Antek AVT-2310

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Krátke vlny Antek AVT-2310

  • This topic is empty.
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 15 )
  • Autor
    Príspevky
  • #11237 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    Zdravim. Postavil som si tento transceiver. Prijimac funguje no mam problem s vykonovym stupnom. Nedokazem z neho dostat viac ako 0,5W pretoze mi pri vyssom budeni zacina vazbit.

    http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT2310_1.pdf?sess_id=301efcf419994b7b86918bf8460e3fbb

    Skusal som otacat cievky menit rozne kondenzatory ,jadra prachove aj feritove BFO aj VFO su v norme .

    Nestaval tento polsky transceiver aj niekdo z vas ? Ako ste vyriesili koncovy stupen ?

    #13032 Odpovedať
    om2amb
    Účastník (Participant)

    ak si nahodou neprestudoval tak ako prve priladam cesky preklad podkladou: http://vitkov.xf.cz/amateri/Transceiver%20SSB.htm

    neviem ako si nastavoval kludovy prud ale ja som v stavebnici nemal odpor R31 (1R) ktory sluzi na nastavenie kludoveh prudu. a po nastaveni sa skratuje prepojkou (ktora sa da pouzt a meranie, a ja osobne tu jumperu moc neverim. Skus ho preventivne osadit (prepojka je dost daleko od tranzistora)

    Koncovy zosilnovac je v „standardnom“ zapojeni a jeho variaciu najdes aj na tychto strankach. (https://www.cq.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=37) Budiace stupne mas v poriadku? a IRF? Lebo pol watu by mohl dat aj len ten bc211. Podla clanku na tychto stranach sa to lubi rozkmitat ak zapojis zle tie prisposobovacie transformatory.
    Co pri tom ako je to oznacene na stavebnici nieje problem. (nieje to oznacne vobec. A to najpravdepodobnejse zajenie je nespravne 😉 )

    Co sa tyka stabilizacie koncaku mam tu schemu uprav SP2JQR a ten to riesi CR obvodom medzi Drain a Gate (D – 100n – 500R – G) ale te tam osadil IRF530 a celkovo zvysil vykon na 10W

    #13033 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    Neviem kde je chyba urobim novy plosak znova to tam napajkujem. Tolko som tam uz pajkoval ze sa mi odlepuju cesticky.

    Nepoznate ine SSB QRP transceivre pre Novice pasma ? Rozmyslal som nad Forty one od F6BQU ale to je na 40m pasmo. Viem ze by sa to dalo preladit ale ocividne na to nemam dost skusenosti.

    #13034 Odpovedať

    MKARS80:
    https://www.cq.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=1797
    https://www.cq.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=1687

    Ďalšou možnosťou je SDR transceiver, veľmi jednoduchý je telegrafný TCVR EA3GHS Mosquito: http://sites.google.com/site/ea3ghs2/

    Jednoduché sú aj TCVR Softrock, ale zohnať ich je pomerne ťažké.

    #13035 Odpovedať
    om2amb
    Účastník (Participant)

    SoftRock asi nebude to prave uz len pre nutnost PC z dvomi zvukovkamy (pre SSB)

    Co sa tyka novice pasiem. Tak da sa to spravyt z Antka. Viacmenej staci vymenit vystupny filter, a tie dva pasmove + oscilator (idealne tam dat DDS)

    Jeden „specialista“ co to spravyl: http://sq9gl.nq.pl/TRX_ANTEK/sq9gl_antek.htm

    Inak z novice pasiem su vedsinou stavebnice a volne dostupne veci len na 80m Pripadne na 160 (ale tam to maju unas novici dost cudne popridelovane). na 10 a 15m je velmi malo TRX.

    Dokonca aj TRX co vedia viac pasiem (hlavne stavebnice) koncia u 20m pripadne pri 15m

    #13036 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    No Antek. Ten stale ozivujem pretoze neni mozne ,aby to tolkym ludom islo a mne nie. Ten trimer ktory sa nachadza pri vykonovom tranzistore IRF510 a ide do Gate tranzistora , tak spociatku ako s nim tocim sa pocujem krasne v prijimaci ODRA. Namiesto Wattmetra mam pripojenu ziarovku 12V 250 mA co je pri nominalnom prude a napati 3W a 48 ohm (Iny indikator alebo merak vykonu nemam). Ziarovka len slabunko tleje. Ked sa s trimrom dostanme k urcitemu bodu zacne to skreslovat a ked sa pohnem este ziarovka svieti maximalne aj bez toho aby som stlacil morze kluc. V Odre sa ozyva sycanie a celkovo sa nepocujem. Skusil som teda ist pomaly po zosilnovacich stupnoch. 1. stupen s 2N2222A. Pripojil som sa osciloskopom za ladiaci transformator namiesto 2N2219. Na osciloskope po stlaceni PTT a morze kluca sa objavi nosna frekvencia pekny sinus. Skusal som tocit jadrami a nasiel som miesto kde uz tento prvy stupen zacina vazbyt co je divne kedze cievky su okrytovane a pripojene na GND.. Tak som isiel dalej propojil som 2n2219 a namiesto toroidu som zapojil ziarovku (kolektor-napajanie). Po stlaceni PTT a morze kluca som musel znova prenastavovat cievky v prvom stupni lebo to zacalo vazbyt. No a po pripojeni posledneho stupna s IRF 520 je to katastrofa. Cievky mam kupovane od GM electronics a okrem ineho ze su to klasicke kostricky s jadrom je k tomu aj taky feritovy hrncek ktory sa nasunie na cievku a zvysuje indukcnost. Ja som to tam dal teraz rozmyslam ci to neskusim bez toho.

    #13037 Odpovedať
    om2amb
    Účastník (Participant)

    Jedine co ma napadlo je ze mas zle navrhnuty plosak. Pripadne zle a slabo filtrujes jednotlive napetia. Inak si neviem predstavyt jak to moze vezbit.

    Navyse spetnu vezmu ma len T5 (2n2219)

    T4 (umna 2n2369) je obycajny zosik v A triede bez spetnej vezby. Jedine problem z filtraciou (c51,r40) ktora by teoreticky mohla zaviest spetnu vezby.

    Pouzivas suciastky podla dokumentacie alebo experimentujes?

    Ja som koncak este nenastavoval. Kedze mam problem zo silou signalu z DDS (ktory pre prijem staci ale pre vysielanie nie. Klasicky problem ked clovek zacne sahat do konstrukcie ;-))

    Ale dokumentacia sa ozivovanim zaobera dost zbezne a tvari sa ze je to brnkacka. (nastavenie nuloveho zazneja, kludoiveho prudu IRF) A ak chces mozes sa pohrat z filtrom kvoli maximalnemu vykonu. A koniec.

    p.s. Inak ta ziarovka nieje dobry napad. Ak si meral odpor vlakna pri plnom zatazeni tak to je odost vecsie jak ked je ziarovka studena. Racej tam vraz bezindikcne odpory. (V nudzi staci aj terminator 50R) Napetia zmeras na osciloskope.

    #13038 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    Samozrejme ze plosak som si urobil sam , suciastky mam vlastne(az na take hovadinky ako cievky a NE 612-ky ,)podla dokumentacie. PCB som si urobil fotocestou, predlohu som urobil z dokumentacie. Uverejnili tam osadzovak ktory som si v pdf editore upravil, zrkadlovo utocil atd… Snazil som sa vyhnut indukcnym rezistorom pouzivam metalizovane a uhlikove. Kondenzatory som vyberal podla fotografie. Cize tam kde bola keramika mam keramiku tam kde ma svitkovy mam svitkovy(hlavne tie 100n) otoceny tak aby posledny zavit , ktory sa nachadza pri obale kondenzatora, smeroval na zem ak ma kondenzator spojenie so zemou a tym to akokeby tieni. 50 ohm odpor mam taky BNCak okolo 2W tusim.

    #13039 Odpovedať

    Postup:
    – vybalancovať nosnú (napr. s osciloskopom)
    – na výstup pripojiť 50-ohmový rezistor s osciloskopom
    – na R31 (1 ohm) pripojiť voltmeter a merať týmto spôsobom prúd IRF520
    – prepnúť na TX (bez budenia) a trimrom R33 vyskúšať reguláciu kľudového prúdu

    Na výstupe sa nesmie objaviť VF napäťie, eventuálne len malá úroveň z nosnej. Kľudový prúd sa musí dať regulovať plynulo a nesmie skočiť napr. z 0,2A na 2A.

    IRF tranzistory nie sú klasické VF tranzistory. Určite už v priebehu nastavovania ho treba chladiť (viď. napr AL blok v mojom MKARS-e). Je možné skúsiť aj iný kus. A na akom materiále a vyhotovení sú TR1 a TR2?

    P.S. Na SSB SDR stačí jedna zvuková karta + relé

    #13040 Odpovedať
    om2amb
    Účastník (Participant)

    spike: ad kondiky: zalezi z akej fotografie 😉 Ja mam origo stavebnicu a je to ciste keramika.

    #13041 Odpovedať
    Anonymný
    Návštevník

    pre OM0AAO : Ak som spravne pochopil vybalancovanie nosnej sa robi pomocou toho trimra pri CW ? Ak ano tak s tym som tocil a ked ho mam v strede mam najmensie napatie (nie vsak nulove )vychadzajuce vom z SA612 . Mozno pridam nejake fotografie mojich bizardnych priebehov. na osciloskope. Pretoze uz z SA612 vychadza pri stlaceni moze kluca, akokeby nosna frekvencia a v nej pravdepodobne VFO (alebo BFO ? neviem signal je naozaj maly takze netusim co to je). Vyzera to ako priebeh vyssej frekvencie ktora kmita na frekvencii nosnej.Samozrejme ked to prejde cez pasmovu priepust prveho stupna na vystupe sa ta vyssia frekvencia neobjavi.

    Toroidy mam feritove. Je na nich taky modry flak. Ale urcite su feritove. Mam ich z ineho TRCVR-a Datel ktory som dostal a bol v rozostavanaom stave .Bol na 80m rovnako ako moj Antek. 1cm vonkajsi priemer, 10z bifilarn e vinute lakovanym vodicom asi 0,3mm.

    IRF 520 mam na celkom velkom chladici s rebrami ktory je prispajkovany na plosnom spoji na GND. Co sa s nim hram tak sa este nezapotil.

    Pre OM2AMB : No podla toho prveho linku ktory som dal na tuto temu. Ak si to otvoris hned prve mas fotografiu postavaneho zariadenia. Samozrejme som pozeral aj stranku SP5DDJ ktory s toho dostal az 7W SSB. Ma tam fotky tiez ma take kondenzatory.

    #13042 Odpovedať

    Áno, na vybalancovanie slúži trimer R10. Pri TX zmiešava IO US2 NF signál so signálom BFO. Kryštalovým filtrom sa vyberie požadované SSB postranné pásmo (a potlačia nežiadúce produkty). Následne v IO US3 dôjde k zmiešaniu SSB signálu so signálom z VFO. Požadovanú frekvenciu zosilňuje séria zosilňovačov T4, T5 a T6.

    Paralelne k C41 by som pridal el.kondenzator aspon 470uF az 1000uF/25V. C39 v napájaní síce je, ale môže byť umiestnený pomerne ďaleko od T6.

    Pomocou osciloskopu je tak možné pekne vysledovať úrovne signálov a ich priebeh. Konkrétne meracie body: R44, kolektor T4, R39, kolektor T5, gate T6, drain T6 a výstup (všetko voči zemi).

    V prvom kroku to urobiť bez budenia, v druhom s budením. Ak sa dá, vypíš všetky namerané napätia plus opis priebehu (ak je iný ako sínus).

    #13043 Odpovedať
    om2amb
    Účastník (Participant)

    Ja by som nepridaval ku koncaku Filtrovaci kondenzator. Je pravda ze standardne je ten kondik daleko ale aby rele spinalo 12V do 1mF kondika nebude robit dobrotu. Navyse potom bude este dost dlho napajana TX vetva aj po prepojeni na RX

    Skor by som prepojil R31 priamo na napajacie napetie.

    #13044 Odpovedať

    1mF neudrží TX vetvu dlho. Ak by bol kľudový prúd 0,2A tak sa vybije za pár desiatok milisekúnd, pričom ešte obvody TX prestanú pracovať po znížení napätia. Jedna z možností úprav je aj zmena R31 za tlmivku.

    #13045 Odpovedať
    om2amb
    Účastník (Participant)

    Ad R31.: 1R je tam kvoli nastaveniu kludoveho prudu. Potom sa skratuje (v scheme je poznamka ZWORA, v zozname suciastok ma tiez hodnotu ZWORA)

    Ono aj tie napetia ktore uvadza dokumentacia su troska divne. R36 ma mat 1.4V co pri jeho hodnote 4.7 roby slusny prud (~0.3A) Mne tam tecie ~30mA.

    Tak ci tak by so mnevymyslal a zacal zo „standardnym“ zapojenim.
    A ak ma original plosak tak je mozne ze ma zle dane tie vstupne a vystupne trafaky co zapricini rozkmitanie jedna basen.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 15 )
Odpoveď na: Antek AVT-2310
Vaše údaje:




11 + = 14