
  Príspevky
 • #11437 Odpovedať
  blankAnonymný
  Návštevník

  Dobrý deň všetkým,
  na začiatok sa ospravedlňujem, že tu pravdepodobne spamujem.
  Chcel by som poprosiť o radu od profíkov. Chcel by som sa začať venovať rádioamatérstvu ale neviem nájsť správny študíjny materiál. Chcel by som sa vás opýtať na linky, odbornú literatúru ohľadom rádioamatérstva a elektrikárčiny, ktorá by mi pomohla sa dostať do problematiky skladania staníc a ich úpravy.
  Za pochopenie ďakujem a dúfam, že vaše rady mi pomôžu sa svami neskôr stretnúť aj v éteri ako kolegovia.
  Ďakujem s pozdravom,
  Matej

  #14275 Odpovedať
  blankAnonymný
  Návštevník

  Postav si prijímač. Napríklad tento:

  http://prekladatelia.info/om1ava/regen1.html

  je fakt spoľahlivý.

  Na stránke hamradio.sk nájdeš potrebný študijný materiál.

  Všetko dobré

  #14276 Odpovedať
  blankAnonymný
  Návštevník

  Môžem sa ešte opýtať mimo témy, či je zakázaná výmena integrovanej antény na PMR radiostaničkách. Resp. kde by som mohol najsť informácie k tejto téme? Nejako sa mi nedarí vyhľadávanie na fóre. Ďakujem pekne.
  Matej.

  #14277 Odpovedať
  blankok1vrf
  Člen

  V ČR platí pro stanice PMR Všeobecné praávnění, viz:
  https://www.ctu.cz/1/download/OOP/Rok_2007/VO-R_03_07_2007_13.pdf
  Jasně se tam píše, cituji:
  „stanice nesmí být elektricky ani mechanicky měněna“

  Předpokládám, že v SR platí totéž.
  73 Vašek

  #14278 Odpovedať
  blankom3cvv
  Člen

  Ahoj Marek, prvé čo sprav prestaň s CB-čskárkými manierami. Napíš niečo o sebe. Stačí uviesť koľko máš rokov a z ktorého mesta si. Prípadne aké máš vzdelanie, myslím zameranie. Potom máš šancu , že sa ti ozve niekto z mesta kde bývaš a osobne ti poradí, prípadne ťa dooporuči do nejakej kolektívky ak ešte pracuje. Ďaľšia možnosť je počkať do leta a prihlásiť sa na kurz začiatočnikov, ktorý organizuje SZR, prípadne OM3KFF. Konkrétne v Petržalke sa stretávame každý útorok od 16:00 na Wolkrovej ul v priestoroch exspresa MAXOO. Ak to nemáš ďaleko zastav sa.

  #14279 Odpovedať
  blankAnonymný
  Návštevník

  Ahoj Dušan OM3CVV. Ja som ani s ničím nezačal, ospravedlňujem sa ak to z kontextu tak vyznelo ja som chcel práveže známych upozorniť, že to je zakázané. Takže som z Dolného Kubína, 25 rokov, odbor chémia (fyziku ale strašne neviem 😡 čo sa snažím zmeniť). Rád by som v budúcnosti robil DX s ručnou VKV ak je taká možnosť. Rád behám po vysokých skalách a chcel by som to skĺbiť s týmto pekným športom.

  #14280 Odpovedať
  blankAnonymný
  Návštevník

  Ahoj Matej!
  Dostal si tu už niekoľko odpovedí, ale nikto Ťa nenaviedol tam, kde nájdeš všetky potrebné študijné materiály, na ktoré si sa pýtal.
  Navštív stránku http://www.hamradio.sk. Na ľavej strane klikni na záložku „Pre začínajúcich“. Tam nájdeš všetky potrebné študijné materiály. Otázky z ktorých sa robia skúšky na triedu N (novic) a k nim aj vypracované odpovede. Nezabudni si v jednotlivých materiáloch hlavne v predpisoch a v prevádzke stiahnuť aj jednotlivé prílohy. Nižšie nájdeš ešte množstvo rôznych materiálov, ktorých už len zbežné prečítanie Ti určite rozšíri obzory. Mnohé z nich sú však dosť obsiahle a určené hlavne pre tých, čo už majú nejakú tú prax s prevádzkou na rádioamatérskych (HAM) pásmach. Alfou a Omegou pre to, aby sme všetci nachádzali radosť uspokojenie v našom krásnom hobby je stručne zosumarizovaný „Kódex DX správania“, označené tam aj ako „Povinné čítanie!“
  Na základe týchto materiálov je možné úspešne absolvovať predpísané skúšky odbornej spôsobilosti pred Skúšobnou komisiou RÚ. Toľko terminus technikus.
  No aj u nás platí, že: „Prax robí majstra“ a preto je lepšie, keď má začiatočník pred príchodom ku skúške už nejaké aj vlastné skúsenosti. Aspoň z počúvania na HAM pásmach. To sa potom o mnoho ľahšie rozpráva skúšobnému komisárovi o veciach, ktoré sú tak sucho popísané v materiáloch, keď už vieš o čom hovoríš 🙂
  Preto Ti odporúčam, skús vyhľadať nejakého konkrétneho aktívneho amatéra v tvojom okolí. Niekoľko konzultácií a príležitostí popočúvať na pásmach spraví zázraky. Prípadne by som týmto vyzval kolegov z D.K. a okolia, ozvite sa Matejovi a pomôžte budúcemu nádejnému kolegovi.
  Prajem Ti hodne zdaru v príprave, úspešné zvládnutie skúšok a čoskoro dopočutia na pásmach.
  73 Jozef OM5CD

  #14281 Odpovedať
  blankFranta
  Člen

  Nazdar Matěji,
  na http://www.hamradio.sk/ je odkaz SOTA – to je to, co Tě zcela jistě pohltí – radio a kopce. Pokud chceš, přijeď se podívat v sobotu 30. dubna 2015 ráno do Frenštátu pod Radhoštěm na setkání radioamatérů. Franta OK2VFS

  #14282 Odpovedať
  blankom3cvv
  Člen

  Ahoj Maťo, pozeral som do adresára tento nový adresár má už len mená a mesto bydliska. V D. Kubíne boli nejakí rádioamatéri. Ale neviem či ešte vysielajú. Poslal som aj mená na Námestovo a Nižnú. Určite je dobrá partia v Bytči, Púchove, Žiline Ružomberku. A nejaké meno som čítal aj v DK. Treba sa spýtať poštárky alebo četníka možno ti poradí. Inak som ti poslal osobnú správu aj s menami. Sleduj oznamy, niečo má byť aj vo Vrútkach. Maj sa dobre

Zobrazuje sa 9 príspevkov - 1 až 9 (z celkového počtu 9 )
Odpoveď na: Ako začať
Vaše údaje:
31 − 28 =